Zespół chorego budynku

Podziel się:
Dobre powietrze pozwala nam komfortowo czuć się w pomieszczeniu, swobodnie oddychać, pozytywnie oddziałuje na koncentrację i pomaga skupić się na pracy czy nauce. Jakość powietrza, które wdychamy, ma wpływ na bardzo wiele czynników. Dlatego prawidłowe wietrzenie i wentylacja są niezwykle ważne.

Fot. RotoFot. Roto
Zespół chorego budynku to kombinacja dolegliwości, które odczuwamy, przebywając w otoczeniu niezdrowego powietrza. Niewłaściwa jakość powietrza w domu może być przyczyną problemów zdrowotnych, a także negatywnie wpływać na komfort nauki, pracy i w ogóle – życia. Wszystko to prowadzi do powstawania tzw. „zespołu chorego budynku”, objawiającego się m.in. zmęczeniem, uczuciem duszności, bólami i zawrotami głowy, drażliwością, obniżoną koncentracją uwagi, zaburzeniami pamięci, podrażnieniem błon śluzowych oczu czy górnych dróg oddechowych. W opozycji do uciążliwości typowych dla „chorego budynku” staje koncepcja „zdrowego mieszkania”, która popiera zminimalizowanie szkodliwych substancji zawartych w materiałach użytych do wykonania budynków.

Fot. RotoFot. Roto
Szkodliwe substancje pochodzące z materiałów budowlanych, gromadzą się we wdychanym powietrzu i niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Właśnie dlatego Roto, jako jedyny na świecie producent okien dachowych, zlecił badanie swoich okien według surowych kryteriów jednostki badawczej Sentinel-Haus-Institut. Wyniki przeprowadzonych badań udowadniają, że produkty firmy są niskoemisyjne i nieszkodliwe dla zdrowia. – mówi Monika Hermanowicz-Górny, Kierownik Marketingu marki Roto Okna Dachowe.

Fot. RotoFot. Roto

Zadbaj o swój dom

Odpowiednią jakość powietrza, ale też wysokość temperatury i poziom wilgotności w domu można kontrolować – wpływają na nie np. okna, jakie zamontujemy w pomieszczeniach. Jeśli zdecydujemy się na takie, które posiadają automatyczną funkcję wietrzenia okna, będziemy mieć pewność, że przebywamy w pomieszczeniu, które nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dzięki automatycznej funkcji wietrzenia okna można bowiem we wnętrzu uzyskać nie tylko odpowiednią jakość powietrza, ale także optymalną temperaturę oraz wilgotność. Dla maksymalnego komfortu warto zaopatrzyć się również w profesjonale sensory jakości powietrza, które będą badać i kontrolować jakość powietrza znajdującego się na poddaszu – ta nie jest bowiem stała.
REKLAMA:

Takie urządzenia są w stanie na bieżąco badać jakość powietrza – regulują temperaturę, a także wilgotność wnętrza. Co więcej, zapewniają zdrowy klimat, ponieważ nie dopuszczają do rozwoju grzybów czy pleśni na ścianach.

Fot. RotoFot. Roto
Jeżeli założona wartość jakości powietrza zostaje przekroczona, czujnik sygnalizuje sterownikowi otwarcie okna. Kiedy dopływ świeżego powietrza zostanie już zapewniony, proces wietrzenia zostaje zatrzymany, a czujnik zleca zamknięcie okna.­ ­– tłumaczy ekspert Roto.

forum.obud.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roto
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #roto #Technologie i zabezpieczenia w branży okiennej

Więcej tematów: