Impregnacja drewna

Podziel się:
Drewniane płoty, parkany czy altany znajdujące się na naszych działkach potrzebują systematycznej pielęgnacji. Drewno jest materiałem szczególnie podatnym na warunki atmosferyczne. Zaniedbane, bardzo szybko niszczeje i traci swoje właściwości – zarówno budowlane jak i estetyczne. Poza porządnym oczyszczeniem, warto więc, dla zwiększenia ich trwałości, dokładnie je zaimpregnować.

Ochrona drewna

Wiele elementów wykorzystywanych do dekoracji czy aranżacji naszych przydomowych ogrodów to przedmioty z drewna. Cieszą się one dużą popularnością, nie wszyscy pamiętają jednak, że drewniane płoty czy meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

- Dla drewna największym zagrożeniem jest woda, promienie UV i biologiczne szkodniki drewna jak grzyby i glony. Wilgoć wnikająca w niezabezpieczone drewno stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów i glonów – głównych szkodników drewna. Dlatego też, co jakiś czas, należy impregnować praktycznie wszystkie drewniane elementy wystawione na zewnątrz – radzi Andrzej Cholewka, ekspert z firmy Lakma. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nie po zimie, podczas której były narażone na wyjątkowo ciężkie warunki atmosferyczne. Impregnaty do drewna, po nałożeniu, tworzą trwałą barierę, która skutecznie chroni powierzchnię przed promieniami UV, wnikaniem wilgoci i powstawaniem grzybów.
REKLAMA:

Fot. LakmaFot. Lakma

Czym impregnować?

Na rynku mamy do dyspozycji wiele preparatów, z pomocą których w prosty sposób zabezpieczymy drewniane elementy naszego ogrodu. Możemy wybierać wśród impregnatów, lakierobejc oraz emalii. Pierwsza grupa z wymienionych produktów, po nałożeniu nie tworzy powłoki lakierowej, lecz wnika głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je i nadając wybrany kolor. Bardziej widoczna jest warstwa lakierobejcy. Zachowuje ona jednak, a nawet podkreśla rysunek drewna. Zakrywając drobne zniszczenia powierzchni, nie pozbawia klimatu naturalności i piękna materiału. Emalię natomiast powinni wybrać wszyscy, którzy chcą nadać przedmiotom konkretny kolor. Pokrywa ona powierzchnie jak farba, skutecznie przy tym impregnując i zabezpieczając. Można z niej także skorzystać, chcąc zakryć lekkie zniszczenia i zadrapania mebli czy parkanu.

- Wybierając preparat powinniśmy zwrócić uwagę także na twardość drewna. Tradycyjne impregnaty lepiej sprawdzają się na miękkich gatunkach, takich jak sosna i świerk, natomiast np. dębowe powierzchnie lepiej jest zabezpieczać lakierobejcą. Bardzo dobrze, jeśli wybierany preparat zawiera w swoim składzie nanocząsteczki i specjalne woski zabezpieczające drewno przed wnikaniem wilgoci, która tworzy dogodne warunki do rozwoju wspomnianych wcześniej grzybów i glonów. Takim preparatem jest przykładowo impregnat Drewnokolor – dodaje ekspert z firmy Lakma.

Fot. LakmaFot. Lakma

Jak impregnować skutecznie?

Przed nałożeniem impregnatu musimy sprawdzić, czy drewno jest suche, a także jakie są prognozy pogody. Powierzchnia nie może być narażona na wilgoć zarówno przed, jak i tuż po impregnowaniu.

Następnym krokiem jest oczyszczenie powierzchni z glonów, zabrudzeń i tłustych plam. Najlepiej zrobić to szczotką lub papierem ściernym. Spowoduje to, że struktura drewna będzie bardziej zwarta i lepiej wchłonie impregnat. - Gdy przygotujemy już podłoże, pozostaje nam tylko rozprowadzić na nim warstwę impregnatu. Najlepiej zrobić to zwykłym pędzlem. Po nałożeniu należy odczekać kilka minut. Po tym czasie nadmiar impregnatu trzeba usunąć za pomocą suchego pędzla. W ten sposób nie powstaną zacieki, znacznie wpływające na estetykę impregnowanego elementu – dodaje Andrzej Cholewka. Po zabezpieczeniu w ten sposób drewna możemy mieć pewność, że będzie ono nam służyło jeszcze przez wiele lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: lakma
#czytelnia #ogrody #na zewnatrz_bud #do drewno #do ogrod #impregnat #do impregnowanie #lakma #do meble #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: