Nie tylko kolektory słoneczne, ale i pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Wprawdzie decyzja o montażu instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła podnosi koszt inwestycji, jednak zdecydowanie ogranicza koszty eksploatacji budynku. A to, biorąc pod uwagę systematycznie wzrastające ceny energii, perspektywiczne rozwiązanie.

Budowa pompy ciepła
Ich kompaktowa i zwarta budowa sprawia, że zajmują one mniej miejsca, a zintegrowana izolacja akustyczna ogranicza emisję hałasu. Dzięki przemyślanej konstrukcji możliwa jest współpraca pompy z dodatkowymi źródłami ciepła, podłączenie większej ilości obiegów grzewczych, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej oraz np. ogrzewanie basenu kąpielowego. Najwyższej klasy i najnowszej generacji sterowniki gwarantują efektywną i wydajną pracę urządzenia oraz jego bezpieczeństwo dzięki m.in. stałemu monitorowaniu obiegu chłodniczego, parametrów elektronicznych zaworów rozprężnych, wskazań czujników ciśnienia czy ilości wytworzonej energii cieplnej.REKLAMA:
Zasobnik buforowy
Decydując się na system grzewczy niskotemperaturowy z pompą ciepła, warto zamontować dodatkowy zasobnik buforowy. Zmniejszy on częstotliwość załączania się pompy w czasie szczytowego zapotrzebowania na energię, a tym samym ograniczy zużycie energii. Zbiornik, w którym magazynowana jest woda grzewcza, można zamontować pod pompą, gdyż nowe modele urządzeń umożliwiają to. Zasobnik ten ma za zadanie czasowe i hydrauliczne odseparowanie źródła ciepła od odbiorników. Gromadzona w nim energia zasila odbiorniki, natomiast pompa pracuje do chwili uzyskania przez wodę określonej, zadanej temperatury. Po raz kolejny załącza się dopiero, gdy temperatura wody spadnie poniżej minimalnej. Dzięki takiemu systemowi gromadzenia energii, pompa nie przekracza nominalnej mocy, a energia cieplna jest dostępna bez przerwy i w odpowiednich ilościach.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: glen_dimplex