Prawidłowy montaż okien zdaniem eksperta

Podziel się:
Inwestycja w prawidłowe docieplenie domu coraz częściej traktowana jest przez Polaków jako sposób na długoterminowe oszczędzanie. Izolacja termiczna ścian i dachów w połączeniu z odpowiednimi oknami i wentylacją z odzyskiem ciepła pozwalają zyskiwać niemal przez cały rok. W zimie dzięki zmniejszonym rachunkom za ogrzewanie, a latem umożliwiając rezygnację z wentylatorów i klimatyzacji.

Fot. INTERNORMFot. INTERNORM

Okna energooszczędne a pasywne

Jednym z najważniejszych elementów energooszczędnego domu są okna, przez które może uciekać nawet do 30 procent energii – mówi Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Najważniejszym parametrem mówiącym o stopniu energooszczędności danego modelu jest tzw. współczynnik przenikania ciepła, który oznaczany jest symbolem Uw. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna energooszczędne (o współczynniku 1,0 W/m²K lub niższym), czy tak zwane okna pasywne (najbardziej zaawansowane konstrukcje o współczynniku 0,8 W/m²K lub niższym) należy pamiętać, że warunkiem właściwego ich funkcjonowania jest prawidłowy, warstwowy montaż zwany też niekiedy montażem „ciepłym”.

„Ciepły” montaż

Montaż warstwowy jest warunkiem prawidłowego, wieloletniego działania okien energooszczędnych. Jego naczelną zasadą jest „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Przestrzeń pomiędzy murem a oknem powinna osiągać parametry izolacyjności cieplnej oraz trwałość zbliżone do przyległych części konstrukcji. Koniecznością jest więc poprawne uszczelnienie tego złącza podczas montażu – w przeciwnym wypadku może w nim pojawiać się woda kondensacyjna i rozwijać pleśń. Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów stosuje się montaż polegający na trójwarstwowym uszczelnieniu. Aby spełnić to założenie stosuje się odpowiednio taśmy paroprzepuszczalne, taśmy paroszczelne oraz piankę termoizolacyjną. Warstwa zewnętrzna stanowi podstawowe zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. Stosuje się w niej taśmę paroprzepuszczalną, która chroni przed zjawiskami atmosferycznymi, umożliwiając jednocześnie dyfuzję pary wodnej. Występuje ona kiedy ciśnienie w powietrzu jest wyższe wewnątrz budynku niż na zewnątrz, co powoduje ruch pary na zewnątrz przez przegrodę od strony wyższego ciśnienia (ciepła strona) w stronę niższego ciśnienia (zimna strona). W warstwie środkowej należy uszczelnić pianką poliuretanową przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Pianka stanowi izolację termiczną, jednocześnie spełniając funkcję izolacji akustycznej. Taśma paroszczelna pozwala natomiast w maksymalnym stopniu odseparować zewnętrzne czynniki atmosferyczne od wnętrza domu, zapobiegając jednocześnie nadmiernej dyfuzji pary wodnej. Dopiero harmonijne współgranie warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej gwarantuje prawidłowe działanie zestawu okiennego.
REKLAMA:

Fot. INTERNORMFot. INTERNORMMontaż taki nie tylko zapewnia wykorzystanie w pełni możliwości montowanego okna, ale zapobiega powstawaniu mostków termicznych i szkód budowlanych spowodowanych działaniem wilgoci, takich jak zagrzybienie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu okna energooszczędnego należy koniecznie sprawdzić czy producent zapewnia jego prawidłowy, warstwowy montaż. Inaczej nawet kupno najdroższego zestawu na rynku nie zapewni nam oczekiwanych rezultatów – podsumowuje Olszewski.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Internorm
#okna #do energooszczednosc #okno #okna i drzwi #do mocowanie #Internorm #poradnik

Więcej tematów: