Okno zapewnia odpowiednie oświetlenie pomieszczeń, izoluje od warunków zewnętrznych oraz hałasu, pełni też funkcję estetyczną, upiększając bryłę budynku. Ale równie ważną rolą tego elementu konstrukcyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona przed włamaniem. Funkcję tę może pełnić samo okno, jeśli zostało wyposażone w odpowiednie antywłamaniowe szyby i okucia; można też zastosować zewnętrzne zabezpieczenia mechaniczne w postaci okiennic, rolet zewnętrznych lub krat.

Okiennice
Pełnią zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. W krajach o dużym nasłonecznieniu (np. położonych w basenie Morza Śródziemnego) przede wszystkim chronią przed zbytnią penetracją wnętrz przez promienie słoneczne – dzięki nim pomieszczenia pozostają chłodne i przyjemne, a promienie słoneczne nie budzą rankiem ludzi. Z kolei wieczorami umożliwiają pozostawienie otwartych okien, stanowiąc skuteczną barierę dla owadów oraz potencjalnych włamywaczy.Najważniejsze funkcje okiennic:
- dodatkowy, wewnętrzny lub zewnętrzny, dekoracyjny element okna,- ochrona przed porywistym wiatrem, gradem, gałęziami;
- ograniczanie strat ciepła,
- izolacja akustyczna,
- ochrona przed wandalizmem i włamaniem.

Okiennice mają różne konstrukcje; mogą być też wykonane z różnych materiałów. W zależności od miejsca montażu, dzielimy je na:
- okiennice wewnętrzne – spotykane rzadziej, montowane wewnątrz pomieszczenia i otwierane również do wewnątrz; na ogół mają konstrukcję lamelową, ażurową, ale dostępne są także w wersji pełnej, czasami ocieplanej; mogą mieć łamane skrzydła; lepiej chronią przed stratami ciepła;
- okiennice zewnętrzne – najczęściej spotykany typ okiennic; dostępne w wersjach pełnej lub żaluzjowej, jedno- lub wieloskrzydłowe, produkowane z różnych materiałów (PVC, metal, drewno); lepiej zabezpieczają okno przed ryzykiem uszkodzenia z zewnątrz (uderzeniem gałęzi, dużych kulek gradu itp.).

- lamelowe – stałe lub obrotowe - zwane również żaluzjowymi, zbudowane są z ułożonych poziomo, pod kątem 45°, lameli, czyli kilkucentymetrowej szerokości szczebelków. Lamele te mogą być albo trwale umocowane do ramy (mamy wówczas do czynienia z okiennicami lamelowymi stałymi), albo obracane (lamele obrotowe – tworzące je elementy nie są umocowane do ramy lecz do mechanizmów odpowiedzialnych za ich obrót z płaszczyźnie poziomej). Oba rodzaje okiennic żaluzjowych wpuszczają do wnętrza pewną ilość światła dziennego, ale dzięki lamelom obrotowym możliwa jest regulacja stopnia zaciemnienia w zależności od aktualnych potrzeb;
- pełne – skrzydło zbudowane jest z ramy oraz wypełnienia, które w tym przypadku stanowi panel – gładki, kasetonowy, wytłaczany itp. Bardzo często są one dodatkowo ocielone kilkucentymetrową warstwą wełny mineralnej, styropianu lub pianki PUR, co sprawia, że znakomicie izolują termicznie. Dzięki dodatkowym stalowym wzmocnieniom wewnątrz skrzydeł uzyskuje się ich bardzo dużą sztywność i odporność na włamanie. Okiennice pełne nie przepuszczają światła do wnętrza, w zamian oferując lepsze parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, a także skuteczniejszą ochronę przed panującymi na zewnątrz warunkami atmosferycznymi (wiatrem, gradem, deszczem, promieniowaniem słonecznym).

Okiennice drewniane – można wyróżnić dwa ich rodzaje: tradycyjne (ciesielskie) i ramowe (szkielet wykonywany jest z klejonki; to on decyduje o sztywności okiennicy; natomiast wypełnienie może być zarówno lamelowe stałe lub obrotowe, jak i pełne); do ich produkcji używane są różne gatunki drewna krajowego i egzotycznego. Dostępne są w bardzo dużej palecie kolorystycznej (do wykańczania powierzchni drewna stosuje się zarówno farby lazurowe, transparentne, jak i kryjące) oraz w szerokiej gamie wzorów i kształtów; dzięki wzmocnieniom skrzydła zabezpieczają przed włamaniem, a izolacja termiczna podwyższa ich skuteczność w zakresie termo- i dźwiękoizolacji.

Okiennice tworzywowe – podobnie jak drewniane i aluminiowe, mogą mieć wypełnienie pełne (gładkie lub tłoczone – wytłoczenia mogą przypominać szczebelki, deskowanie itp.) lub szczeblinkowe, rama wykonana jest z profili; dostępne są w dowolnych kolorach (barwione w masie lub okleinowane); zastosowanie ocynkowanego zbrojenia stalowego czyni je wyjątkowo stabilnymi, charakteryzuje je też prostota pielęgnacji, efektowny wygląd oraz wysoka skuteczność izolacji termicznej i akustycznej, zabezpieczania przed słońcem i wiatrem oraz włamaniami.

Mogą być one montowane do ściany, do opaski lub do ramy okiennej. Posiadają zamknięcie, które uniemożliwia otwarcie okiennicy od zewnątrz. Mogą też pełnić funkcję antywłamaniową (i najczęściej tak się dzieje) – są wówczas wyposażone w dodatkowe okucia: antywyważeniowe zamknięcie drążkowe, antywyważeniowe haki blokujące, blokadę przed demontażem, zawias antywyważeniowy itp. Niezwykle istotna jest jakość okuć – należy wybierać wyroby renomowanych producentów. Okucia mają bowiem bezpośredni wpływ na skuteczność działania okiennicy, a przede wszystkim na to, czy i jak długo pozostanie ona odporna na działanie osób niepożądanych. Warto przy tym pamiętać, że często łączą one nowoczesność wyrażającą się doskonałością zabezpieczenia antykorozyjnego z tradycjonalizmem w postaci nawiązywania do wzornictwa kowalstwa artystycznego. Cechują się też różnorodnością kształtów i uniwersalnością. Specjalne wkręty uniemożliwiają odkręcenie zawiasów okiennicy, zaś – jeśli jest ona zamknięta – niemożliwy jest także demontaż trzpieni. Zabezpieczenie przed demontażem zapobiega uniesieniu i zdjęciu okiennicy przez osoby niepowołane. Niezwykle istotny jest dobór zawiasów – muszą one utrzymać ciężar okiennicy niezależnie od warunków, muszą być odporne na gwałtowne porywy wiatru, a przede wszystkim na próby mechanicznego usunięcia przez potencjalnych włamywaczy.

Rolety zewnętrzne
To popularny sposób zabezpieczania pomieszczeń przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych (zbytnim nasłonecznieniem, porywistym wiatrem, opadami deszczu, gradu), ciekawością osób trzecich, utratą ciepła, przedostawaniem się do wnętrza niepożądanych dźwięków. To podstawowe i zasadnicze funkcje rolet zewnętrznych. Pełnią też często funkcje dekoracyjne, a także – jeśli zostaną wyposażone w odpowiednie mechanizmy i wzmocnienia – mogą funkcjonować jako ochrona antywłamaniowa.REKLAMA:

Podstawowe funkcje rolet zewnętrznych:
- zapewniają dyskrecję,
- izolują termicznie i akustycznie,
- chronią przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,
- zabezpieczają stolarkę otworową przed zniszczeniem,
- utrudniają włamanie.

- tworzyw sztucznych (głównie PVC) – należą do najtańszych produktów,
- aluminium – droższe i bardziej odporne niż z PVC; wyposażone w dodatkowe wzmocnienia mogą pełnić funkcje antywłamaniowe,
- blachy stalowej – najdroższe i najmocniejsze.
Do ich wytworzenia używa się listew (profilowanych lub tłoczonych), które – połączona na krawędziach zaczepami – tworzą płaszcz rolety (pancerz). Wnętrza listewek aluminiowych mogą być puste lub wypełnione materiałem termoizolacyjnym (najczęściej jest to pianka PUR, a wypełniona nią listwa zyskuje zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjne i dźwiękochronne). Listewki z PVC są puste. Pancerz rolety zbudowany jest z kilkudziesięciu listew, a dzięki ruchomym połączeniom między nimi możliwe jest swobodne jego nawijanie na umieszczony w prostokątnej, półokrągłej lub trapezowej kasecie wał. Jeśli roleta ma właściwości antywłamaniowe, prowadnice, po których przesuwa się płaszcz, są wzmocnione.

- rolety zewnętrzne elewacyjne – rolety w systemie obudowy aluminiowej, zarówno kaseta, jak i prowadnice montuje się na murze lub we wnęce okiennej; nie wymagają zabudowy ani wymiany okna; ten sposób montażu sprawdza się w przypadku już istniejących budynków, których stolarka ma być uzupełniona o rolety zewnętrzne; wypełnienie listew pianką PUR pozwala na zmniejszenie nawet do 40% strat ciepła, a także dość istotne obniżenie poziomu hałasu;
- rolety nakładane na okno – montowane są we wnęce okiennej wraz z oknem, wymagają wymiany tego ostatniego; sposób montażu sprawdzający się zarówno w nowym budownictwie, jak i w renowacji już istniejącego; to rolety w systemie obudowy PVC; dzięki zastosowaniu pokrywy rewizyjnej od spodu oraz różnym wysokościom skrzynek rolet, możliwy jest wybór jednego z czterech wariantów zabudowy; można je stosować niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane zostało okno;
- podtynkowo – rolety w systemie zabudowy aluminiowej; przeznaczone są dla nowobudowanych obiektów; kaseta montowana jest w nadprożu, a prowadnice we wnęce okiennej; w trakcie wznoszenia budynku montowane są nadproża styropianowe wzmocnione stalowymi prętami; kaseta jest ukryta, co podwyższa estetykę elewacji; stanowi ona też integralną część muru i jest przystosowana do pokrycia tynkiem.

Ogromną zaletą rolet jest ograniczanie przez nie strat ciepła – pomiędzy oknem a pancerzem tworzy się poduszka powietrzna, która sprawia, że nawet o 40% minimalizuje się niekontrolowany wypływ energii cieplnej. Ponadto – ponieważ ich położenie jest kontrolowane od wewnątrz – by zasunąć lub odsłonić rolety nie ma potrzeby otwierania okna.
Wprawdzie najczęściej montowane są wyroby białe lub brązowe, rolety zewnętrzne – tak obudowy, jak i pancerze - dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można je idealnie dopasować do elewacji. Mogą one także być wykończone okleiną imitującą drewno. Opcjonalnie mogą zostać wyposażone w moskitierę.


Kraty
Okiennice i rolety zewnętrzne zapewniają intymność we wnętrzu, chronią przed ciekawością osób trzecich, ograniczają straty ciepła, izolują akustycznie, stanowią barierę dla deszczu, gradu, podmuchów porywistego wiatru. Odpowiednio skonstruowane i zamontowane, są też wyjątkowo trudną do pokonania przeszkodą dla potencjalnego włamywacza. Oprócz użytkowych, pełnią też - zwłaszcza okiennice - funkcje dekoracyjne.WAŻNE!
Chcąc zamontować kratę w oknie, musimy uzyskać zgodę właściciela budynku lub administratora. Należy też pamiętać, że konstrukcja kraty nie może ułatwiać potencjalnemu włamywaczowi wspięcia się na wyższe piętro.


REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud