Rynek wynajmu mieszkań w Warszawie – maj 2012 r

Podziel się:
Niniejsza analiza została opracowana przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson SA na podstawie danych ofertowych wynajmu mieszkań, dostępnych na warszawskim rynku mieszkaniowym w ciągu minionych 3 miesięcy.

Analizując wspomniany rynek w poszczególnych dzielnicach Warszawy, widać duże zróżnicowanie zarówno pod względem średnich stawek czynszów jak i liczby dostępnych ofert. W ciągu minionych miesięcy na opisywanym rynku oferowano do wynajmu niemal 13 tys. mieszkań, przy czym najwięcej tego typu lokali dostępnych było w Śródmieściu i na Mokotowie – stanowiły one odpowiednio 21,9% oraz 21,3% całkowitej podaży. Na kolejnym miejscu znalazł się Ursynów z wynikiem 9,1% oraz kolejno Praga Południe, Wola i Ochota, oferta wynajmu mieszkań w tych dzielnicach odpowiadała łącznie 21,2% oferty. Z drugiej strony obszarami, w których liczba mieszkań proponowana do wynajmu była bardzo niewielka są dzielnice Wesoła i Rembertów, ich udział w ofercie stolicy nie przekroczył 1% i wyniósł odpowiednio 0,3% oraz 0,1%.

Wykres 1. Udział w rynku wynajmu mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy
REKLAMA:

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SAŹródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA
Poddając analizie strukturę pokojową oferowanych do wynajmu mieszkań odnotowano, że najwięcej dostępnych jest lokali 2- i 3-pokojowych – stanowią one łącznie niemal 75,6% oferty. Zdecydowanie najmniejszy udział w rynku przypadł mieszkaniom o dużych metrażach, 5-pokojowych
i większych, które stanowiły zaledwie 3% podaży. Z kolei w wypadku kawalerek oraz lokali 4-pokojowych ich odsetek jest na zbliżonym poziomie - różnica pomiędzy udziałami tego typu mieszkań wynosi tylko 1,3 p.p. Taki rozkład liczby lokali nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że na rynku dominują właśnie mieszkania 2- i 3-pokojowe.


Wykres 2. Struktura pokojowa mieszkań oferowanych do wynajmu

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA
Najlepszym wskaźnikiem porównującym koszt wynajęcia mieszkania w poszczególnych częściach stolicy niewątpliwie jest czynsz jednostkowy (czyli na mkw. powierzchni użytkowej). W takim zestawieniu wyraźnie dominują takie obszary jak Śródmieście, Mokotów, Wola, Żoliborz i Wilanów, gdzie za mkw. wynajmu mieszkania trzeba zapłacić średnio od ponad 45 zł/m-c do ponad 55 zł/m-c.
Z kolei na ostatnich pozycjach w niniejszym rankingu znalazły się Białołęka, Wawer i Wesoła.
W ostatniej z dzielnic za wynajem mieszkania trzeba zapłacić średnio tylko 27,1 zł/mkw./m-c. Przeciętny czynsz jednostkowy w mieście wynosi 46,3 zł/mkw./m-c, z poniższego wykresu wynika więc, że tylko w pięciu dzielnicach średnie jednostkowe stawki czynszu są wyższe od przeciętnej dla miasta.

Wykres 3. Średnie jednostkowe czynsze wynajmu mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy (zł/mkw./m-c)

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson SA
Jednak aby lepiej przedstawić charakter oferowanych do wynajmu mieszkań w Warszawie warto przedstawić kilka skrajnych ofert. Otóż najdroższe mieszkania oferowane są do wynajmu w trzech dzielnicach w Śródmieściu, na Mokotowie oraz w Żoliborzu, w większości wypadków są to luksusowe apartamenty, umeblowane i w pełni wyposażone o powierzchni od 200 mkw. do 300 mkw., które można wynająć za cenę od 20 000 do 33 000 zł/m-c. Natomiast z drugiej strony mamy do czynienia z niewielkimi kawalerkami (do 25 mkw.) na Targówku, w Wawrze czy na Białołęce (część
z nich w bardzo niskim standardzie), które można wynająć już za 650 – 900 zł/m-c.
Ponieważ dla wielu potencjalnych klientów szukających mieszkania do wynajmu głównym czynnikiem wyboru jest czynsz całkowity i liczba pokoi, poniżej przedstawiono zestawienie średnich czynszów oferowanych mieszkań ze względu na liczbę pokoi.

Tabela 1. Przeciętne czynsze oferowanych do wynajmu mieszkań pod względem liczby pokoi
średni czynsz (zł/m-c)

Rynek wynajmu mieszkań w Warszawie – maj 2012 r
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson
#wiadomości #prawo #emmerson #nieruchomości #raport

Więcej tematów: