Meble wenge

Podziel się:
Ile gatunków drzew potrafisz wymienić? Dąb, buk, sosna, tek? A czy wiesz, jaką barwę ma ich drewno? Ciepłą czy zimną? Które będzie najlepiej pasowało do Twojego wnętrza?

Meble wengeWspółcześnie meble nie zawsze produkuje się z naturalnego drewna, choć nawet te, wykonane z laminowanej płyty drewnopochodnej, do złudzenia je przypominają. Nie zawsze też dekor, który zdobi płytę meblową, jest odzwierciedleniem rysunków drewna istniejącego w rzeczywistości. Tworzą je czasamo komputery, realizując pomysły projektantów i przenosząc na papier dekoracyjny za pomocą drukarek. To dlatego w sklepach meblowych istnieje taka różnorodność kolorów i odcieni oferowanych mebli. Z tego też powodu, należy z niezwykłą starannością dobierać kolory mebli np. do pozostałych elementów wnętrza, takich jak podłogi czy drzwi. Różnica jednego odcienia może sprawić, że będą się źle komponowały. Kiedy więc dobieramy komplet krzeseł do zakupionego wcześniej stołu, warto mieć ze sobą próbkę koloru.

WENGE

- Zdarzają się klienci, którzy chcą kupić stół i krzesła w kolorze wenge, bo takie mają w domu pozostałe meble - wspomina Aleksandra Tatkowska, dyrektor ds. handlowych w firmie Halex z Elbląga. - Pytam wówczas, czy są one wykonane z drewna egzotycznego, czy też z drewna europejskich gatunków a bejcowane lub lakierowane na kolor wenge, a może wyprodukowano je z płyty laminowanej o dekorze wenge? Taka informacja jest kluczowa, bo w zależności od zastosowanego surowca, wygląd mebla może się znacznie różnić.

Meble wengeRóżnić się też będzie barwiony w kolorze wenge blat wykonany z drewna bukowego i dębowego.
- Każdy gatunek ma swój specyficzny rysunek słojów, inną twardość i gęstość, które powodują, że w różnych sposób drewno to łączy się z bejcą czy lakierem - mówi Henryk Tatkowski, producent krzeseł i stołów. - Inaczej będzie więc wyglądał stół w dekorze dąb wenge, a inaczej buk wenge.

Wenge to od kilku lat bardzo popularny kolor wykorzystywany w projektach mebli nowoczesnych, kolonialnych, stylowych. Jego chłodna barwa pięknie kontrastuje z jasnymi dodatkami, np. mlecznym szkłem czy lnianymi tekstyliami. Barwa drewna wenge jest na tyle uniwersalna, że łatwo skomponować ją z dodatkami np. poduszkami, dywanami, zasłonami, nawet w jaskrawych kolorach czy o skomplikowanych deseniach. - Ciemne barwy optycznie zmniejszają przedmioty, dlatego drewno to bardziej pasuje do masywnych mebli, grubych blatów stołów, jak zaprojektowano np. w ławie Quattro - zaznacza Aleksandra Tatkowska.
REKLAMA:

Są jednak tajniki, o których warto wiedzieć kupując meble w kolorze wenge. Przede wszystkim bardzo istotny jest kolor ścian, na tle których będą się prezentować. - Wenge nie lubi zimnej bieli, lepsze będą beż, cappucino czy gołębia szarość - mówi architekt Jerzy Mikołajczak. - Bardzo dobrze takie meble prezentować się też będą na tle ścianek wykonanych z czerwonej cegły, ale wówczas warto rozświetlić nieco wnętrze jasnymi dodatkami i dodatkowym punktowym oświetleniem.

Czy kolor wenge ma jakieś wady?

- Naturalne, lite drewno wenge jest gatunkiem egzotycznym charakteryzującym się wysoką twardością i odpornością na warunki atmosferyczne - wyjaśnia Henryk Tatkowski - ale trzeba pamiętać, że płyta laminowana naśladuje tylko jego cechy zewnętrzne: rysunek słojów czy barwę. Nie można zatem od stołu wykonanego w dekorze wenge oczekiwać, że sprawdzi się na balkonie czy tarasie. - Nie polecałabym mebli w kolorze wenge osobom, które nie lubią często sprzątać - dodaje Aleksandra Tatkowska. - Należy pamiętać, że im ciemniejszy blat, tym bardziej widać na nim najmniejszy pyłek czy kurz, ale także głębokie rysy.

PORADY STYLISTY | CO PASUJE DO MEBLI WENGE?

Srebrne dodatki: świece, patery oraz tekstylia w barwach mięty czy limonki.Srebrne dodatki: świece, patery oraz tekstylia w barwach mięty czy limonki.
Wenge pasuje również do klasycznych wnęrz. Ożywią je mocne dodatki np. akcenty w intensywnej czerwieni.Wenge pasuje również do klasycznych wnęrz. Ożywią je mocne dodatki np. akcenty w intensywnej czerwieni.


Do ciemnego stołu dobierz krzesła z jasną tapicerką. Pamiętaj też, że wenge źle wygląda na tle zimnej bieli, dlatego ściany pomaluj w beżach, gołębiej szarości lub ociepl wnętrze ciekawą footapetą lub czerwoną cegłą.Do ciemnego stołu dobierz krzesła z jasną tapicerką. Pamiętaj też, że wenge źle wygląda na tle zimnej bieli, dlatego ściany pomaluj w beżach, gołębiej szarości lub ociepl wnętrze ciekawą footapetą lub czerwoną cegłą.
Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze odzwierciedlało najnowsze trendy, wykorzystaj odcienie filoletu: wrzos i lawendę. Przy stole Bravo w kolorze wenge dostojnie prezentują się krzesła Aro z najnowszej kolekcji Halex. Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze odzwierciedlało najnowsze trendy, wykorzystaj odcienie filoletu: wrzos i lawendę. Przy stole Bravo w kolorze wenge dostojnie prezentują się krzesła Aro z najnowszej kolekcji Halex.
REKLAMA:
REKLAMA:

Źródło: Nota Bene
#czytelnia #meble #wnetrza #Meble pokojowe

Więcej tematów: