Montaż płyty żerańskiego eliminuje szalowanie i konieczność stemplowania, nie wykonuje się również nadlewki betonowej. Montaż to tak zwany montaż „z koła”, odbywa się bezpośrednio z naczepy transportowej. Płyty stropowe należy układać na ścianach na warstwie zaprawy cementowej.
Mimo szybkiego i stosunkowo prostego montażu, inwestorów często odstrasza konieczność transportu płyty na plac budowy i korzystania z usług dźwigu, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Z drugiej strony zaoszczędzamy na czasie (jeśli zamówimy płytę odpowiednio wcześniej) i nie trzeba ani dnia czekać na schnięcie stropu (montaż to około 3 godziny). Koszt płyty zależny jest od jej powierzchni - oscyluje na poziomie 70 zł za 1 m 2. Przy dużych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji ceny.
Strop żerański. Fot. TECH-BET
Strop żerański zamiennie nazywany jest płytą żerańską lub stropem kanałowym. Strop składa się z płyty prefabrykowanej z podłużnymi otworami, która ma grubość od 22 do 26 cm. Jej długość, w zależności od producentów oscyluje między 250 - 600 cm, z kolei szerokość, to 90 - 120 cm. Waga, to około 350 kg/ m2. Materiały, jakie wykorzystuje się do wykonania płyty, to beton klasy C 20/25 (zbliżona do dawnej klasy B25) i stal zbrojeniowa.
Strop żerański. Fot. TECH-BET
Strop żerański. Fot. TECH-BET
Płyta żerańska ma zastosowanie w budownictwie: mieszkaniowym, użyteczności publicznej oraz przemysłowym. W przypadku stropu żerańskiego inwestor nie musi martwić się o rozmieszczenie ścian działowych na piętrze. Podczas projektowania konstrukcji należy pamiętać o dodatkowym zbrojeniu, które układa się między płytami. Koniecznym elementem konstrukcji stropu kanałowego jest wieniec, który scala konstrukcję.
Strop żerański Fot. TECH-BET
Strop żerański. Fot. TECH-BET
Strop kanałowy strunobetonowy
Nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie stropów kanałowych jest konstrukcja, w której płyty wykonywane są ze sprężonego betonu (strunobetonu).
Strop żerański. Fot. TECH-BET
Od klasycznych różnią się tym, że mają odwrotną strzałkę ugięcia. Zbrojenie stropu (podczas produkcji) pozostaje naciągnięte w strefie poddawanej rozciąganiu podczas użytkowania.
Płyty tego typu wykonuje się z betonu klasy nie niższej niż C40/50 (zbliżona do dawnej klasy B50). Ich zaletą jest dobra izolacyjność akustyczna. Ograniczają przenikanie dźwięków uderzeniowych i powietrznych, co pozwala na wyeliminowanie z posadzki warstwy izolacji akustycznej. Strop może mieć dzięki temu mniejszą grubość 15 - 20 cm, jest również lżejszy.