Na grządce dumnie prezentują się soczyste truskawki, w warzywniku kusi soczystą zielenią groszek, z kolei na rabacie króluje kwitnąca róża. Ogród rozdaje pierwsze plony.
Kwiaty, krzewy
A więc do dzieła! Najpierw trzeba uporać się z wiosennymi roślinami. Wykopujemy ich cebule, starannie oddzielając chore od zdrowych. Zdrowe przechowujemy w suchym miejscu. Oddzielamy cebulki potomne, które zakwitną za około dwa lata.Przycinamy krzewy kwitnące wiosną (jaśminowce, tawuły wczesne, żarnowce), usuwamy przekwitnięte kwiatostany bzu. Przywiązujemy rośliny do podpór, wykonujemy odkłady poziome z krzewów liściastych. Odcinamy pędy bluszczu z korzonkami powietrznymi i sadzimy do doniczek lub od razu na miejsce stałe. Wysiewamy rośliny dwuletnie i byliny np. dzwonki, malwy, łubin. Przycinamy po przekwitnięciu rośliny skalne (żagwin, gęsiówka, smagliczka), aby ładnie się rozkrzewiły. Wyłamujemy przekwitnięte kwiatostany różaneczników. Sadzimy do gruntu rośliny uprawiane w pojemnikach. Obserwujemy czy wśród roślin nie wystąpiły choroby lub szkodniki. Usuwamy chwasty, podlewamy.
Fot. Flickr
Przycinamy żywopłoty z krzewów liściastych, nadając im kształty. Wieczorami spłukujemy kurz z żywopłotów rosnących przy drodze.
REKLAMA:
Trawnik
Trawnik kosimy średnio raz w tygodniu, a raz w miesiącu nawozimy. Skoszoną trawę, lekko przesuszoną, dorzucamy do kompostu. Nie zostawiamy jej na skoszonym trawniku, by uniknąć wypalenia trawy! Nawadniamy regularnie, w razie upałów dość obficie – tak, by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm.Fot. Flickr
Staw
W stawie sadzimy rośliny, w przypadku, gdy pojawia się dużo glonów, warto posadzić pałkę, sit bądź moczarkę albo włócznik. Oprócz nowych roślin do stawu trafiają również ryby. Karmimy je w słoneczne dni, nie przesadzając z ilością pokarmu, gdyż pozostawione resztki opadają na dno i sprzyjają rozwojowi glonów.Kiedy podlewać rośliny?
Rośliny należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy słońce tak mocno nie doskwiera. W ten sposób minimalizujemy straty wody, bo gleba nie paruje tak mocno jak w ciągu dnia, przy obfitym nasłonecznieniu. Nawadniając ogród, trzeba pamiętać, że woda musi dotrzeć na głębokość 15 cm. Trawnik podlewamy 30 - 60 minut. Inna rzecz, korzenie roślin rozrastają się na znaczną odległość od rośliny, więc nie wystarczy podlać jedynie pod pniem. Rośliny balkonowe podlewamy dwa razy dziennie – rano i wieczorem, pamiętając aby liście nie były mokre.Sad
Sporo pracy czeka nas w sadzie. Przede wszystkim korygujemy formy koron drzew i wzrost pędów:- skracamy pędy winorośli;
- wzniesionym pędom nadajemy poziome położenie, przywiązując je po przycięciu;
- skracamy pędy boczne jeżyn, rózgi zaś przywiązujemy do podpór, tworząc szpaler ułatwiający zbiór;
- przycinamy pędy malin.
Przerzedzamy zawiązki na jabłoniach, pozostawiając tylko największe z nich. Najpierw jednak czekamy aż większość z nich sama opadnie. Drzewa i krzewy ściółkujemy kompostem, w postaci np. ścinków trawy, by dostarczyć roślinom składniki pokarmowe i zapewnić właściwą wilgotność gleby. Zbieramy truskawki.
Fot. Flickr
Warzywnik
Podlewamy i spulchniamy glebę. Usuwamy chwasty, które bardzo szybko rosną.- sadzimy lub siejemy kalarepę, późne odmiany kalafiora, wysiewamy kapustę pekińską;
- wyłamujemy pędy boczne pomidorów;
- zbieramy groch łuskowy i cukrowy oraz czosnek posadzony jesienią.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl