Jak dobrać kamień do wnętrza

Podziel się:
Kamień we wnętrzu daje wiele możliwości aranżacyjnych. Uosabiając naturalne piękno idealnie wkomponowuje się zarówno w wymyślne, jak i proste projekty. Coraz częściej tradycyjne płytki ceramiczne i tapety zastępowane są więc ponadczasowymi marmurowymi i granitowymi okładzinami. Podążając za wskazówkami architekta wnętrz Izabeli Włodarskiej mamy szansę wcielić się w rolę projektanta i, przy pomocy kamieni RR Granity, tchnąć duszę we wnętrze naszego domu.

Mozaiki z kamiennych płyt doskonale zdobią posadzki na dużym metrażu Fot. M.Buczma / RR GranityMozaiki z kamiennych płyt doskonale zdobią posadzki na dużym metrażu Fot. M.Buczma / RR GranityKamień to niezwykły surowiec, który daje możliwość połączenia w projekcie tego co stałe z tym co ulotne. Choć twardy i odporny na upływ czasu jest jednocześnie niezwykle plastycznym elementem nowoczesnych aranżacji. Ponadczasowa elegancja oraz prostota formy sprawia, że nie poddaje się on krótkotrwałym trendom. Dzięki bogatej palecie produktów RR Granity dobranie odpowiedniego surowca zarówno pod względem praktycznym, jak i barwy, charakteru oraz struktury nie stanowi problemu. Najczęściej mieszkańcy zaprojektowanych przeze mnie domów czy mieszkań decydują się na uniwersalne , spokojne w barwach materiały takie jak marmur i granit. Doradzam im wówczas jak umiejętnie „dawkować” kamień, by był dostrzegalny, ale nie absorbował całej uwagi. Jakość materiałów i odpowiednie proporcje stanowią kwintesencję dobrego projektu…

Duże przestrzenie

O odważne, wyraziste, pełne kontrastów projekty z marmurem lub granitem w roli głównej można pokusić się, jeśli dysponujemy dużym metrażem. Kamień może wówczas jednocześnie zdobić posadzki, kominek, a nawet przeobrazić się w niekonwencjonalny obraz na ścianie w nowoczesnym hallu. Doskonale w takiej aranżacji sprawdzą się neutralne beże, wszelkie odcienie miodów skontrastowane czernią, brudną czerwienią lub przetykane barwnymi żyłkami - np. Crema Marfil, Colonial Gold, Madura czy Rojo Alicante z oferty RR Granity. Równie efektowne będą mozaiki stworzone z kamiennych płyt oparte na harmonii barw, bądź przeciwnie, mocnych kontrastach. Przytulność salonu i wytworność jadalni podkreśli kompozycja szarych i miodowych granitów lub zieleni z paletą kremowych subtelnych marmurów. Dla zwolenników niebanalnych aranżacji polecam wyjątkowe odzwierciedlające naturalną fakturę liści, ziemi i żył wodnych marmury. Na szczególne wyróżnienie zasługują Forest Green oraz Brown, Verde Guatemala oraz Emperador Dark firmy RR Granity. Ponieważ tego typu kamienie są bardzo wyraziste należy komponować je bardzo rozważnie. Równie wówczas gdy do dyspozycji mamy przestronne wnętrze.
REKLAMA:

Indywidualny rysunek kamienia podkreśla naturalne pochodzenie surowca i potęguje wrażenie elegancji. Fot. M. Buczna/ RR GranityIndywidualny rysunek kamienia podkreśla naturalne pochodzenie surowca i potęguje wrażenie elegancji. Fot. M. Buczna/ RR Granity

Kameralne wnętrza

Bardziej kameralne pomieszczenia wymuszają jeszcze większej dyscyplinę dekoracyjną. Wnętrze z założenia ma być piękne i estetyczne, ale nie zawsze musi być zdominowane przez jeden surowiec. Dla takich projektów szukam kamieni z delikatniejszym wzorem, choć równie ujmujących oryginalną urodą. Polecam wszelkiego rodzaju madury, np. Madura Gold, Imperial Gold lub Colonial Cream. Dla wyciszenia projektu zaś takie marmury jak Crema Marfil czy Brecia Sarda z kolekcji RR Granity. Niezwykle ciepłe, przeplatane miodowymi akcentami nieustannie cieszą się dużą popularnością. Takie harmonijne barwy warto stosować w mniejszych salonach i jadalniach, a przede wszystkim w pokojach kąpielowych i łazienkach. Dla zwiększenia wyrazistości wystroju, również na małym metrażu, polecam wszelkiego rodzaju „kamienne obrazy-” wykonane z granitowych płyt - np. Kashmir Gold, Kashmir White oraz marmury np. Forest Green oraz Borwn czy Brecia Sarda. Ich specyficzne użylenie przypomina morski piasek, spływającą górską wodę lub korzenie drzew. Zwłaszcza w łazienkach ich połysk potęguje wrażenie ekskluzywności, a indywidualny rysunek kamienia podkreśla naturalne pochodzenie surowca.

Dobór oświetlenia

Odpowiednio wyeksponowany kamień, zarówno na małej jak i dużej powierzchni, odsłania swoje wyjątkowe oblicze. Warto ten potencjał umiejętnie podkreślić montując odpowiednie oświetlenie. Granitowy blat roboczy w kuchni wymaga zarówno oświetlenia funkcyjnego jak i dekoracyjnego. W przypadku kamiennych obrazów zdobiących ściany, kominki oraz schody warto również pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych skierowanych na powierzchnię płyt. Wydobędą one naturalne ciepło z kamienia , podkreślą jego elegancję i sprawią, że pomieszczenie wyglądać będzie przytulnie i nastrojowo.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pr Granity
#wnetrza #w wewnatrz_bud #kamien #poradnik #Materiały wykończeniowe

Więcej tematów: