Czasem architektonika mieszkania sprawia, że wpada do niego zbyt mało światła słonecznego. Dlatego przy aranżowaniu takiej przestrzeni warto pamiętać o paru zasadach, które pozwolą nieco rozświetlić wnętrze.
1. Podłogi, ściany i meble
We wnętrzach, w których jest mało światła słonecznego, należy pamiętać o wybieraniu jasnych kolorów. Zasada ta dotyczy wszystkich elementów. Ściany najlepiej jeśli pozostawimy białe lub w rozbielonych odcieniach. Ciekawy efekt uzyskamy, stosując farbę transparentną z drobinkami złota lub srebra, które daje ładny, błyszczący efekt. Gdy bardzo zależy nam na ciemniejszym akcencie wybierzmy ścianę, która ma najmniejszą powierzchnię, czyli tę, na której znajduje się okno czy drzwi balkonowe. Podobna zasada dotyczy podłóg. Wybierajmy jasne, słoneczne kolory – np. gres polerowany, który efektownie wygląda, a przy tym doskonale odbija światło. Mimo że będzie je trudniej utrzymać w czystości, efekt rozświetlenia wyrówna wszystkie niedogodności związane ze sprzątaniem. W przypadku mebli też warto postawić na jasne barwy oraz lakierowane powierzchnie i raczej lekkie meble niż zdobione meblościanki czy misterne komody. Jeśli lubimy mocniejsze kolory wykorzystajmy je w subtelnych dodatkach, które nie przytłoczą przestrzeni, a delikatnie uczynią wyrazistszą. W ciemnych wnętrzach ważny jest umiar. Zagracone mieszkanie będzie wydawało się jeszcze bardziej zimne i depresyjne. Dlatego ilość mebli i bibelotów powinna być przemyślana – może warto z którychś zrezygnować na korzyść np. luster, które optycznie dodają metrów, a ustawione w odpowiednim miejscu potęgują światło słoneczne?REKLAMA:
2. Okna i drzwi
Okna i parapety też powinny być białe. Co z dekoracjami okiennymi? Skoro mamy i tak mało światła słonecznego, nie blokujmy go dodatkowo grubymi zasłonami czy zdobnym firankami, które choć efektowne, będą je zatrzymywać. Parapety najlepiej gdy zostaną puste, a jeśli bardzo zależy nam na ozdobach, wybierzmy te dodatki, które są ze szkła.Fot. Invado
W ciemnych mieszkaniach nie sprawdzą się też drzwi pełne. Najlepiej wybierać modele z dużą ilością przeszkleń, aby światło mogło swobodnie przenikać między pomieszczeniami przy jednoczesnym zachowaniu pełnej intymności każdego z domowników. Inne rozwiązanie to drzwi szklane. – Są one trwałe, bo zrobione ze szkła hartowanego, które jest 7 razy bardziej odporne na stłuczenie niż tradycyjne szkło, a przy tym piękne współpracują z promieniami słonecznymi. W zależności od potrzeb można wybrać drzwi o różnej przeźroczystości – wyjaśnia Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado.
3. Sztuczne oświetlenie
W ciemnych wnętrzach trzeba wspomóc się oświetleniem sztucznym. Warto tu wybierać ten rodzaj światła, który będzie najbardziej zbliżony do naturalnego. Oprócz tzw. centralnego światła dobrze jest zamontować punktowe oświetlenie np. nad kanapą czy przy obrazach na ścianie. Na pewno nieocenione będzie ono w ponurych korytarzach, w których warto szczegółowo rozplanować oświetlenie.Fot. Invado
Pomysłów na doświetlenie ciemnego mieszkania jest sporo. Warto tylko dobrze je przemyśleć i wybrać tak, aby mimo niedogodności architektonicznych nie czuć było braku światła w codziennym, domowym funkcjonowaniu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Invado