Ochrona zewnętrznych powierzchni drewnianych

Podziel się:
Drewniane elementy konstrukcyjne i budowlane są dzisiaj bardzo popularne. Oprócz zalet użytkowych i estetycznych, cechuje je również łatwość obróbki, dobre parametry wytrzymałościowe, dostępność i przede wszystkim naturalność. Jednak wymagają one właściwego zabezpieczenia na etapie obróbki i wbudowywania w konstrukcję, a także dbania o nie podczas okresu eksploatacji.

Fot. AltaxFot. AltaxZastosowane metody i preparaty zabezpieczające muszą dawać powierzchniom i elementom drewnianym trwałą i wieloletnią skuteczną ochronę. Nawet pozornie błahy błąd może bowiem skutkować przykrymi konsekwencjami – przede wszystkim tym, że materiał będzie wymagał ponownych zabiegów impregnacyjnych, co – niestety, wiąże się z dużym wydatkiem. Drewno w większym stopniu niż inne materiały budowlane jest narażone na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych. Pod ich wpływem może dojść do zawilgocenia surowca, a w konsekwencji pojawienia się w nim grzybów i pleśni, oraz do nadmiernego wysuszenia pod wpływem promieniowania. Niebezpieczne są też szkodniki, które drążą kanały w drewnie osłabiając jego właściwości konstrukcyjne.

Jak optymalnie zabezpieczyć drewno
Po pierwsze – dobry surowiec

Drewno stosowane w pracach konstrukcyjnych i budowlanych musi być odpowiednio przygotowane, oszlifowane i przede wszystkim suche. Wilgotność winna wahać się w przedziale 15 do 18%. Tylko wówczas preparaty ochronne są w stanie właściwie je zabezpieczyć. Jeśli aplikujemy środek na surowiec pozyskany ze świeżego wyrębu albo zbyt wilgotny, mija się to z celem, ponieważ takie drewno nie przyjmie żadnego preparatu ochronnego. Ponadto, jeśli drewno jest zawilgocone drewno, istnieje duże ryzyko rozwoju grzybów. Z kolei brak kontroli nad jego schnięciem grozi wypaczaniem się materiału i jego odkształcaniem się.
REKLAMA:

Po drugie – grunt

Najlepiej, jeśli drewno już na etapie produkcji zostanie zabezpieczone środkiem technicznym lub gruntującym. Gdy kupimy drewno surowe, aplikacji preparatów ochronnych należy dokonać przed wbudowaniem go. Fot. AltaxFot. AltaxDzięki głębokiej penetracji środka w strukturę drewna, stanowi on doskonałą ochronę przed wilgocią. Możemy wybierać spośród produktów wytwarzanych na bazie wody lub benzyny, które skutecznie chronią drewniane powierzchnie.

Po trzecie – wykończenie

Zagruntowaną odpowiednimi środkami deskę możemy poddać dalszym zabiegom pielęgnacyjnym i dekoracyjnym. W ich efekcie otrzymamy produkt spełniający nasze oczekiwania estetyczne oraz trwały i odporny na wpływ otoczenia. Szczególnie ważne jest, by zastosowane na tym etapie środki zapewniały właściwą ochronę przed promieniami UV, które powoduje rozpad celulozy i szarzenie drewna. W przypadku preparatów kolorowych warstwą osłaniającą przed wnikaniem promieni UV są pigmenty; jeżeli wybrany został środek bezbarwny, należy sprawdzić, czy producent deklaruje ochronę.

Fot. AltaxFot. AltaxDo powszechnie stosowanych preparatów, których zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni drewnianych, należą woski, lakiery i lakierobejce.

Woski wyróżniają się znakomitą wydajnością oraz elastycznością. Ponadto, nie ulegają złuszczaniu ani pęknięciom. Zapewniają elegancką i estetyczną powierzchnię, dlatego świetnie sprawdzają się na pionowych powierzchniach, np. na elewacjach. Te, które wytworzone są na bazie naturalnego wosku pszczelego, cechują się podwyższonymi właściwościami grzybo- i bakteriobójczymi, a tym samym jeszcze lepiej zabezpieczają drewno. Należy zwrócić uwagę na zgodną z sugestiami producenta aplikację wosku – nakładać należy możliwie cienkie jego warstwy, gdyż ułatwia to schnięcie. Skuteczne i zapewniające pożądany efekt ochronny i estetyczny, są także lakiery (powłoka może być półmatowa lub z połyskiem) i lakierobejce (nadają drewnu określony kolor, ale jego usłojenie pozostaje widoczne i podkreślone. Podobnie jak wosk, lakierobejca nie łuszczy się ani nie pęka, a jednocześnie świetnie chroni przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych i promieniami UV. Ważne też jest, że mimo jej zastosowania drewno może oddychać i oddawać wilgoć.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Altax
#czytelnia #meble #do ochrona #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #z drewno #plot #impregnat #do impregnowanie #altax #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: