Wolf System zbudował zbiorniki dla biogazowni rolniczej w Przemysławiu

Podziel się:
W województwie zachodniopomorskim powstaje kolejna biogazowni rolnicza. Tym razem zakład zbudowany został na terenie fermy świń w Przemysławiu w gminie Resko. W skład instalacji biogazowej weszły zbiorniki żelbetowe wybudowane przez firmę Wolf System. Roboty przy zbiornikach rozpoczęte w połowie czerwca tego roku, zakończono wraz z początkiem września.

Fot. Wolf SystemFot. Wolf SystemBiogazownia rolnicza w Przemysławiu będzie produkować energię elektryczną i cieplną z biogazu pochodzącego z surowców odnawialnych, przy wykorzystaniu lokalnego potencjału surowcowego gminy Resko. Głównym dostawcą substratu będą lokalne gospodarstwa rolne. Wsad technologiczny stanowić będą: gnojowica świńska, wywar gorzelniany, kiszonka z kukurydzy, kiszonka z liści buraczanych, kiszonka z traw oraz wysłodki buraczane Generalnym wykonawcą biogazowni jest spółka Bio-Energetyka Sp. z o.o. z Koszalina. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto na początku czerwca 2012 roku. Projekt biogazowni zakłada wytwarzanie energii elektrycznej o mocy 1,6 MW. W skład instalacji wchodzi 9 zbiorników żelbetowych, które wybudowała firma Wolf System. Pierwsze 2 zbiorniki wstępne ze stropem żelbetowym przeznaczone są na wsadowe substraty płynne, 3 kolejne to zbiorniki fermentacyjne, 1 zbiornik fermentacji wtórnej, a także 3 zbiorniki przeznaczone do magazynowania substancji przefermentowanej.

Budowa kolejnej biogazowni rolniczej w tym roku to sygnał, że sieć zakładów produkujących energię z odnawialnych źródeł w Polsce ciągle się rozrasta - chociaż bardzo powoli. Dla bezpieczeństwa energetycznego kraju ważne jest, by takich instalacji było jak najwięcej. Mamy nadzieję, że zapowiadane hasło „Biogazownia w każdej gminie” zostanie jak najszybciej wcielone w życie przez stworzenie przez rządzących jasnej i długookresowej perspektywy dla inwestorów, aby takie instalacje jak ta w Przemysławiu, zbudowały stabilną sieć wytwarzającą ekologiczny prąd oraz „darmową” energię cieplną” – wyjaśnia Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System.
REKLAMA:

Fot. Wolf SystemFot. Wolf SystemInfrastruktura biogazowni w Przemysławiu będzie składać się z 2 agregatów kogeneracyjnych, które umożliwią spalanie biogazu i produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej. Powstała w ten sposób darmowa energia cieplna, będzie wykorzystywana na potrzeby fermy świń.

W Europie Zachodniej od wielu już lat biogazownie rolnicze stanowią głównie źródła energii odnawialnej. W naszym kraju sieć tego rodzaju zakładów jest wciąż mało rozbudowana, by stanowiła zabezpieczenie energetyczne kraju. Warto jednak pamiętać, że biogazownie takie jak ta nowo wybudowana w Przemysławiu, w przyszłości gwarantować będą dostawy ekologicznej energii elektrycznej oraz cieplnej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wolf System
#wiadomości #inwestycje #eko #wolf_system

Więcej tematów: