Przymierzając się do zakupu okien, wielu z nas staje z pewnością przed dylematem jaki materiał wybrać – drewniane czy plastikowe? I zapewne tyle ile osób, tyle i opinii, zwłaszcza, że oba rodzaje od lat mają swoich zagorzałych zwolenników. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto poznać specyficzne cechy, które charakteryzują oba rozwiązania. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast wyjaśnia podstawowe różnice i podpowiada na co zwrócić uwagę, żeby podjąć świadomą decyzję zakupową.


Drewno, a może PCV?
Drewno to naturalny materiał, który cechuje się wyjątkowym wyglądem, bogatą kolorystykąi usłojeniem, z tego względu przez wielu uważany jest również za bardzo elegancki, ciepły w odbiorze i uniwersalny jeśli chodzi o charakter aranżacyjny. Oprócz walorów estetycznych, okna drewniane wykazują bardzo dobre parametry użytkowe, a zwłaszcza izolacyjność cieplną, wytrzymałość i sztywność, co pozwala przy ich pomocy tworzyć nawet bardzo duże przeszklenia. Jak i inne materiały, również drewno posiada pewne minusy.
Wadą okien drewnianych jest konieczność cyklicznej konserwacji. Może okazać się to pracochłonne i generujące dodatkowe koszty, a niewykonywane systematycznie negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość stolarki.
Co więcej, mimo że sam materiał jest naturalny, jest on bardzo podatny na działanie wilgoci, dlatego do jego zabezpieczenia wykorzystywana jest duża ilość środków chemicznych w postaci impregnatów i farb. Dodatkowo, w porównaniu z PCV jest to materiał drogi, a więc i podnoszący koszt całej inwestycji. Biorąc pod lupę okna PCV, ich ekonomiczny charakter to tylko wstęp do listy pozostałych zalet. Nowoczesne systemy okienne z PCV niczym nie przypominają plastikowych okien z lat 90-tych o wątpliwie białej kolorystyce. Dzięki stosowaniu przy ich produkcji innowacyjnych technologii, osiągają one bardzo dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej, spełniając nawet restrykcyjne normy budownictwa energooszczędnego czy pasywnego.
REKLAMA:

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dobroplast