newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 5 grudnia 2022
04.11.2022r...

Czosnek ozdobny – uprawa, sadzenie, wymagania i nie tylko!

Są rośliny mniej lub bardziej oryginalne, łatwiejsze lub trudniejsze w uprawie. Wśród nich czosnki ozdobne stanowią idealne połączenie rośliny niezwykle oryginalnej pod względem swojego wyglądu i prostej w kwestii jej pielęgnacji. Są one mrozoodporne, dostępne w szerokiej gamie gatunków i nie wymagają nadmiernej troski. Równocześnie nadają aranżacjom ogrodowym wyjątkowego stylu. Jak dokładnie wygląda ich uprawa, sadzenie i podstawowe wymagania? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Już odpowiadamy!
Fot. www.freepik.com
Fot. www.freepik.com

Czosnek ozdobny – sadzenie i wymagania

Jako typowa roślina cebulowa, czosnek ozdobny sadzi się do gruntu na głębokość równą trzykrotnej wysokości samej cebulki. Przy czym sadzimy tylko i wyłącznie zdrowe i jędrne egzemplarze, bez śladu pleśni czy uszkodzeń. Przed samym zasadzeniem można je profilaktycznie obmyć w preparacie grzybobójczym. Warto zaznaczyć, że czosnek ozdobny jest byliną wieloletnią, dlatego jego pięknem można cieszyć się przez wiele sezonów. Czosnki ozdobne sadzi się do gruntu jesienią – od września do pierwszej połowy października.

Co do wymagań, to rośliny te najlepiej preferują stanowiska słoneczne, chociaż poradzą sobie również z lekkim półcieniem. Trzeba jednak pamiętać, że im mniej słońca, tym słabiej i mniej efektownie kwitną. A niezaprzeczalnie to właśnie niezwykle piękne, oryginalne, kuliste i z reguły duże kwiatostany są ich największym walorem.
--
REKLAMA:
--
Co do jakości samego podłoża, to czosnek ozdobny lubi glebę:
*przepuszczalną
*średnio zasobną
*umiarkowanie wilgotną
*o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie

Ponadto źle znoszą nadmierną wilgoć i nie przepadają za zbyt dużą ilością azotu.

Uprawa czosnków ozdobnych

Uprawa czosnków ozdobnych nie jest wymagająca. Jej najważniejsze zasady można ująć w kilku punktach:
*W okresach suszy należy je podlewać.
*Dobrą praktyką jest obcinanie przekwitłych kwiatostanów, co wzmacnia cebulkę.
*Warto pamiętać też o tym, aby raz na kilka lat wykopać cebulki z ziemi w celu ich rewitalizacji i zasadzić w nowym miejscu.

W zależności od konkretnego rodzaju czosnki ozdobne charakteryzują się wcześniejszym lub późniejszym kwitnieniem. Wczesne czosnki ozdobne kwitną już w maju i czerwcu, a późne w lipcu i sierpniu. Roślinę najczęściej rozmnaża się przez podział cebulek przybyszowych. Warto to zrobić w momencie wykopywania cebulek w celu ich regeneracji.

Czosnek ozdobny – ciekawostki

Czosnki ozdobne doskonale nadają się na kwiat cięty. Długo zachowują świeżość w wazonie, a po uschnięciu poszczególne odmiany nadają się do suchych bukietów. Największe odmiany czosnków, takie jak czosnek olbrzymi, osiągają wysokość nawet 150 cm. Liczba ich odmian i gatunków sięga kilkuset rodzajów. Największe kwiatostany czosnków mierzą nawet 12 cm średnicy. Rośliny te z powodzeniem można uprawiać na rabatach, wzdłuż ścieżek, wzdłuż ogrodzenia czy w pojemnikach. Duże czosnki doskonale sprawdzają się jako ogrodowe solitery. Niektóre gatunki bardzo przyjemnie pachną i wabią do ogrodu pszczoły oraz motyle.

źródło: Gospodarstwo Ogrodnicze Elżbieta i Zbigniew Bilscy

Artykuły podobne:

d