newsletter reklama projekty domów forum
czwartek 9 grudnia 2021
07.04.2017r...

Jak zadbać o izolację piwnic

Mokre ściany piwnic w starszych budynkach to dość powszechny problem i kłopot dla mieszkańców.
Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to:
- podniesienie poziomu wód gruntowych,
- uszkodzenie lub brak izolacji murów,
- rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej
- i uszkodzenie drenażu.

Fot. Leca <sup>®</sup>
Fot. Leca ®

Jest problem

Przed laty, wobec braku izolacji bitumicznych, podstawowym rozwiązaniem przeciwwilgociowym był drenaż. Dlaczego to rozwiązanie już nie działa w większości miejsc? Paradoksalnie, najczęstszą tego przyczyną jest... poprawa standardów użytkowych budynków. Prowadząc wykopy dla nowych instalacji sanitarnych, telefonicznych czy gazowych, przerywano drenaż. Skutkiem tego woda gromadziła się w pozostawionej części drenażu powodując znaczne zawilgocenie gruntu oraz przyległych murów.

Fot. Leca<sup>®</sup>
Fot. Leca®

Mamy rozwiązanie

Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru. Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie Leca® KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Ponadto, przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowych izolacji muru z płyt styropianu EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypkę keramzytową zaleca się układać w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką


Fot. Leca<sup>®</sup>
Fot. Leca®

Zobacz ,,krok po kroku" rozwiązanie klasycznego drenażu z Leca KEREMZYTEM luzem

W przypadku zalewania i dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy oprócz odwodnienia wokół budynku warto zastosować drenaż podposadzkowy.

Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować celowość i sposób jego wykonania ze specjalistą.
--
REKLAMA:
--

Ocieplenie ścian piwnic keramzytem w workach


Fot. Leca<sup>®</sup>
Fot. Leca®

Zobacz ,,krok po kroku" rozwiązanie ocieplania ścian piwnic Leca KEREMZYTEM w workach

Jeśli nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadnione jest tylko docieplenie piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L. Zużycie wynosi 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę, która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

Porada eksperta
Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu keramzyt Leca®
Drenaż

Drenaż opaskowy wokół budynku to rozwiązanie, które sprawdza się zawsze kiedy obiekt usytuowany jest na zboczu. Po obfitych deszczach czy też roztopach śniegu, woda stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ścian od strony stoku. Dzięki jej odprowadzeniu przy pomocy drenażu, teren wokół budynku może szybko wysychać, a pionowe izolacje murów nie będą zagrożone. W przypadku budowy na terenie płaskim i gruntach przepuszczalnych, takich jak piasek i żwir, drenaż może okazać się zbyteczny. Natomiast gdy budynek jest posadowiony na gruntach gliniastych i ilastych, o celowości zastosowania drenażu powinien zawsze decydować specjalista geotechnik, który pomoże rozwiązać problem tak, aby nie nastąpiło nadmierne rozmakanie i przesuszanie podłoża.
Więcej szczegółów oraz rozwiązania drenaży wraz z rysunkami na http://leca.pl/rozwiazania/


Niezastąpiony przy remontach

W remontach budynków Leca® KERAMZYT sprawdza się również jako wypełnienie i izolacja: stropów, stropodachów, podłóg na gruncie, w zasypkach i drenażach, izolacjach instalacji zewnętrznych oraz wielu innych rozwiązaniach.

Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowoprojektowanych obiektów znajdziesz sekcji rozwiązania na stronie leca.pl.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy firmowych doradców technicznych.

Źródło leca.pl

źródło: Leca®

Artykuły podobne:

d