Spulchnienie gleby rozluźnia jej strukturę i umożliwia dostęp powietrza i wody. Glebogryzarka pozwala przygotować grunt i odciąża ogrodnika od ciężkiej pracy fizycznej.

Innym rodzajem glebogryzarek są maszyny na kołach. Przeznaczone są do cięższych, większych zadań. W takich modelach koła napędzają maszynę do przodu, a noże kręcą się do tyłu, by jeszcze skuteczniej spulchnić glebę. Do prostych prac zalecane są maszyny bez kół. Idealnie nadadzą się do przygotowania rabat lub grządek pod nasadzenia.
Do dużych i otwartych przestrzeni idealna będzie glebogryzarka z tylnym urządzeniem roboczym, z nożami przeciwbieżnymi lub z przednim urządzeniem roboczym, mocnym silnikiem i dużą szerokością pracy.
REKLAMA:
Jeżeli zależy nam na wszechstronności maszyny i możliwości wykorzystania jej również do innych prac, warto zaopatrzyć się w glebogryzarkę z przednim urządzeniem roboczym, do której można dołączyć bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik.
Jeżeli w ogrodzie jest wiele mniejszych grządek i rabat, należy upewnić się, czy wybrana glebogryzarka posiada uchwyty lub koła transportowe. Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki wstecznemu biegowi.
To, jak przygotujemy grunt na wiosnę będzie rzutować na efekty naszych kolejnych prac w ogrodzie. Jeśli nie zadbamy o to, by gleba zatrzymywała wodę, nawet regularne podlewanie upraw niewiele pomoże. Dlatego ważne jest spulchnianie, które wpływa na polepszenie wilgotności, żyzności i struktury gleby oraz utrzymuje ją w dobrej kondycji. Zapobieganie zaskorupieniu gleby poprawia warunki powietrzne i wilgotnościowe, dzięki czemu rośliny mają optymalne warunki do bujnego wzrostu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Husqvarna