Jak dobrze wybrać dach aby cieszyć się nim długie lata

Podziel się:
Na szczelny dach składa się wiele elementów. Kluczowe jest jego fachowe położenie oraz późniejsza konserwacja. Ważny jest też dobór odpowiedniego materiału. Jakość i dokładność profilowania, w przypadku pokryć blaszanych, zdecyduje czy dach będzie odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Profile dachowe powinny być dobrze wytłoczone. Jeżeli nie, mogą powstać między nimi szczeliny, którymi pod pokrycie będzie przedostawać się wilgoć. Ważne są również jakość i rodzaj stosowanego przez producenta materiału wsadowego, a dokładnie powłok zabezpieczających oraz lakierniczych nakładanych na blachę, z której wytłoczono pokrycie.

Komentarza udziela Rafał Kuczyński z firmy Blachy PruszyńskiKomentarza udziela Rafał Kuczyński z firmy Blachy PruszyńskiJak rozpoznać czy materiał, z którego chcemy wykonać pokrycie jest odpowiedniej jakości? Ekspertem będzie niewątpliwie doświadczony dekarz. Podpowie on inwestorowi jaki materiał wybrać i od jakiego producenta.

Dach to inwestycja niezwykle kosztowna i czasochłonna. Aby ustrzec się przed ewentualnymi problemami lepiej od razu zrezygnować z zakupu produktów pochodzących z nieznanego źródła i od nieznanego nam producenta – nawet jeśli za te markowe będziemy musieli zapłacić nieco więcej. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku ekip budowlanych – zanim zdecydujemy się na konkretną firmę, warto zasięgnąć opinii u osób, które już korzystały z ich usług. W przeciwnym wypadku może się okazać, że zamiast oszczędności na które tak bardzo liczyliśmy, pojawią się dodatkowe koszty.

Zwracajmy uwagę również na parametry czy możliwość zastosowania danego materiału budowlanego na konkretnym budynku. Sprawdzajmy i dopytujmy o tak ważny "szczegół" jak warunki gwarancji. Nie wolno o tym zapominać!

Fot. Fot. Blachy Pruszyński. Układanie paneli na połaci dachuFot. Fot. Blachy Pruszyński. Układanie paneli na połaci dachuTo właśnie gwarancja jest tym dokumentem, na podstawie którego możemy dochodzić swoich spraw w razie "awarii". Umowa kupna - sprzedaży - to drugi ważny dokument. Żaden dokument gwarancyjny nie określa trwałości materiału budowlanego (czyli czasu od procesu produkcji do całkowitego zużycia materiału), a tylko okres, w którym producent lub sprzedawca odpowiadają za jego odpowiednią jakość. Renomowane produkty posiadają certyfikaty i aprobaty techniczne dlatego warto o nie pytać w momencie podejmowania decyzji o zakupie danego materiału.

Kupując np. blachodachówki warto przyjrzeć się kilku szczegółom:
- jakie cechy produktu objęte są gwarancją,
- czy producent przeprowadza badania jakości materiałów, które poparte są odpowiednimi certyfikatami,
- czy sam produkuje czy też zleca innej firmie wykonanie materiałów,
- czy do produktu dołączona jest instrukcja montażu bądź składowania materiału.

W przeciągu trzech lat od położenia dachu, niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia, nic złego nie powinno się z nim dziać. Pod warunkiem jednak, że wybierzemy dobrej jakości materiał, a jego montażu powierzymy sprawdzonym ekipom dekarzy. Każdy profesjonalny producent pokryć rekomenduje, aby po wspomnianych trzech latach dokonywać regularnych przeglądów dachu.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #blachy_pruszynski #dach #zewnatrz_bud #dylematy #blacha #Dachy - tematy pozostałe

Więcej tematów: