Powstał nowy trend w architekturze - mieszkania modułowe

Podziel się:
Ponad 30% gospodarstw domowych w USA to mieszkania jednoosobowe*. W Polsce ten trend dopiero się rozwija. Jednak już dziś zauważalne jest rosnące zainteresowanie niewielkimi przestrzeniami do zamieszkania. O popularności tego typu lokali opowiada Agnieszka Szczepaniak, architekt z biura projektowego AP Szczepaniak, współautorka projektu mikroapartamentów Starter.

Fot. Biuro projektowe AP SzczepaniakFot. Biuro projektowe AP SzczepaniakFot. Biuro projektowe AP SzczepaniakFot. Biuro projektowe AP Szczepaniak
Później zakładamy rodziny, skupiamy się na rozwoju i karierze. Coraz częściej przeprowadzamy się do dużych miast w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty edukacyjnej czy nowych miejsc pracy. Sytuacja ta doprowadziła do znacznego wzrostu liczby mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. Jak wskazują prognozy ONZ, do 2050 roku ta proporcja wyniesie 2/3, co daje nam obraz liczby mieszkańców – osiedli mieszkaniowych, które powstaną na terenie miast. Niestety, na ten moment, miasta nie są przystosowane do społeczeństwa pełnego singli. Osiedla mieszkaniowe, projektowane pod kątem rodzin z dziećmi, oferują przeważnie dwu-, trzypokojowe mieszkania, które nie są atrakcyjne dla młodych osób, traktujących własne M głównie jako miejsce do spania. Istotna jest dla nich funkcjonalność przestrzeni, a nie duży metraż.

Pod koniec ubiegłego roku przeprowadziliśmy internetową ankietę, w której wzięło udział około 300 osób. Głównym celem badań było poznanie preferencji mieszkaniowych ankietowych. Jak się okazało, jej wyniki pokrywały się z naszymi spostrzeżeniami. Ponad 50% badanych zadeklarowało, że czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania była jego lokalizacja – centrum miasta. Potwierdza to stwierdzenie, że coraz więcej osób chce żyć w mieście i móc korzystać z jego oferty kulturalno-rozrywkowej (46,11% respondentów często jada posiłki poza domem i aż 43,01% zdarza się, że korzysta z dostępnych w mieście form rozrywki) – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. Jak dodaje, w większości spędzamy czas poza domem, przez co coraz częściej pełni on wyłącznie funkcję sypialnianą. W opinii ankietowanych, o ile już spędzamy czas w domu, to głównie w salonie, odpoczywając.

Fot. Biuro projektowe AP SzczepaniakFot. Biuro projektowe AP SzczepaniakFot. Biuro projektowe AP SzczepaniakFot. Biuro projektowe AP Szczepaniak
Wzrost liczby mieszkańców w miastach, a także liczby osób mieszkających w pojedynkę, doprowadził do zmiany myślenia w projektowaniu. Już dziś można zauważy, że częściej rezygnuje się z dużych przestrzeni, na rzecz małych, kompaktowych lokali – mikroapartamentów. Obiekty te z roku na rok cieszą się coraz to większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów.
REKLAMA:

Dzisiejsi mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, zamiast dostosowywać się do danej przestrzeni, poszukują miejsc, które będą zaprojektowane pod ich indywidualne potrzeby. To duże wyzwanie dla architektów i urbanistów, którzy będą zmuszeni dostosować swoje projekty do oczekiwań rynku, co może wiązać się z zastąpieniem dużych lokali kompaktowymi przestrzeniami modułowymi.

*Według badań przeprowadzonych przez Furman Center.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Biuro projektowe AP Szczepaniak
#wiadomości #projekty #wnetrza #nieruchomości

Więcej tematów: