ROCKSONIC SUPER pozwoli zachować ciszę i spokój w każdym budynku!

Podziel się:
Hałas to problem, którego nie widać i często się o nim zapomina. W budynkach komercyjnych jest on czynnikiem, który pogarsza komfort pracy, nauki lub wypoczynku. Analiza możliwości ochrony przed hałasem już na etapie tworzenia koncepcji biura, szkoły czy hotelu, pozwala najskuteczniej zabezpieczyć użytkowników przed niepożądanymi dźwiękami. W tym wypadku metoda „lepiej zapobiegać niż leczyć” okazuje się najskuteczniejsza i najtańsza. Dlatego ROCKWOOL Polska wprowadza na rynek innowacyjny produkt ROCKSONIC SUPER – płyty do izolacji akustycznej ze skalnej wełny, o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku.

 Fot. ROCKWOOL Fot. ROCKWOOL Dźwięki, które codziennie do nas docierają oddziałują w dużym stopniu nie tylko na nasz nastrój, efektywność czy samopoczucie, ale mają też znaczący wpływ na nasze zdrowie.

W budynkach każdy z nas spędza znaczącą część swojego życia – w biurach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej czy szpitalach. Badania, jak i sama praktyka, pokazują, że przestrzenie przyjazne pod względem akustyki, oświetlenia i temperatury wpływają na dobre samopoczucie, efektywność oraz zadowolenie przebywających tam osób. Powierzchnie komercyjne często zmieniają swoją funkcję – zmiana użytkownika i sposobu korzystania z pomieszczeń może spowodować drastyczne pogorszenie komfortu akustycznego. Inny rodzaj hałasu generuje cicha praca biurowa czy biblioteka, a inny call center czy studio fitness. Mając na uwadze to, że przeznaczenie pomieszczeń może ulegać częstym zmianom, które trudno przewidzieć, warto zabezpieczyć się na początkowym etapie inwestycji i wykonać optymalną izolację wszystkich ścianek działowych w budynku, przy pomocy najnowocześniejszy dostępnych na rynku materiałów. Z punktu widzenia ochrony przed hałasem bardzo ważne jest właściwe postrzeganie tego zagadnienia przez osoby podejmujące decyzje w procesie inwestycyjnym.

 Fot. ROCKWOOL Fot. ROCKWOOL

Najwyższa klasa pochłaniania

Wybierając materiał do wykonania izolacji akustycznej ścianek działowych w budynkach komercyjnych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. W pierwszej kolejności należy sprawdzić parametry dźwiękochłonności danego materiału. Podstawowym parametrem charakteryzującym właściwości dźwiękochłonne wyrobów budowlanych jest pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku, który przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 1. Wartość 1 oznacza, że dźwięk został w całości pochłonięty, zaś 0, że nastąpiło całkowite odbicie. Najnowszy produkt ROCKWOOL, ROCKSONIC SUPER, posiada najwyższa klasę pochłaniania dźwięku dla grubości 100 mm. Oznacza to, że hałas dochodzący z zewnątrz pomieszczenia zostanie pochłonięty i nie przeszkodzi nam w pracy lub odpoczynku. Płyty ROCKSONIC SUPER nadają się idealnie jako rozwiązanie do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Bardzo istotna jest też trwałość użytego materiału – wełna skalna nie osiada z czasem i zachowuje stabilność wymiarową przez długi czas – eliminuje to ryzyko powstawania szczelin i zapewnia ciągłość izolacji. Wełna skalna, dzięki swojej elastycznej strukturze, szczelnie wypełnia konstrukcję – gwarantuje to doskonałą izolacyjność akustyczną, a dzięki temu, że jest niepalna także odporność ściany na ogień.
REKLAMA:

 Fot. ROCKWOOL Fot. ROCKWOOL

Szybkie i łatwe wykonanie

Aby wykonać podział pomieszczeń spełniający wymagania akustyczne i przeciwpożarowe wcale nie trzeba stosować czasochłonnych czy skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy wykonać lekkie ściany działowe z izolacją wykonaną przy użyciu płyt ROCKSONIC SUPER np. na pojedynczej stalowej konstrukcji z obustronną podwójną okładziną, wykonywane w suchej zabudowie. Systemy suchej zabudowy stwarzają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz i stanowią alternatywę dla tradycyjnych, tzw. mokrych technologii. Metoda sucha jest szybsza, bardziej ekologiczna, a sam montaż jest dużo łatwiejszy i czystszy. Dodatkowo ciężar powierzchniowy ściany jest kilkukrotnie niższy, niż w przypadku technologii mokrych. – Na rzeczywistą izolacyjność akustyczną ścian działowych wpływają detale rozwiązań konstrukcyjnych, ich usytuowanie oraz staranność wykonania samej ściany. Ważne jest, aby ścianę działową budować z obustronną dylatacją podłogi pływającej, czyli bezpośrednio na stropie. Powinniśmy także pamiętać, aby przed montażem spód profili poziomych podkleić samoprzylepną taśmą akustyczną, zapobiegającą przenoszeniu drgań z konstrukcji na otaczające elementy podłoża. Dzięki optymalnej sztywności płyt ROCKSONIC SUPER możemy montować je bez wykorzystania dodatkowych zamocowań, co w znaczący sposób przyspiesza i ułatwia wykonanie całej ściany – radzi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny w ROCKWOOL Polska.
Hałas jest nie tylko uciążliwy, ale i szkodliwy dla zdrowia. Dlatego warto zastosować metodę „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i już na etapie projektowania zaplanować izolację akustyczną przy wykorzystaniu najwyższej jakości produktów o najwyższej klasie pochłaniania dźwięków.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ROCKWOOL POLSKA
#izolacje #materiały dociepleniowe #welna #rockwool #produkty

Więcej tematów: