Ku trwałemu ociepleniu

Podziel się:
Trwałość przytwierdzenia termoizolacji do podłoża zależy w dużym stopniu od tzw. wstępnej wytrzymałości kleju do ociepleń. Specjalistyczne badania tej, nie zawsze docenianej, właściwości to więc istotny element budowania jakości stosowanych materiałów.

Bolix-przykladowy przekrój systemu ocieplen (BOLIX HD BRONZE)Bolix-przykladowy przekrój systemu ocieplen (BOLIX HD BRONZE)
Aby skutecznie zamocować termoizolację do ściany, zaprawa klejąca musi spełniać pewne funkcje już w trakcie pierwszych kilkunastu godzin po zastosowaniu. Spoina klejowa jest wtedy poddawana oddziaływaniom wiatru i ciężaru materiału termoizolacyjnego, a w kolejnych etapach prac musi być odporna także na czynniki powodujące drgania i naprężenia, np. mocowanie mechaniczne czy szlifowanie powierzchni styropianu. Producenci chemii budowlanej tworzą więc całościowe systemy, złożone z precyzyjnie dobranych produktów o określonej jakości. Wymagają one odpowiednich procedur przy produkcji, dystrybucji czy samym użytkowaniu. Nie można zapominać również o warunkach stosowania i obciążeniach technologicznych w fazie realizacji.

W ociepleniach styropianem, wykonywanych produktami Bolix, stosuje się najczęściej dedykowane kleje, np. BOLIX Z i U. Jako części składowe systemu mają zapewnić trwałe mocowanie styropianu do podłoża. Ich wytwarzanie stanowi element specjalnego programu jakościowego BTQS, łączącego nadzór firmowych laboratoriów i Działu Jakości z badaniami niezależnych instytucji oraz rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej. Prowadzone przez producenta badania laboratoryjne wykazały, że odpowiednio opracowane i dobrane rozwiązania mogą mieć aż o 30% większą wytrzymałość wstępną od innych, analogicznych produktów.
REKLAMA:

- W branży chemii budowlanej niezbędne są nieustanne udoskonalenia zarówno przy produkcji konkretnych materiałów, jak i w tworzeniu całościowych strategii działania firmy – podkreśla Marek Zając z Bolix.

W przypadku klejów, produkt należy dostosować do podłoża, przytwierdzanego materiału czy warunków panujących wokół. Jego skuteczność nie może być więc efektem przypadkowych zdarzeń, lecz powinna wynikać z procesów opartych o jasne wytyczne i potwierdzonych konkretnymi badaniami. Wysoka finalna jakość musi też iść w parze z właściwym łączeniem wszystkich materiałów i ich poprawnym użyciem. Nieocenioną pomocą może tu okazać się profesjonalne doradztwo techniczne producenta, będące zawsze stałym punktem polityki jakościowej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bolix
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #na sciany #do docieplanie #bolix

Więcej tematów: