Limity cenowe Rodziny na swoim w Warszawie mocno w dół

Podziel się:
Limity cenowe w II kwartale 2012 r. w programie Rodzina na swoim w Warszawie uległy dość istotnym obniżkom. W pozostałych głównych miastach zmiany nie były już tak wyraźne.

Poniżej przedstawiono, jak kształtowały się limity cenowe w pięciu głównych rynkach mieszkaniowych od 31 sierpnia 2011 r.

Limity cenowe w programie Rodzina na swoim po zmianie wskaźników,
III kw. 2011 r. – II kw. 2012 r. (zł/mkw.)

Źródło: http://bgk.pl *od 31 sierpnia 2011 r.Źródło: http://bgk.pl *od 31 sierpnia 2011 r.
Obniżka wskaźnika służącego do obliczania tychże limitów cenowych z poziomu 1,4 do 0,8 oraz 1,0 odpowiednio dla rynku wtórnego i pierwotnego sprawiła, że po 30 sierpnia ubiegłego roku maksymalne ceny mieszkań, które mogą być objęte programem znacznie spadły. W związku z tym obecnie w dużych miastach bardzo ciężko znaleźć mieszkania, które mogłyby zostać kupione posiłkując się rządowym wsparciem. Dotyczy to jednak w większym stopniu lokali mieszkalnych kupowanych z drugiej ręki. Znalezienie lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego w cenie nieco ponad 3,5 tys. zł/mkw. w Krakowie jest niemal niemożliwe. W pozostałych miastach jest niewiele lepiej, również tam jednostki mieszkalne spełniające te wymogi stanowią raczej wyjątek niż regułę. W związku, z czym aktualnie na rynku wtórnym do rządowych dopłat kwalifikują się głównie lokale do generalnego remontu, zlokalizowane w zaniedbanych budynkach, usytuowane na przykład na poddaszu, czy strychu.
REKLAMA:

Na pierwotnym rynku mieszkaniowym sytuacja wygląda trochę lepiej. Od pewnego czasu pojawiają się już inwestycje deweloperskie oferujące lokale ze stawkami za mkw., które „mieszczą się” w tych progach. Nie należy jednak spodziewać się znacznego wzrostu podaży takich mieszkań. W tym miejscu trzeba, bowiem podkreślić, że deweloperzy traktują je raczej, jako reklamę – oferując w obniżonych cenach zazwyczaj tylko kilka wybranych lokali w danym projekcie. Takie mieszkania mają za zadanie zwrócić uwagę osób poszukujących nowego lokum na daną inwestycję. Zdarza się również, że ceny spełniające aktualne wymogi Rodziny na swoim są dostępne tylko w wypadku szybkiej wpłaty większej części całej ceny za mieszkanie, co oczywiście jest utrudnione, gdy ma ono zostać zakupione na kredyt.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #finanse #prawo #emmerson #nieruchomości #raport

Więcej tematów: