Ile gatunków drzew potrafisz wymienić? Dąb, buk, sosna, tek? A czy wiesz, jaką barwę ma ich drewno? Ciepłą czy zimną? Które będzie najlepiej pasowało do Twojego wnętrza?

WENGE
- Zdarzają się klienci, którzy chcą kupić stół i krzesła w kolorze wenge, bo takie mają w domu pozostałe meble - wspomina Aleksandra Tatkowska, dyrektor ds. handlowych w firmie Halex z Elbląga. - Pytam wówczas, czy są one wykonane z drewna egzotycznego, czy też z drewna europejskich gatunków a bejcowane lub lakierowane na kolor wenge, a może wyprodukowano je z płyty laminowanej o dekorze wenge? Taka informacja jest kluczowa, bo w zależności od zastosowanego surowca, wygląd mebla może się znacznie różnić.
- Każdy gatunek ma swój specyficzny rysunek słojów, inną twardość i gęstość, które powodują, że w różnych sposób drewno to łączy się z bejcą czy lakierem - mówi Henryk Tatkowski, producent krzeseł i stołów. - Inaczej będzie więc wyglądał stół w dekorze dąb wenge, a inaczej buk wenge.
Wenge to od kilku lat bardzo popularny kolor wykorzystywany w projektach mebli nowoczesnych, kolonialnych, stylowych. Jego chłodna barwa pięknie kontrastuje z jasnymi dodatkami, np. mlecznym szkłem czy lnianymi tekstyliami. Barwa drewna wenge jest na tyle uniwersalna, że łatwo skomponować ją z dodatkami np. poduszkami, dywanami, zasłonami, nawet w jaskrawych kolorach czy o skomplikowanych deseniach. - Ciemne barwy optycznie zmniejszają przedmioty, dlatego drewno to bardziej pasuje do masywnych mebli, grubych blatów stołów, jak zaprojektowano np. w ławie Quattro - zaznacza Aleksandra Tatkowska.
REKLAMA:
Są jednak tajniki, o których warto wiedzieć kupując meble w kolorze wenge. Przede wszystkim bardzo istotny jest kolor ścian, na tle których będą się prezentować. - Wenge nie lubi zimnej bieli, lepsze będą beż, cappucino czy gołębia szarość - mówi architekt Jerzy Mikołajczak. - Bardzo dobrze takie meble prezentować się też będą na tle ścianek wykonanych z czerwonej cegły, ale wówczas warto rozświetlić nieco wnętrze jasnymi dodatkami i dodatkowym punktowym oświetleniem.
Czy kolor wenge ma jakieś wady?
- Naturalne, lite drewno wenge jest gatunkiem egzotycznym charakteryzującym się wysoką twardością i odpornością na warunki atmosferyczne - wyjaśnia Henryk Tatkowski - ale trzeba pamiętać, że płyta laminowana naśladuje tylko jego cechy zewnętrzne: rysunek słojów czy barwę. Nie można zatem od stołu wykonanego w dekorze wenge oczekiwać, że sprawdzi się na balkonie czy tarasie. - Nie polecałabym mebli w kolorze wenge osobom, które nie lubią często sprzątać - dodaje Aleksandra Tatkowska. - Należy pamiętać, że im ciemniejszy blat, tym bardziej widać na nim najmniejszy pyłek czy kurz, ale także głębokie rysy.PORADY STYLISTY | CO PASUJE DO MEBLI WENGE?3>
Srebrne dodatki: świece, patery oraz tekstylia w barwach mięty czy limonki.
Wenge pasuje również do klasycznych wnęrz. Ożywią je mocne dodatki np. akcenty w intensywnej czerwieni.
Do ciemnego stołu dobierz krzesła z jasną tapicerką. Pamiętaj też, że wenge źle wygląda na tle zimnej bieli, dlatego ściany pomaluj w beżach, gołębiej szarości lub ociepl wnętrze ciekawą footapetą lub czerwoną cegłą.
Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze odzwierciedlało najnowsze trendy, wykorzystaj odcienie filoletu: wrzos i lawendę. Przy stole Bravo w kolorze wenge dostojnie prezentują się krzesła Aro z najnowszej kolekcji Halex.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Nota Bene