Drzwi na taras

Podziel się:
Zarówno w domach jednorodzinnych wolnostojących, jak i szeregowcach, a coraz częściej także w apartamentowcach jako przegrody oddzielające wnętrze od tarasu projektowane są duże szklane płaszczyzny.

Pełnią one funkcję nie tylko użytkową, ale też dekoracyjną – łączą salon lub sypialnię z przestrzenią tarasu, powiększając te pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne rozwiązania w zakresie drzwi tarasowych – począwszy od standardowych, przez przesuwne po harmonijkowe. Większość z nich ma w standardzie okucia antywyważeniowe.

Klasyczne …

Są to drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe, ze stałym lub ruchomym słupkiem. W tym drugim przypadku słupek stanowi element konstrukcyjny jednego ze skrzydeł, co oznacza, że otwiera się razem z nim. Od drzwi balkonowych różni je mocniejsza i stabilniejsza konstrukcja, będąca efektem zastosowania profili o wyższej sztywności i szerszych, a także specjalnych okuć.
REKLAMA:

Drzwi tarasowe posiadają klamkę drzwiową (czyli obustronną) aluminiowy próg zabezpieczony termicznie (komfort użytkowania drzwi wzrasta jeśli będą wyposażone w tzw. niski próg). Drzwi tarasowe z reguły otwierają się do pomieszczenia. Coraz częściej pojawiają się w ofertach producentów zdecydowanie bardziej komfortowe i ułatwiające aranżację wnętrza konstrukcje otwierane na zewnątrz.

… lub przesuwne

Fot. MSFot. MSTo coraz bardziej popularne rozwiązanie, gdyż umożliwia zbudowanie szerokich przeszklonych powierzchni, a jednocześnie jest łatwe i komfortowe w użytkowaniu. Składają się z dwóch części: stałej oraz ruchomej, która, dzięki zastosowaniu specjalnej szyny i odpowiednich okuć, przesuwa się równolegle do stałej nie zajmując miejsca wewnątrz. Do wyboru mamy drzwi o konstrukcji:- uchylno-przesuwnej – przy określonym położeniu klamki następuje wysunięcie skrzydła z ramy i przesunięcie go wzdłuż szyny.

Czynność ta nie wymaga żadnego wysiłku, gdyż okucie wyposażone jest w funkcje wspomaganego uchyłu i domykania skrzydła;- podnoszono-przesuwnej – w tym przypadku drzwi przesuwają się wzdłuż prowadnicy po wcześniejszym lekkim uniesieniu. Wykorzystane w tej konstrukcji rozwiązanie pozwala na łatwe, lekkie i komfortowe otwieranie nawet bardzo szerokich (3 m), a co za tym idzie – ciężkich skrzydeł o wadze do 300 kg. Niski ciepły próg aluminiowy z przekładką termiczną podnosi wygodę użytkowania drzwi. Przekładka zasadniczo ogranicza straty ciepła i chroni przed przemarzaniem.

Drzwi tarasowe mogą być wyposażone w energooszczędny pakiet szybowy. Warto też rozważyć montaż szyb bezpiecznych, antywłamaniowych, by ograniczyć ryzyko wtargnięcia niepowołanych osób. Bezpieczeństwo poprawią też np. wielopunktowa zasuwnica sterowana klamką, dodatkowe zawiasy drzwiowe z zabezpieczeniem przeciwwyważeniowym, kontaktrony.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS więcej niż OKNA
#okna #drzwi #czytelnia #okna i drzwi #na taras #ms

Więcej tematów: