Trzy mity na temat inteligentnych domów

Podziel się:
Firma Spinter Reaserch przeprowadziła badanie dotyczącą domów inteligentnych, w którym to blisko 88 % ankietowanych zna ich koncepcję. Jednak wciąż pojawiają się nowe mity dotyczące rosnącej popularności automatyki budynkowej.

1. Mit: Inteligentny dom tylko dla leniwych

„Nie potrzebuję inteligentnego domu by zgasić światło - takie oraz podobne argumenty wielokrotnie padały z ust ludzi, którzy uważają, że głównym celem życia w zautomatyzowanych domach jest używanie pilota do obsługiwania ich podstawowych czynności. Jednakże, takie wypowiedzi ukazują bardzo wąskie zrozumienie kwestii związanych z celem zautomatyzowania naszych domów i ich funkcji’’ - tłumaczy Adam Horbacz, przedstawiciel firmy Jung w Polsce.

Fot. Spinter ReaserchFot. Spinter Reaserch
Wprowadzenie od kilku do kilkudziesięciu różnych funkcji, które mogą być wzajemnie zsynchronizowane to inaczej zautomatyzowanie domu. System ogrzewania w smart house „wie co robi” oświetlenie, czy pomieszczenie jest użytkowane, ma informacje kiedy drzwi lub okna są otwarte, a temperatura w domu się obniża. Wszystkie te funkcje działają razem, bez przerwy. Co więcej, system może być w pełni dopasowany do rodziny, która mieszka w domu inteligentnym.

„Głównym zadaniem inteligentnego domu jest dostarczenie maximum komfortu, jak również, zdrowych i bezpiecznych warunków życia. Aby to osiągnąć, potrzebne jest o wiele więcej, niż tylko włączanie i wyłączanie światła lub ściszanie muzyki”, zaznacza A. Horbacz. „Jeśli poprosimy jedną osobę o wykonanie wszystkich czynności, które zachodzą w inteligentnym domu automatycznie, myślę, że musiałaby ona pracować dzień i noc, aby mieć wszystko pod kontrolą.”
REKLAMA:

Fot. Spinter ReaserchFot. Spinter Reaserch

2. Mit: Inteligentny dom jest skomplikowany w obsłudze

„Czasem zdarza się, że funkcje zautomatyzowanych budynków są przedstawiane niczym sceny z filmów science-fiction. Jednakże, chociaż to prawda, że dom może być sterowany za pomocą klaśnięcia w dłonie, głosu czy pstrykania palcami, nie jest to bardzo popularne, a nawet niezbyt wygodne” - wyjaśnia Adam Horbacz – „jak wiele kombinacji uderzeń w dłonie trzeba byłoby zapamiętać, aby kontrolować zaledwie kilka funkcji w domu? Co więcej, z wszystkimi kombinacjami musiałaby poradzić sobie również dzieci, osoby starsze, a nawet nasi goście”.

Za pomocą głosu lub klaskania, można obsługiwać tylko kilka z wielu funkcji domu inteligentnego. W USA bardzo popularna jest kontrola głosem systemów audio i video, w tym przypadku staje się to także częścią rozrywki.

Fot. Spinter ReaserchFot. Spinter Reaserch

3. Mit: Inteligentny dom będzie dezaktualizował się tak szybko, jak inne technologie

Jedną z najbardziej znaczących zalet inteligentnych domów jest możliwość utrzymania stałej wartości nieruchomości na przestrzeni upływającego czasu. Jednak, sceptycy twierdzą, że w czasach bardzo szybkiego rozwoju nowych technologii, zautomatyzowane budownictwo będzie skutkowało stratami i problemami związanymi z ciągłymi aktualizacjami oprogramowania w przyszłości, ponieważ ich zdaniem nic nie starzeje się tak szybko, jak nowe technologie.

Projektanci inteligentnych domów podczas planowania i tworzenia systemów przestrzegają określonych zasad. Na całym świecie, a w szczególności w Europie utrzymywane są standardy KNX. Producenci i instalatorzy, którzy pracują zgodnie ze standardem KNX, są w stanie zharmonizować wcześniejsze i nowopowstałe funkcje inteligentnych domów. „Oznacza to, że funkcje, które zostały zaprojektowane później, mogą być bez problemu wprowadzone do budynku, który już jest zautomatyzowany. Na całym świecie jest blisko 400 producentów produkujących komponenty do inteligentnych instalacji w standardzie KNX, co więcej, ta liczba wzrasta każdego roku. Zautomatyzowane budownictwo to inwestycja i ogromny dodatek do funkcjonalności domu. Dlatego też, jednym ze skutków ubocznych takiego rozwiązania jest cena nieruchomości, która pozostaje niezmienna od wielu lat.’’ – A. Horbacz z firmy Jung.

Systemy inteligentnego budownictwa podążają za nowymi potrzebami konsumentów. System jest tak zaprojektowany, że może być dostosowany do potencjalnych, nowych potrzeb, których dzisiaj nawet nie jesteśmy świadomi, a które za kilka lub kilkanaście lat mogą stać się bardzo istotne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Spinter Reaserch
#czytelnia #technologie #eko #badania #dom_inteligentny #Dom inteligentny

Więcej tematów: