Ile kosztuje poprawny montaż okien

Podziel się:
Właśnie zaczyna się na nowo sezon montażu okien. W przypadku domu jednorodzinnego oznacza to spory wydatek, jednak próby szukania oszczędności za wszelką cenę mogą mieć opłakane skutki.

Ile kosztuje poprawny montaż okienKoszt montażu okna zależy m.in. od wielkości okna, użytych materiałów, rodzaju muru lub konstrukcji, w jakiej zostanie ono zamontowane. Doświadczony montażysta jest w stanie zaproponować nieco tańsze, chociaż nadal prawidłowe i niezawodne rozwiązania. Należy do nich np. wybór podpór, podtrzymujących ramę okienną od spodu - zamiast 4 konsoli metalowych, kosztujących ok. 100 zł można zastosować klejony krawędziak drewniany, za który zapłacimy niewiele ponad 20 zł. Również pozostałe materiały różnią się kosztami, przy czym równie dobre jakościowo mogą być te tańsze - w tym przypadku znajomość rynku procentuje.

Koszt montażu okna nie zawsze kończy się na kwocie, którą uiścimy zatrudnionej ekipie. Jeśli bowiem wykona swoją pracę wadliwie, w skrajnej sytuacji może dojść do uszkodzenia okna, a znacznie częściej spotykanym defektem jest nieszczelność lub przemarzanie w miejscu styku ramy z murem. Jednak o tym możemy dowiedzieć się , niestety, dopiero z rachunku za ogrzewanie. Dlatego najlepiej montaż okna powierzyć nie tym fachowcom, którzy deklarują najniższą cenę, ale tym, którzy potrafią wylegitymować się umiejętnościami i wskazać bezawaryjne realizacje.

Przyjęte jest, iż koszt standardowego montażu okna wynosi minimum 15% jego wartości. Jeśli zatem zgłosi się do nas wykonawca, skłonny przyjąć mniejsze wynagrodzenie, powinniśmy mieć się na baczności. A jeśli wyceni swoją pracę wyżej? Wtedy zapytajmy, czy stosuje montaż warstwowy. Jeśli potwierdzi, a do tego okaże się dobrym fachowcem - jesteśmy wygrani. Bo montaż okien, jak wspomnieliśmy, jest ściśle związany z wydatkami ponoszonymi potem na eksploatację domu.
REKLAMA:

Materiały do montażu warstwowego muszą kosztować więcej dlatego, że oprócz pianki montażowej stosowane są tu również inne produkty. Od strony pomieszczenia powinna znaleźć się taśma paroszczelna lub silikon, których zadaniem jest uniemożliwienie przenikania pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku do pianki. Pianka montażowa nadal ma swoje ważne miejsce w tej izolacyjnej „kanapce” - wypełnia szczelinę między ramą okna a murem, pełniąc funkcję izolacji termicznej i akustycznej. Od zewnątrz tą warstwę pianki zakrywa się taśmą paroprzepuszczalną i jednocześnie wodoodporną, która ochroni wnętrze szczeliny przed wilgocią z zewnątrz (np. opadami atmosferycznymi) i umożliwi wydostanie się jej z wnętrza budynku.

Trudne czasy zmuszają nas do szukania oszczędności we wszystkich dziedzinach życia. Warto jednak myśleć perspektywicznie i pamiętać, iż zainwestowanie w warstwowy montaż okien, w dodatku wykonany przez sprawdzoną ekipę, przyniesie wymierne korzyści. Okna będą funkcjonowały sprawnie przez wiele lat, ich konserwacja najczęściej sprowadzi się tylko do kilku prostych czynności, które nie wymagają wzywania fachowców. No i wydatki na ogrzewanie nie zwiększą się, a rzeczywiście mogą okazać się mniejsze niż w minionym sezonie. Dodajmy jeszcze, że o nowoczesne materiały obecnie nie trudno - znacznie trudniej znaleźć dobrą ekipę, ale i to się powoli zmienia. Podczas Regionalnych Warsztatów Montażowych weryfikowane są umiejętności montażystów okien, a tych, którzy zaliczyli pozytywnie sprawdzian „mistrzowski” jest coraz więcej. Znaleźć ich można w Klubie Dobrych Montaży na stronie Zrzeszenia Montażystów Stolarki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#okna #czytelnia #okno #do izolacja #okna i drzwi #do montaz #do obrobka #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: