Cała prawda o współczynniku Uw

Podziel się:
Coraz niższe temperatury na dworze sprawiają, że właściwości izolacyjne okien nabierają większego znaczenia. To ich współczynnik Uw informuje nas ile ciepła ucieka przez stolarkę, a w konsekwencji decyduje o wysokości rachunków za ogrzewanie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

FOT. MS więcej niż OKNAFOT. MS więcej niż OKNAWraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego zastanawiamy się jak ograniczyć straty ciepła w naszych domach. Według szacunków ekspertów przez nieszczelne okna tracimy aż 30-45% energii, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Można temu zapobiec dobierając odpowiednią stolarkę okienną o niskim współczynniku przenikalności cieplnej oznaczonym symbolem Uw.

Miarą czego jest współczynnik?

Współczynnik Uw określa ilość energii (a właściwie mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1m2 przy jednoczesnej różnicy temperatur 1K wewnątrz i na zewnątrz budynku. - Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki miedzy szybami (Ψ). W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym. Duże znaczenie ma także poprawny montaż – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K).

W przypadku budownictwa pasywnego wymagania są wyższe i Uw powinien być na poziomie 0,8 W/m2K lub niższym. Dla ułatwienia większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 1230x1480. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z dwóch modeli stolarki jest bardziej energooszczędny, wystarczy więc porównać ich współczynniki Uw. W praktyce jednak warto bardziej dokładnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

FOT. MS więcej niż OKNAFOT. MS więcej niż OKNA

Nie daj się oszukać

Producenci zdają sobie sprawę, że właściwości izolacyjne okien są bardzo ważne dla ich klientów, a niski współczynnik Uw niejednokrotnie przeważa o zakupie. Stąd zdarzają się przypadki, że informacje podawane są w sposób nierzetelny lub stosuje się zabiegi, aby sztucznie obniżyć współczynnik. Przykładów negatywnych praktyk można wymienić wiele. Często współczynnik Uw zamiast dla okna referencyjnego podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 1500mm x 1500mm.
REKLAMA:

W tym przypadku uzyskany wskaźnik jest korzystniejszy, gdyż większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze, w stosunku do powierzchni profili. Niektórzy sprzedawcy natomiast fałszują dane podając współczynnik dla okna z roletą. Musimy także mieć świadomość, że dobre właściwości izolacyjne nie mogą być poniesione kosztem wytrzymałości i komfortu użytkowania stolarki. Dla okna jednoskrzydłowego bez trudu możliwe jest uzyskanie parametrów Uw poniżej 0.8 W/(m2K), przykładowo stosując szerokie systemy profilowe bez wzmocnień, wypełniane pianą PU czy z szybami wypełnionymi kryptonem. Są to jednak wersje, których nie da się produkować seryjnie lub tylko w kolorze białym. Profile kolorowe wypełnione pianą czy z wklejonymi na taśmę szybami będą się bowiem odkształcać pod wpływem działania promieni słonecznych.

Zaoszczędzę, ale ile?

Jeśli kupujemy okno o innych wymiarach niż referencyjne, jego parametry będą się różnić od tych podanych w katalogu. Jak sprawdzić jaki jest rzeczywisty współczynnik Uw dla okna, które wybraliśmy? W tym celu pomocne mogą być kalkulatory energetyczne dostępne w sieci. I tak na przykład korzystając ze strony internetowej www.uvalue.ms.pl można obliczyć parametry termiczne dla okien jedno- i dwuskrzydłowych, balkonu z przewiązką czy ramy bez skrzydła. Wystarczy wpisać szerokość i wysokość stolarki, a system wygeneruje dla nas wartość Uw i Ug. Dodatkowo podając informacje takie jak powierzchnia pokoju czy temperatura w budynku, kalkulator na podstawie obecnych kosztów ogrzewania obliczy nam, ile możemy zaoszczędzić w ciągu 20 lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS więcej niż OKNA
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #ms #Okna i drzwi - tematy pozostałe #Buduj z MS więcej niż OKNA

Więcej tematów: