Jaki tynk położyć na podaszu

Podziel się:
Pytanie: Chciałbym urządzić pokój na poddaszu, w tej chwili ściany są w tym pomieszczeniu w stanie surowym i muszę powiedzieć, ze w takim stanie czekały one 10 lat na moją decyzję. Jaki tynk położyć na te ściany dodam, że są budowane z cegły?

Fot. CekolFot. CekolDo ręcznego otynkowania surowych ścian możemy zastosować tynk gipsowy CEKOL TR-49 lub tynk cementowo-wapienny CEKOL ZT-02. Zastosowanie tynku gipsowego spowoduje, że ściany będą odznaczały się dużą gładkością bezpośrednio po wykonaniu. Po związaniu i wyschnięciu tynku CEKOL TR-49 ściana nadaj się bezpośrednio do malowania nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, jeżeli tylko tynk zostanie prawidłowo wykonany. CEKOL ZT-02 to cementowo wapienny tynk maszynowy ale nadaje się również do nakładania ręcznego. Po wyschnięciu i związaniu powierzchnia tynku nie odznacza się taką gładkością jak tynków gipsowych i przed malowaniem wymaga dodatkowo użycia gładzi gipsowej lub cementowej. Przed tynkowaniem powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Musi byćona oczyszczona z kurzu i wszelkich luźnych elementów trwale niezwiązanych z podłożem. Jeżeli zdecydujemy się na tynk gipsowy powierzchnia musi być zagruntowana emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Jeśli nakładany będzie tynk cementowo wapienny powierzchnię ściany należy zwilżyć wodą, chyba że podłoże jest słabe i silnie chłonie wodę wtedy również należy zastosować emulsję gruntującą.

CEKOL TR-49 to lekki tynk gipsowy ręczny. W celu przygotowania tynku należy zawartość opakowania wsypać do odmierzonej ilości czystej zimnej wody w proporcji 0,50 - 0,55 l wody na 1 kg suchej mieszanki i dokładnie wymieszać. Tynk nakładać ręcznie równą warstwą na wcześniej przygotowane podłoże. Optymalna grubość nakładanej warstwy to około 10 mm ale można go nakładać w grubszych lub cieńszych warstwach. Po nałożeniu tynku należy go wstępnie wyrównać za pomocą łaty aluminiowej. Po częściowy stwardnieniu tynku należy wyprowadzić powierzchnię ścian i kątów. W końcowej fazie twardnienia tynku powierzchnię należy zrosić wodą, zatrzeć ją pacą gąbkowa w celu wyciągnięcia "mleczka" a następnie wygładzić za pomocą stalowej nierdzewnej pacy. Po związaniu i wyschnięciu powierzchnia nadaje się do malowania.

Fot. CekolFot. CekolCEKOL ZT-02 to cementowo- wapienny tynk maszynowy, który doskonale sprawdza się również podczas nakładania ręcznego. Aby przygotować tynk zawartość opakowania należy wymieszać w proporcji 0,18 - 0,20 l czystej zimnej wody na 1 kg suchej zaprawy. Bezpośrednio po wymieszaniu tynk jest gotowy do nakładania. Tynk wykonujemy zgodnie z technologią wykonywania tradycyjnych tynków cementowych.
REKLAMA:

1. Wykonanie obrzutki

Obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, grubości nie przekraczającej 3 - 4 mm na ścianach i 4 mm na suficie.

2.Wykonanie narzutu

Narzut stanowi druga warstwę tynku i wykonuje się go po lekkim stwardnieniu obrzutki po wcześniejszym lekkim skropieniu jej wodą. Grubość narzutu powinna wynosić 8 - 15 mm. Po naniesieniu narzutu powierzchnię równa się za pomocą łaty.

3.Wykonanie gładzi, która jest ostatnią warstwą tynku.

Wykonuje się ją z rzadkiej zaprawy. Narzuca się ją ręcznie i rozprowadza pacą. Po stężeniu zaciera się ją packa drewnianą, stalową lub obłożona filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku.

Świeży tynk należy chronić przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz zbyt szybkim wysychaniem. Po związaniu i wyschnięciu tynku w celu uzyskania bardzo gładkiej powierzchni możemy na jego powierzchni zastosować gipsową masę szpachlową lub gładź cementową. Przed zastosowaniem gipsowej masy szpachlowej lub gładzi cementowej powierzchnie tynku należy zagruntować emulsją gruntującą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Cedat
#tynki wewnętrzne #ściany #okna i drzwi #poddasze #tynk #do tynkowanie #gips #cedat #poradnik

Więcej tematów: