Współczesne budownictwo na każdej płaszczyźnie czerpie z osiągnięć nauki i techniki. Zautomatyzowane linie do produkcji materiałów budowlanych, technologie pozwalające uzyskać wyroby o doskonałych parametrach wytrzymałościowych i użytkowych, rozwiązania, które zdają się zaprzeczać prawom fizyki – właściwie przyzwyczailiśmy się do tego, że nie ma rzeczy niemożliwych. Czyż więc można dziwić się, że jednym z ostatnich pomysłów naukowców jest … drukowanie betonowych ścian?

Pomysł naukowca inspirowany jest technologią druku w 3D – jest on zresztą twórcą drukowanych w 3D baz NASA na Marsie i Księżycu – czyli nakładania kolejnych warstw aż do momentu uzyskania oczekiwanego trójwymiarowego efekt. W przypadku ścian chodzi o to, by uzyskać betonowy element bez konieczności wykorzystywania szalunku niezbędnego do tej pory do nadania masie pożądanego kształtu.
REKLAMA:
By wcielić swój projekt w życie, naukowiec opracował technikę Countor Crafting oraz skonstruował prototyp maszyny – drukarki. Jest ona lekka, pracuje cicho, jest też przyjazna dla pracowników, ponieważ nie generuje pyłu. Maszyna „drukuje” warstwę specjalnego, gęstego, szybkoschnącego betonu o grubości kilku centymetrów, na nią kolejną i kolejną – aż do uzyskania założonego kształtu. Drukarka wyposażona jest w specjalne ramiona, a dzięki temu, że mogą się one poruszać do przodu, do tyłu i na boki, nie ma żadnego problemu z wykonaniem dowolnego, nawet najbardziej fantazyjnego kształtu. Posiadać będzie też ramię do układania dachu, do montażu wszelkich niezbędnych w budynku instalacji, inne – do pracy wykończeniowych: malowania, tapetowania, układania płytek.
Skonstruowany przez profesora prototyp jest, oczywiście, miniaturową wersją urządzenia finalnego. To będzie duże – rodzaj minifabryki sterowanej komputerowo i zdolnej samodzielnie wykonać wszystkie prace związane z wymurowaniem domu i jego wykończeniem. Bez udziału człowieka. Jego zadaniem będzie jedynie sterowanie gigantyczną drukarką. Na obecnym etapie proces drukowania jest jeszcze powolny, a uzyskana warstwa jest cieniutka (nieco ponad 0,5 cm). Docelowo maszyna ma wydrukować cały dom w ciągu … jednej doby! Wg szacunków, realizacja budynku o powierzchni ok. 200 m2 wymagałaby zaledwie 20 godzin!!! To zasługa m.in. nowatorskiej odmiany betonu, który pełną wytrzymałość uzyskuje już po 10 godzinach.
Zobacz jak drukowany jest dom
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl