Jak usunąć białe wykwity powstające na betonowej kostce brukowej?

Podziel się:
Betonowa kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów służących do budowy ścieżek, alejek ogrodowych, tarasów czy podjazdów. Jest trwała i łatwa do ułożenia. Tym, co może martwić niektórych inwestorów, to pojawiające się czasami na nowych kostkach białe wykwity.

Fot. SuperbrukFot. SuperbrukSpecjaliści z ABW Superbruk, renomowanego producenta materiałów nawierzchniowych, uspokajają: jest to zjawisko całkowicie normalne i nie ma wpływu na jakość i trwałość kostki brukowej.

Skąd biorą się przebarwienia?

Powstają one w wyniku naturalnych procesów fizycznych i chemicznych, do jakich dochodzi przy produkcji materiałów nawierzchniowych. Białe plamy są niczym innym jak osadem wapiennym.

- Z pewnością ich obecność nie może być powodem do złożenia reklamacji. Polskie normy dotyczące wyrobów betonowych dopuszczają występowanie wapiennych przebarwień powstających w wyniku naturalnego dojrzewania betonu. O niskiej jakości produktu mogą świadczyć na przykład widoczne spękania, istotne różnice w strukturze powierzchni kostek, brudne plamy. Wady te są podstawą do reklamacji – wyjaśnia Mariusz Panek z ABW Superbruk, renomowanego producenta kostki brukowej i płyt tarasowych.

Fot. SuperbrukFot. Superbruk

Czy białe naloty na kostce znikną?

Wapienne przebarwienia na betonowej kostce brukowej są zjawiskiem przejściowym, ale nie znikną same. Podczas użytkowania nawierzchni będą się one zmniejszały w sposób naturalny, poprzez wycieranie i wypłukiwanie aż po kilku, kilkunastu miesiącach od ich pierwszego pojawienia się w ogóle nie będą widoczne. Proces ten można przyspieszyć, stosując specjalistyczne preparaty do usuwania wapiennych nalotów.

- Przed przystąpieniem do pracy warto jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Stosowanie takich środków wiąże się m.in. z ryzykiem zmiany zabarwienia kostek, odsłonięciem kruszywa w warstwie ścieralnej. Dlatego zanim preparat zostanie zastosowany najlepiej jest przeprowadzić próbę na wybranym, małym fragmencie nawierzchni – mówi Mariusz Panek.
REKLAMA:

Można również rozważyć zastosowanie specjalnych preparatów do impregnacji betonu. Zabezpieczone w ten sposób kostki będą odporne na wnikanie wody. Nawierzchnia będzie bardziej odporna na plamy pochodzące z produktów spożywczych, takich jak np. kawa, sok czy pryskający tłuszcz powstający podczas grillowania, zabrudzenia od opon samochodowych, olejów mineralnych czy trawy.

Fot. SuperbrukFot. Superbruk

Jak jeszcze możemy zadbać o nawierzchnię z betonowej kostki brukowej?

Podstawą pielęgnacji nawierzchni jest jej regularne mycie – dwa, trzy razy w roku i usuwanie roślin spomiędzy szczelin poszczególnych kostek. Do czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej wyposażonej w przystawkę rotacyjną. Po zabiegu, jeżeli zachodzi taka konieczność, można uzupełnić fugi – piaskiem lub przeznaczonymi do tego celu preparatami.

Miejscowe zabrudzenia powstałe z produktów spożywczych są łatwe do usunięcia, jeśli zastosuje się preparat powstały z wymieszania wody z dowolnym płynem do mycia naczyń w stosunku jeden do trzech. Tak przygotowany roztwór należy nanieść na zabrudzoną powierzchnię, pozostawić od 1,5 do 2 godziny, po czym spłukać. Jeśli plama nie chce ustąpić, całą operację należy powtórzyć. Na zabrudzenia szczególnie narażone są przydomowe parkingi i podjazdy. Smary czy oleje usuwa się miejscowo przy pomocy specjalistycznych środków.

Kostka brukowa to materiał, który może nam posłużyć wiele lat, zachowując swoje parametry techniczne, jak i estetyczny wygląd. Jednak, aby nasze oczekiwania dotyczące trwałości produktu zostały spełnione, konieczne jest utrzymywanie w czystości nawierzchni naszego podjazdu, tarasu czy ścieżki ogrodowej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superbruk
#do czyszczenie #ogrody #w ogrod #kostka #do pielegnacja #superbruk #produkty #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: