Drewniane elementy konstrukcyjne i budowlane są dzisiaj bardzo popularne. Oprócz zalet użytkowych i estetycznych, cechuje je również łatwość obróbki, dobre parametry wytrzymałościowe, dostępność i przede wszystkim naturalność. Jednak wymagają one właściwego zabezpieczenia na etapie obróbki i wbudowywania w konstrukcję, a także dbania o nie podczas okresu eksploatacji.

Jak optymalnie zabezpieczyć drewno
Po pierwsze – dobry surowiec
Drewno stosowane w pracach konstrukcyjnych i budowlanych musi być odpowiednio przygotowane, oszlifowane i przede wszystkim suche. Wilgotność winna wahać się w przedziale 15 do 18%. Tylko wówczas preparaty ochronne są w stanie właściwie je zabezpieczyć. Jeśli aplikujemy środek na surowiec pozyskany ze świeżego wyrębu albo zbyt wilgotny, mija się to z celem, ponieważ takie drewno nie przyjmie żadnego preparatu ochronnego. Ponadto, jeśli drewno jest zawilgocone drewno, istnieje duże ryzyko rozwoju grzybów. Z kolei brak kontroli nad jego schnięciem grozi wypaczaniem się materiału i jego odkształcaniem się.REKLAMA:
Po drugie – grunt
Najlepiej, jeśli drewno już na etapie produkcji zostanie zabezpieczone środkiem technicznym lub gruntującym. Gdy kupimy drewno surowe, aplikacji preparatów ochronnych należy dokonać przed wbudowaniem go.
Po trzecie – wykończenie
Zagruntowaną odpowiednimi środkami deskę możemy poddać dalszym zabiegom pielęgnacyjnym i dekoracyjnym. W ich efekcie otrzymamy produkt spełniający nasze oczekiwania estetyczne oraz trwały i odporny na wpływ otoczenia. Szczególnie ważne jest, by zastosowane na tym etapie środki zapewniały właściwą ochronę przed promieniami UV, które powoduje rozpad celulozy i szarzenie drewna. W przypadku preparatów kolorowych warstwą osłaniającą przed wnikaniem promieni UV są pigmenty; jeżeli wybrany został środek bezbarwny, należy sprawdzić, czy producent deklaruje ochronę.
Woski wyróżniają się znakomitą wydajnością oraz elastycznością. Ponadto, nie ulegają złuszczaniu ani pęknięciom. Zapewniają elegancką i estetyczną powierzchnię, dlatego świetnie sprawdzają się na pionowych powierzchniach, np. na elewacjach. Te, które wytworzone są na bazie naturalnego wosku pszczelego, cechują się podwyższonymi właściwościami grzybo- i bakteriobójczymi, a tym samym jeszcze lepiej zabezpieczają drewno. Należy zwrócić uwagę na zgodną z sugestiami producenta aplikację wosku – nakładać należy możliwie cienkie jego warstwy, gdyż ułatwia to schnięcie. Skuteczne i zapewniające pożądany efekt ochronny i estetyczny, są także lakiery (powłoka może być półmatowa lub z połyskiem) i lakierobejce (nadają drewnu określony kolor, ale jego usłojenie pozostaje widoczne i podkreślone. Podobnie jak wosk, lakierobejca nie łuszczy się ani nie pęka, a jednocześnie świetnie chroni przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych i promieniami UV. Ważne też jest, że mimo jej zastosowania drewno może oddychać i oddawać wilgoć.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Altax