Przejęcia w branży chemii budowlanej dokonywane przez ostatnie półtora roku nie zawładnęły działalnością firm. Wynika to w pewnej mierze ze specyfiki rynku. Sektor chemii budowlanej stanowi wciąż niezbyt duży odsetek przemysłu chemicznego i zwykle nie jest głównym segmentem działalności światowych potentatów. Z globalnymi graczami konkurują na polskim rynku rodzime firmy, dla których chemia budowlana jest podstawą działania.

Objęcie 49% udziałów Quilosy to jedyne istotne przejęcie Seleny w 2011 r. Jak się okazuje, to inne kierunki działań były dla firmy priorytetowe. W przypadku rynku polskiego największe nakłady inwestycyjne poświęcono na rozbudowę fabryk Carina i Libra. Podjęto również istotne działania w celu umocnienia pozycji firmy na rynku chińskim. Budowa zakładu produkcyjnego pian montażowych w specjalnej strefie ekonomicznej w Nantung ma stanowić pierwszy krok na drodze do stworzenia w Chinach centrum ekspansji na pozostałe rynki Azji Południowo-Wschodniej i wysp Pacyfiku. Ponadto w mijającym roku Selena umacniała także swoją pozycję w Rosji.
Swoją aktywność na rynku fuzji i przejęć zaznaczył lider na polskim rynku chemii budowlanej – Grupa Atlas. Na początku 2011 r. Grupa kupiła większościowy pakiet udziałów warszawskiego przedsiębiorstwa Chemiks, producenta materiałów oraz systemów do powierzchniowego zabezpieczania obiektów budowlanych. Korzyści z tego przejęcia mogą być obustronne.
REKLAMA:
Chemiks uzyskał dostęp do szerokiej sieci dystrybucji, jaką posiada i ciągle rozbudowuje Grupa. Ma to duże znaczenie ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary tego przedsiębiorstwa – jego przychody w ubiegłym roku wyniosły około 5 mln zł. Z kolei władze Grupy Atlas dostrzegają w tej firmie duży potencjał, ponieważ posiada ona własne innowacyjne rozwiązania technologiczne i nowoczesne laboratorium badawcze. Przejęcie Chemiksu wpisuje się w ogólną strategię Grupy, polegającą na inwestowaniu w małe podmioty.
W br. Atlas zwiększył z 66 do 81% swoje udziały w białoruskim Tajfunie, który w wymiarze strategicznym jest od 2009 r. najważniejszym przejęciem Grupy. Dzięki temu Atlas zyskał 60% udziału w perspektywicznym dla branży chemii budowlanej rynku wschodniego sąsiada. Również inne przejęcia świadczą o próbie wzmocnienia pozycji firmy zarówno w Polsce, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W ostatnich latach koncern nabył m.in. większościowy pakiet udziałów gdańskiego Izolmatu, producenta materiałów hydro- i termoizolacyjnych oraz rumuńskiej Grupy Romcolor.
Grupa Atlas zapowiada kolejne przejęcia. Możliwe kierunki ekspansji obejmują Czechy, Węgry i Ukrainę. Firma w swoich działaniach kieruje się dwoma kryteriami: geograficznym (zdobywanie udziałów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, charakteryzującym się rosnącym udziałem budownictwa w PKB) oraz poszukiwaniem partnerów, którzy wzmocnią ofertę produktową firmy tak, aby docelowo mogła ona zaoferować inwestorom i wykonawcom kompleksową obsługę we wszystkich segmentach chemii budowanej.
Kolejna spółka z polskim rodowodem, FFiL Śnieżka, jeden z czołowych producentów farb i lakierów, nie dokonała w mijającym roku znaczących przejęć w segmencie chemii budowlanej. Warto jednak poświęć jej uwagę. Wynika to nie tylko z wcześniejszej aktywności spółki na tym polu, ale również z jej strategii długoterminowej, która zakłada uzyskanie wiodącej pozycji na rynku farb i lakierów w Europie Środkowo-Wschodniej. Priorytetem dla spółki jest także rozbudowa oferty produktowej. Ma to umożliwić rozwój międzynarodowej grupy kapitałowej, która za cel stawia sobie ekspansję zarówno terytorialną, jak i produktową. Priorytetem jest tutaj tworzenie i rozbudowa na zagranicznych rynkach profesjonalnej sieci sprzedaży i zaopatrzenie jej w pełną paletę wyrobów. Spółka przy tym z wielką ostrożnością porusza się na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Ta długoterminowa strategia może prowadzić w następnych latach do przejęć w tym regionie.
W mijającym roku bodaj najciekawszego z przejęć na światowym rynku chemii budowlanej dokonał Lanxess. Akwizycja dotyczyła działu Material Protection szwajcarskiego koncernu Syngenta. W wyniku zawartej umowy niemiecki koncern stał się jednym z wiodących dostawców produktów biobójczych do materiałów budowlanych...
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 6/2011 "CHEMII I BIZNESU".
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: http://www.chemiaibiznes.com.pl