Pompy ciepła typu solanka-woda

Podziel się:
Nie tylko kolektory słoneczne, ale i pompy ciepła są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Wprawdzie decyzja o montażu instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła podnosi koszt inwestycji, jednak zdecydowanie ogranicza koszty eksploatacji budynku. A to, biorąc pod uwagę systematycznie wzrastające ceny energii, perspektywiczne rozwiązanie.

Fot. DimplexFot. DimplexW przypadku pomp ciepła typu solanka-woda, źródłem ciepła jest grunt. Instalacja jest układana w nim, a przepływający rurami czynnik chłodniczy (solanka), odbiera energię cieplną i przekazuje ją do systemu. Rozwiązanie to jest efektywne, wygodne i bardzo wydajne. Nowoczesne pompy, jak np. z linii SI…TU typu solanka-woda, charakteryzują się jeszcze lepszą wydajnością COP, a także temperaturą zasilania do 62 °C. COP to inaczej współczynnik wydajności cieplnej – im wyższy, tym wyższa wydajność urządzenia. O ile COP służy do opisania wydajności chwilowej w określonych warunkach pracy, o tyle kolejny parametr – SPF (sezonowy współczynnik wydajności) informuje nas o wydajności urządzenia w określonym, dłuższym okresie czasu i przy zróżnicowanych warunkach pracy. Uzyskanie wysokich współczynników parametru SPF możliwe jest m.in. dzięki wyposażeniu urządzeń w elektroniczne zawory rozprężne czy funkcję COP-Booster. Nowoczesne pompy ciepła solanka-woda wyróżniają się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co – wraz z wysoką wydajnością – ma zasadniczy wpływ na minimalizację kosztów eksploatacji i ogrzewania obiektu.

Budowa pompy ciepła

Ich kompaktowa i zwarta budowa sprawia, że zajmują one mniej miejsca, a zintegrowana izolacja akustyczna ogranicza emisję hałasu. Dzięki przemyślanej konstrukcji możliwa jest współpraca pompy z dodatkowymi źródłami ciepła, podłączenie większej ilości obiegów grzewczych, przygotowywanie ciepłej wody użytkowej oraz np. ogrzewanie basenu kąpielowego. Najwyższej klasy i najnowszej generacji sterowniki gwarantują efektywną i wydajną pracę urządzenia oraz jego bezpieczeństwo dzięki m.in. stałemu monitorowaniu obiegu chłodniczego, parametrów elektronicznych zaworów rozprężnych, wskazań czujników ciśnienia czy ilości wytworzonej energii cieplnej.
REKLAMA:

Zasobnik buforowy

Decydując się na system grzewczy niskotemperaturowy z pompą ciepła, warto zamontować dodatkowy zasobnik buforowy. Zmniejszy on częstotliwość załączania się pompy w czasie szczytowego zapotrzebowania na energię, a tym samym ograniczy zużycie energii. Zbiornik, w którym magazynowana jest woda grzewcza, można zamontować pod pompą, gdyż nowe modele urządzeń umożliwiają to. Zasobnik ten ma za zadanie czasowe i hydrauliczne odseparowanie źródła ciepła od odbiorników. Gromadzona w nim energia zasila odbiorniki, natomiast pompa pracuje do chwili uzyskania przez wodę określonej, zadanej temperatury. Po raz kolejny załącza się dopiero, gdy temperatura wody spadnie poniżej minimalnej. Dzięki takiemu systemowi gromadzenia energii, pompa nie przekracza nominalnej mocy, a energia cieplna jest dostępna bez przerwy i w odpowiednich ilościach.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: glen_dimplex
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #do woda #pompa_ciepla #obud #Pompy ciepła

Więcej tematów: