Wełna mineralna, styropian czy termoizolacja refleksyjna

Podziel się:
Maty refleksyjne funkcjonują na rynku polskim od sześciu lat. Nadal są więc nowością, jako materiał termoizolacyjny. Inwestorzy oraz wykonawcy, którzy mieli z nią do czynienia, chwalą produkt. Część ma opory, by sięgnąć po rozwiązanie i przekonać się na własnej skórze. Czy multifolia refleksyjna, to realna alternatywa, czy zręczny marketing? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Co to jest dobry materiał termoizolacyjny? To materiał, który przede wszystkim zapewnia komfort cieplny pomieszczeń, oraz generuje oszczędności w zakresie rachunków. Tymi dwoma parametrami powinni kierować się inwestorzy, poszukujący dobrej izolacji.

Fot. ISOBOOSTERFot. ISOBOOSTER

Czym jest mata refleksyjna

Mata refleksyjna wykonana jest z polietylenu, polipropylenu i aluminium. Jej twórcami są holenderscy naukowcy. Zastosowane w matach warstwy: powietrze-aluminium-powietrze, sprawiają, że znaczna część promieniowania zostaje odbita, a straty ciepła w danej przegrodzie budowlanej zredukowane są do minimum. Maty działają na zasadzie odbijania promieniowania cieplnego.

Efekt zatrzymania ciepła po jednej stronie przegrody jest przede wszystkim wynikiem odbicia promieniowania cieplnego od ekranów wysokorefleksyjnych oddzielonych warstwą stacjonarnego powietrza zamkniętego w bąblach foli. Powietrze jako izolator pełni tu rolę drugorzędną) - tłumaczy Artur Dolecki, specjalista od mat refleksyjnych.

Głównym atutem mat jest to, że nie nasiąkają, co wyróżnia je na tle styropianu i wełny mineralnej, które przy kontakcie z wilgocią powstającą podczas użytkowania budynku obniżają swoje wartości termoizolacyjne. Producent zapewnia również, że maty nie powodują skraplania się nadmiaru pary wodnej między np. płytą g-k, a wewnętrzną stroną izolacji. Wskazuje na to badanie oporu dyfuzyjnego (Sd), które klasyfikuje maty refleksyjne jako opóźniacze pary wodnej 15 m < Sd < 50 m.

Fot. ISOBOOSTERFot. ISOBOOSTER
Maty refleksyjne, oprócz tego, że nie przyjmują wilgoci, są odporne na nagrzewanie się. Jest to istotne szczególnie latem, gdy korzystamy z poddasza. Mata refleksyjna odbija ciepło, powodując, że na poddaszu jest odczuwalna komfortowa temperatura. W tym przypadku maty wygrywają np. z wełną mineralną, która nagrzewa się i przepuszcza ciepło na poddasze.

Maty nie są podatne na wilgoć, ani nie ulegają nagrzewaniu, a ich właściwości nie zmieniają się przez cały rok użytkowania.

Jeśli chodzi o akustykę, np. przy dachu blaszanym bez deskowania, wystarczy zastosować dwie warstwy maty ISOBOOSTER T2. Komfort akustyczny na poddaszu jest wtedy wystarczający nawet przy padającym intensywnym deszczu - opowiada Artur Dolecki.

fot. ISOBOOSTERfot. ISOBOOSTER

Montaż

Przed ułożeniem folii należy wykonać montaż listew pomocniczych na ścianach szczytowych i kominie. Zabieg ten ułatwi montaż mat. Kolejna rzecz, to wykonanie pomiaru odległości między krokwiami. Do otrzymanego wymiaru należy dodać 10-15 cm i przyciąć matę (w poprzek arkusza). Przyciętą pod taki wymiar matę mocujemy, zaczynając od czoła krokwi. Maty montuje się do boków krokwi za pomocą zszywacza, co 10-15 cm. Stosuje się zszywki nierdzewne o długości minimalnej 14 mm.
REKLAMA:

Między matą a poszyciem dachu, lub folią wstępnego krycia, należy pozostawić 2 cm szczeliny powietrznej. Kolejno ułożone maty uszczelnia się za pomocą taśmy samoprzylepnej (przeznaczonej do folii budowlanych PE). Dla wzmocnienia warto również co kilkadziesiąt centymetrów wkręcić wkręty z podkładkami.

Maty możemy montować w układzie T1 i T2. Grubość T1, to 24 mm, ciężar 305 g/m2, z kolei T2, to 40 mm i 555 g/m2. W przypadku, gdy montujemy 2 warstwy (system porównywalny do 22 – 24 wełny mineralnej), między matami warto pozostawić niewentylowaną szczelinę powietrzną. Warstwę tę montuje się dokładnie tak samo, jak pierwszą. Ostatnią warstwę montuje się za pomocą zszywek pod krokwie, prostopadle do nich. Odrębne arkusze skleja taśmą samoprzylepną.

Fot. ISOBOOSTERFot. ISOBOOSTER
W przypadku miejsc trudno dostępnych, gdzie mata nie przylega ściśle do konstrukcji więźby, uszczelnienie wykonuje się za pomocą pianki montażowej niskoprężnej.

Wieszaki do poddaszy i profile stalowe montuje się uwzględniając system montażu i zabudowę poddasza, zgodnie z instrukcją.

Miejsca, które zszywa się zszywaczem przy montażu, nie zamieniają się w mostki termiczne. Folia nie zostaje spłaszczona całkowicie, a poza tym pozostaje dystans zachowany między ekranami. Tym bardziej w przypadku stosowania systemów T2, przy kilku warstwach, gdzie miejsca te mijają się - mówi Artur Dolecki.

Należy pamiętać o zachowaniu po obu stronach układu mat, 20 mm szczeliny powietrznej w celu prawidłowego odbicia promieniowania cieplnego.

Trzeba również zachować co najmniej dwucentymetrową szczelinę powietrzną między izolacją a okładziną ściany. Szczelina grawitacyjna pozwala na odprowadzenie nadmiaru wilgoci.

Przy Isoboosterze odpada problem użycia niewygodnego ubrania, pracy w ukropie, z unoszącym się pyłem i konieczności trzymania w szczelnych opakowaniach materiału i ekspresowego zakrycia folią i okładziną (co jest niezwykle ważne przy świeżych budowach). Mało kto zwraca uwagę na skuteczne odseparowanie wełny od czynników zewnętrznych i wewnętrznych. I potem w trakcie użytkowania wynikają takie niespodzianki jak ciemne pasy w miejscu profili, przemarzania - pomimo zachowania szczelności - MajorDamage forum OBUD.

Fot. ISOBOOSTERFot. ISOBOOSTERInwestorzy podchodzą sceptycznie, jak zwykle, gdy mowa o innowacji. Co innego wykonawcy, dla nich praca z folią refleksyjną nie ma porównania z wełną. Z korzyścią dla tej pierwszej:

Istotną jest również podatność na kształtowanie materiału. Folia ułatwia montaż w miejscach trudno dostępnych, co daje nadzieję, na wyeliminowanie mostków termicznych.

Koszta

Przykładowe opracowanie kosztów niezbędnych do wykonania termoizolacji (na terenie województwa Lubelskiego):
- wełna mineralna, folia, profile/listwa drewniana i płyta - koszt 95 – 130zł/m2;
- maty refleksyjne (2 warstwy T2) – 80 – 110zł/m2.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #dachy #termoizolacje dachów #okna i drzwi #welna #mata #poddasze #obud #izolacja

Więcej tematów: