Renowacja elewacji

Podziel się:
Pęknięcia zewnętrznych warstw budynku spowodowane są różnymi czynnikami. Mogą być skutkiem błędów projektowych lub wykonawczych, nieodpowiedniego doboru i montażu materiałów, niedostatecznego ich zabezpieczenia przed wpływem warunków atmosferycznych i środowiska itp. Natychmiast po zauważeniu, należy wyeliminować tak przyczynę powstania, jak i same pęknięcia. Naruszona warstwa termoizolacyjna przestaje bowiem spełniać swoje zadania w optymalny sposób. Ponadto szczeliny i pęknięcia ułatwiają wilgoci penetrację przegrody, narażając konstrukcję budynku na zawilgocenie, zagrzybienie i osłabiając jej trwałość.

Fot. DekoralFot. Dekoral

Pęknięcia ścian

Każde pęknięcie należy natychmiast usuwać. Odwlekanie naprawy w czasie, bagatelizowanie niewielkich, a więc pozornie nieszkodliwych ubytków może mieć, niestety, bardzo bolesne konsekwencje. Naruszona jednolitość powłoki sprawia, że przestaje ona pełnić funkcje ochronne – w przypadku elewacji jest to zabezpieczenie konstrukcji budynku i pomieszczeń przed wpływem warunków atmosferycznych. Ponadto pęknięcia stają się siedliskiem glonów i grzybów. Nie mniej ważne jest, że wnikająca w nie woda - pod wpływem zmieniających się w chłodnych okresach roku temperatur – na zmianę zamarza i rozmarza, co przyczynia się do powiększania szczelin.

Fot. DekoralFot. DekoralZakres prac naprawczych musi być dostosowany do stopnia zniszczenia elewacji. Jeśli szczelin i pęknięć jest stosunkowo mało, a materiał izolacyjny nie uległ zniszczeniu, wystarczy aplikacja elastycznego podkładu, a następnie odpowiedniej farby. Muszą to być specjalistyczne produkty, np. dedykowane ochronie i dekoracji elewacji nowo wznoszonych budynków albo renowacji fasad budynków już użytkowanych. Charakterystyczną cechą takich produktów jest duża zawartość części stałych, dzięki którym powstaje trwała i odporna powłoka, adaptująca się do faktury podłoża, rozkładająca występujące na nim naprężenia niezależnie od temperatury. Oparte na nanotechnologii podkłady elastyczne są odporne na wpływ wilgoci, a zarazem umożliwiają swobodną dyfuzję pary wodnej. Cechuje je też znakomita przyczepność do podłoży mineralnych. Pokrywa niewielkie rysy i pęknięcia i uszczelnia je.
REKLAMA:

Fot. DekoralFot. Dekoral

Malowanie ścian

Powłoka dekoracyjna to rodzaj tarczy, chroniącej następujące po niej warstwy przed destrukcyjnym wpływem pogody i środowiska. Najnowsze rozwiązania, oparte na nanotechnologii, to produkty elastyczne, hydrofobowe, umożliwiające dyfuzję pary wodnej (oddychanie ścian), a przy tym chroniące kolejne powłoki przed penetracją wilgoci. Podobnie jak podkład, są elastyczne, co sprawia, że chronią przed pojawieniem się mikrospękań i mikroszczelin. Ponadto, zastosowanie nowatorskich składników sprawia, że są dostępne na rynku farby, które wykazują zdolność efektywnego odbijania promieniowania podczerwonego. Pozwala to ograniczyć występowanie skurczy termicznych, będących jedną z przyczyn spękań. Walorem dekoracyjnym jest możliwość pokrywania elewacji farbami w ciemnych kolorach, a także znakomita odporność na zabrudzenia naturalne i przemysłowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dekoral
#czytelnia #ściany #fasada #do renowacja #dekoral #elewacja #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: