Ile można zaoszczędzić dzięki pompie ciepła

Podziel się:
Odpowiednio dobrany system grzewczy powinien zapewniać optymalną temperaturę przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Prognozy są obliczane przez specjalistów na podstawie szczegółowych danych. Chcąc jednak zobaczyć, na jakiego rzędu oszczędności możemy liczyć w związku z instalacją pompy ciepła, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora.

Wybierając pompę ciepła, musimy przede wszystkim dostosować jej wydajność do faktycznego zapotrzebowania energetycznego budynku. Liczne przykłady pokazują, że zarówno urządzenie o zbyt słabej mocy, jak i zbyt dużej będzie generowało niepotrzebne straty. Producenci urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii chcąc ułatwić potencjalnym użytkownikom oszacowanie korzyści płynących z ekologicznych instalacji, zamieszczają na swoich stronach internetowych proste aplikacje, które pozwalają zrobić to we własnym zakresie.

Ile można zaoszczędzić dzięki pompie ciepła

Gaz, węgiel czy odnawialne źródło energii?

Obecnie programy pozwalają nie tylko sprawdzić roczny koszt ogrzewania z pompą ciepła, ale także zestawić go z pozostałymi rozwiązaniami oferowanymi na rynku. Aby przekonać się, jak wygląda bilans wydatków, wystarczą nam podstawowe dane o budynku, takie jak ogrzewana powierzchnia czy liczba mieszkańców.
– Dla przykładu 100-metrowy dom, gdzie na stałe przebywają 3 osoby, a roczne wykorzystanie pełnej mocy to 2000 godzin w najkorzystniejszym wariancie można ogrzać już za 1497 zł stosując pompę ciepła w układzie woda/woda – tłumaczy Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o. – Najdroższą instalację z kolei stanowi w tym układzie piec olejowy, który będzie kosztował nas niespełna 6000 zł.
W kalkulacjach warto też uwzględniać, takie parametry jak chociażby roczne zużycie wody, które możemy sprawdzić na podstawie rachunków. Im więcej danych wprowadzimy, tym obliczenia będą dokładniejsze.
REKLAMA:

Jeśli pompa ciepła, to jaka?

Niektóre aplikacje pomagają również wybrać odpowiednie dla nas urządzenie. Na bazie tych samych danych algorytm wskazuje, który z modeli pomp będzie najlepszy i jaką powinien mieć moc. Bardziej wnikliwi mogą zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia.

– Na przestrzeni ostatnich lat rynek pomp ciepła w Polsce bardzo się rozwinął, dlatego w dobie świadomych konsumentów producencie powinni udostępniać narzędzia umożliwiające własnoręczne przeanalizowanie oferty, a tym samym podjęcie racjonalnej decyzji – mówi Paweł Kocięba-Żabski.

Mając komplet informacji, powinniśmy zawsze skonsultować się z specjalistą - w tym przypadku instalatorem - i upewnić się, że biorąc pod uwagę wszystkie niuanse budynku, w którym mieszkamy, wybrane przez nas rozwiązanie jest właściwe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #pompa_ciepla #obud #kalkulator #Pompy ciepła #Domowe finanse

Więcej tematów: