Jak zamontować ogrzewanie podłogowe?

Podziel się:
Ogrzewanie podłogowe, to skuteczny i stosunkowo tani sposób na zapewnienie komfort cieplnego w domu, czy mieszkaniu.

Chociaż wybierając ten rodzaj ogrzewania płaszczyznowego zazwyczaj decydujemy się na zlecenie montażu wyspecjalizowanej ekipie, pracę tę możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

Przykładowy projekt rozkładu rur w budynku.Przykładowy projekt rozkładu rur w budynku.
Zanim zaczniemy instalować ogrzewanie podłogowe trzeba zadbać o kilka szczegółów. System musi być dopasowany do budynku i energooszczędny. Aby to osiągnąć będziemy potrzebować kalkulacji zapotrzebowania na ciepło dla każdego z pomieszczeń. Do kalkulacji tych potrzebujemy kilku danych: musimy wiedzieć w której strefie klimatycznej znajduje się budynek, potrzebujemy też współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych i wewnętrznych, okien, sufitu, dachu i podłogi, kubatury każdego z pomieszczeń, szybkości wymiany powietrza czyli wentylacji oraz planów z wymiarami pomieszczeń. Po wyliczeniu zapotrzebowania na ciepło dobieramy rozstaw rur w każdym pomieszczeniu, uwzględniając przewodzenie ciepła materiału pokrywającego podłogę (parkiet, panele, terakota, gres itp.). Najlepiej ciepło przewodzą posadzki ceramiczne i kamienne. Gdy projektant dobierze już rozstaw rur ogrzewania podłogowego, wykonuje rysunek rozkładu rur ogrzewania podłogowego na planie budynku. Wylicza także ile rur i innego typu materiału potrzeba, aby zainstalować system ogrzewania podłogowego w danym budynku. Warto zwrócić uwagę na jakość i czas trwania gwarancji na materiały, które kupujemy do ogrzewania podłogowego. Rura powinna mieć barierę antydyfuzyjną. Z projektem ogrzewania podłogowego instalacja jest naprawdę prosta. Oto przykładowy projekt:

Instalacja krok po kroku :

1. Przygotowanie podłogi do instalacji. Na oczyszczoną i wygładzoną warstwę chudziaka betonowego układa się warstwę folii polietylenowej, która pełni funkcję bariery zatrzymującej wilgoć. Folię wywija się na ściany kilka centymetrów powyżej przewidywanej wysokości wykończonej podłogi. Na folię układa się izolację termiczną zazwyczaj styropianową około 100 mm oraz na ściany przy podłodze izolację brzegową. Na styropian kładziemy izolację refleksyjną - folię aluminiową lub ze sztucznego tworzywa odbijającą promieniowanie cieplne. Instalujemy również profile dylatacyjne w celu podzielenia większych powierzchni grzejnych na mniejsze. Dylatacje mają za zadanie wyeliminowanie dużych naprężeń. Powierzchnie grzejne mają miejsce na rozszerzanie się, podczas wzrostu ich temperatury.

Na rysunku widać folię refleksyjną i izolację brzegową przy ścianach.Na rysunku widać folię refleksyjną i izolację brzegową przy ścianach.
Profil dylatacyjny dzielący dwie powierzchnie grzejne.Profil dylatacyjny dzielący dwie powierzchnie grzejne.
2. Kiedy podłoga jest już gotowa przystępujemy do instalacji rozdzielacza. Wraz z rozdzielaczem można zakupić specjalną szafkę nadtynkową lub podtynkową, w której instaluje się rozdzielacz.

Rozdzielacz w szafce podtynkowej.Rozdzielacz w szafce podtynkowej.

3. Gdy mamy już rozdzielacz bierzemy po prostu projekt do ręki i zgodnie z nim rozkładamy rury ogrzewania podłogowego. Istnieje kilka różnych sposobów mocowania rury do styropianu. Najtańszym sposobem jest zwykły klips plastikowy typu zszywacz lub klips wkręcany. Klipsy można mocować ręcznie wciskając je w styropian bądź za pomocą specjalnych narzędzi.

Instalacja rur w strefie brzegowej – przy ścianie zewnętrznej.Instalacja rur w strefie brzegowej – przy ścianie zewnętrznej.
Zainstalowane rury ogrzewania podłogowego. Zainstalowane rury ogrzewania podłogowego.
Zainstalowane rury ogrzewania podłogowego. Zainstalowane rury ogrzewania podłogowego.
Zainstalowane rury ogrzewania podłogowego z widocznym profilem dylatacyjnym oraz pozycją rozdzielacz Zainstalowane rury ogrzewania podłogowego z widocznym profilem dylatacyjnym oraz pozycją rozdzielacz


Rozdzielacz z podłączonymi rurami ogrzewania podłogowego.Rozdzielacz z podłączonymi rurami ogrzewania podłogowego.
4. Teraz już tylko wystarczy napełnić system wodą, odpowietrzyć i przeprowadzić próbę ciśnienia. Radziłbym do tego celu zatrudnić hydraulika. Jeśli układ jest szczelny możemy zająć się wylewką. Do zaprawy dobrze jest dodać plastyfikator, który pozwala na uzyskanie lepszych parametrów mechanicznych wylewki – jest ona mniej podatna na pęknięcia.
REKLAMA:

5. Po wylaniu zaprawy wylewka potrzebuje około miesiąca do pełnego związania się. Po tym okresie musimy przeprowadzić proces wygrzewania podłogówki. Jest on przeprowadzany w celu usunięcia nadmiaru wody z jastrychu przed wykończeniem podłogi. Wygrzewanie zaczynamy wodą o temperaturze 25oC. Ustawiamy więc na zaworze mieszającym 25 stopni. System zasilany jest wodą bez przerwy przez 3 dni następnie podnosimy temperaturę o 5 stopni i zostawiamy tak działający system na kolejną dobę. Następnie co 24 godziny zwiększamy temperaturę wody o 5 stopni aż dojdziemy do 45oC. Po wygrzewaniu przez 24h redukujemy temperaturę wody o 5 stopni i zostawiamy na kolejną dobę. Proces ten powtarzamy aż dotrzemy do 25 stopni.

6. Na koniec, gdy podłogówka jest już wygrzana pozostaje nam instalacja głowicowych napędów zaworów rozdzielacza (jeżeli nasz system zawiera termostaty), podłączenie jednostki kontrolnej oraz instalacja termostatów gdy wykończenia mamy już za sobą. Polecam bezprzewodowe termostaty – łatwa instalacja i nie trzeba rozprowadzać kabli. Nie pozostaje nam teraz już nic innego jak tylko cieszyć się komfortem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ekoheat
#instalacje #w wewnatrz_bud #do montaz #chemia #podloga_ogrzewana #poradnik #Techniki wykonawcze w dekoracji pomieszczeń #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: