W centrum uwagi

Podziel się:
Tabliczka z numerem domu jedynym detalem odróżniającym dom od innych zabudowań osiedla? Niekoniecznie! Aby nadać unikalnego charakteru projektowi, warto przemyśleć dobór materiałów wykończeniowych elewacji i dachu, a także stref wokół domu i ogrodzenia.

Fot. RöbenFot. RöbenNa obrzeżach 70-cio tysięcznego Stargardu Szczecińskiego, na osiedlu domków jednorodzinnych, znajduje się obiekt, który swoim stylem zdecydowanie wyróżnia się spośród innych budynków najbliższego otoczenia. Inwestorom udało się osiągnąć nietuzinkowy efekt, dzięki starannemu doborowi projektu oraz materiałów wykończeniowych.

Siła tradycji w nowoczesnym wydaniu
Zastosowanie materiałów budowlanych, gwarantujących nie tylko ciekawy i atrakcyjny wygląd budynku, ale także zapewniających doskonałą termoizolacyjność i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia - takie założenia przyjęli inwestorzy. W oparciu o te wytyczne, na elewację wybrano cegłę klinkierową Röben Oslo perłowobiałą gładką z kolekcji produktów importowanych. Jej niespotykana barwa zdecydowanie odbiega od najczęstszych skojarzeń z typowym wybarwieniem cegieł klinkierowych. Jasny kolor klinkieru podkreśla współczesny charakter projektu, a ciemny kolor fugi - wzór cegieł w murze. Ceglana elewacja to pełniąca funkcję ochronną i zapewniająca zamierzony efekt estetyczny widoczna powierzchnia konstrukcji ściany trójwarstwowej. Składają się na nią pustaki, wełna mineralna oraz właśnie klinkierowa elewacja. Zastosowanie technologii ściany trójwarstwowej to kolejna konsekwencja przyjętych przez inwestorów założeń, by dom był ciepły i energooszczędny. Widać ją także w doborze produktów na dach, który przykryto dachówkami ceramicznymi w kolorze antracytowym.
REKLAMA:

Fot. RöbenFot. RöbenCiekawe rozwiązania
Od samego początku chcieliśmy, aby budynek posiadał takie elementy, które wyróżnią go spośród innych obiektów znajdujących się w pobliżu. Postawiliśmy m.in. na nietypowe okna - miały być wąskie i długie – tłumaczy pan Lech, właściciel domu. Charakterystyczne okna pojawiają się tylko na parterze. Najmniejsze z nich znajduje zaraz przy wejściu do domu, od strony południowej. Drugie, znacznie większe, także umiejscowione po stronie południowej, płynnie przechodzi na ścianę od zachodu. Ostatnie, trzecie okno zaprojektowane w ten sam sposób, umieszczone w wykuszu na ścianie zachodniej, przenika na ścianę północną, otwierając się na duży piękny ogród. - Podczas projektowania domu ograniczeni byliśmy jedynie jego wysokością, która musiała odpowiadać warunkom zabudowy określonym dla całego osiedla. Cała reszta była efektem naszych pomysłów i inspiracji, które czerpaliśmy z różnego rodzaju mediów i własnych obserwacji – tłumaczy p. Lech.

Fot. RöbenFot. RöbenKlinkier nie tylko na elewacji
W projekcie wykorzystano ok. 12 tys. sztuk cegieł klinkierowych, które użyto także do wybudowania nowoczesnego w formie ogrodzenia oraz niewielkiej altanki przeznaczonej do przechowywania drewna, rowerów i narzędzi ogrodowych. Cegłę wykorzystano także do aranżacji strefy wejściowej domu. Podświetlone pojemniki na rośliny stanowią prosty, ale efektowny element całego projektu.

Atrakcyjnie także wewnątrz
Budowa domu trwała 1,5 roku i ukończono ją w lipcu 2014 roku. Powierzchnię 230 mkw. zajmuje duży salon z aneksem kuchennym, gabinet – używany jako pokój gościnny, łazienka, pralnia, garaż i kotłownia na parterze oraz trzy sypialnie i łazienka na piętrze. - Parter został zaaranżowany w taki sposób, aby cała jego przestrzeń była otwarta i łączyła się w spójną całość. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania cała konstrukcja stropu opiera się na klatce schodowej, czyniąc z budynku jeden z najnowocześniejszych domów na osiedlu – podkreśla właściciel. W projekcie zrezygnowano z podpiwniczenia.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roben
#czytelnia #elewacje, fasady #architektura #do budowa #wnetrza #roben #z klinkier #do sciany #z cegla #do elewacja #Projekty i aranżacje

Więcej tematów: