Przygotuj ogród na chłody

Podziel się:
Wrzesień i początek października to idealny czas na przygotowanie ogrodu przed nadejściem pierwszych chłodów. Rośliny, trawnik, meble ogrodowe, powierzchnie tarasów czy ogrodzenia – wszystkie te elementy należy odpowiednio zabezpieczyć przed jesienno-zimową aurą. Efekty pracy włożonej w zadbanie o ogród w tym okresie, z pewnością docenimy w pierwszych dniach wiosny.

Fot. LakmaFot. Lakma

Rośliny i trawnik

Wrześniowe dni, a szczególnie noce, często bywają już chłodne. Dlatego w pierwszej kolejności, nim nadejdą przymrozki, musimy przenieść kwitnące rośliny doniczkowe stojące w ogrodzie, do wnętrza. Z kolei wrażliwe rośliny znajdujące się na stałe w ziemi, warto okryć ochronną matą lub włókniną. Jeśli chodzi o trawnik, jesienią rośnie on wolniej - nie musimy kosić go więc, tak często jak w lecie. Pamiętajmy jednak, by na zimę pozostawić krótkie źdźbła, gdyż dłuższe są bardziej podatne na rozwój chorób.

Początek września to czas, gdy możemy jeszcze sadzić drzewa, krzewy iglaste, a także rośliny cebulowe zimujące w gruncie. To również odpowiedni okres na przycięcie żywopłotu oraz krzewów i drzew. Jeśli nie zrobimy tego teraz, będziemy musieli czekać z tym aż do wiosny. Późne przycinanie drzew i krzewów może skutkować zbyt późnym przygotowaniem ich do zimy, czego efektem z kolei bywa przemarznięcie roślin. Drzewa i krzewy obficie podlewamy przed zimą – dzięki temu lepiej przetrwają one chłody.
REKLAMA:

Meble ogrodowe

Jesienią rzadko zdarzają się dni, pozwalające na długie przesiadywanie na wolnym powietrzu. Dlatego też, możemy powoli chować ogrodowe ławki, krzesła i stoły do garażu lub piwnicy. Przed zamknięciem ich na okres zimowy, warto jednak porządnie wyczyścić je i zabezpieczyć. Szczególnie na drewniane meble źle wpływa dłuższy pobyt w zimnie i wilgoci. Jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory, warto zaimpregnować ich powierzchnię. Dzięki temu meble będą ładnie się błyszczeć, ale przede wszystkim zabezpieczymy je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Fot. LakmaFot. Lakma- Wilgoć wnikająca w niezabezpieczone drewno to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i glonów. Środki impregnujące drewno, po nałożeniu, tworzą trwałą barierę na powierzchni. Dzięki niej, drewno chronione jest przed promieniami UV, wnikaniem wilgoci i powstawaniem grzybów –tłumaczy Andrzej Cholewka,  ekspert z firmy Lakma SAT. Warto też zadbać o wszystkie metalowe elementy w naszym ogrodzie. Na rynku znajdziemy specjalistyczne preparaty do tego celu - W przypadku elementów żeliwnych i stalowych, największym zagrożeniem jest korozja. Środki przeznaczone do tych powierzchni, poprzez ścisły kontakt z powierzchnią metalu, chronią ją przed szkodliwym działaniem środowiska, które skutkuje rdzewieniem żelaza, śniedzeniem mosiądzu czy miedzi – dodaje ekspert z Lakma SAT.

Tarasy pod ochroną

O ile meble chowamy na jesień i zimę we wnętrzu, to tarasy odczuwają oddziaływanie zmiennej aury przez kilka miesięcy. - Przed jesienią warto zabezpieczyć powierzchnie tarasów, balkonów i alejek ogrodowych specjalistycznymi środkami. Produkty tego typu świetnie sprawdzają się na powierzchniach wykonanych z lastriko, gresu, kamienia naturalnego, klinkieru, drewna czy tworzyw sztucznych. Dzięki warstwie polimerowej, którą tworzą na powierzchni, podłoża odzyskują swój dawny blask, ale przede wszystkim zdobywają ochronną warstwę – zabezpieczającą przed wilgocią, promieniowaniem UV, substancjami szkodliwymi zawartymi w powietrzu – tłumaczy Agnieszka Barańska, brand manager marki Sidolux Expert.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: lakma
#czytelnia #meble #ogrod #ogrody #zewnatrz_bud #taras #impregnowanie #lakma #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: