Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną

Podziel się:
Z jednej strony, pompa ciepła wykorzystująca energię zgromadzoną pod powierzchnią ziemi, z drugiej – instalacja fotowoltaiczna, dostarczająca energię ze słońca. Nowoczesne rozwiązanie wpisujące się w proekologiczny trend, a zarazem wygodne dla użytkowników, zastosował Pan Mariusz, właściciel domu jednorodzinnego z Aleksandrowa Łódzkiego.

4 Energy Tomika fot. Łukasz Augustyński4 Energy Tomika fot. Łukasz Augustyński Dom Pana Mariusza ma 200 m2 (razem z garażem, który zajmuje ok 30 m2). Jego ściany zewnętrzne mają grubość 45 cm, zostały zbudowane z betonu komórkowego. Inwestorowi bardzo zależało na skutecznej termoizolacji. Dlatego dom ocieplono styropianem (20 cm). Na dachu pod hydroizolacją zamontowano warstwę termoizolacji - wykonano styropianowe spadki do środka (4,5%). Tak ocieplony budynek wyposażono w system ogrzewania bazujący na pracy gruntowej pompy ciepła (Stiebel-Eltron WPF 10 kW) w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która dostarcza energię dla domu.

Dom Pana Mariusza z Aleksandrowa Łódzkiego fot. Łukasz AugustyńskiDom Pana Mariusza z Aleksandrowa Łódzkiego fot. Łukasz Augustyński’’Zawsze” chciałem mieć ogrzewanie wykorzystujące odnawialne źródła energii połączone z instalacją fotowoltaiczną - mówi Pan Mariusz, właściciel domu jednorodzinnego w Aleksandrowie Łódzkim. - Okazja narodziła wraz z planem budowy domu. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z gruntową pompą ciepła to, moim zdaniem, optymalne rozwiązanie. Energię cieplną otrzymuję z odnawialnych źródeł, a prąd z promieni słonecznych. Na co dzień nie muszę się w ogóle zajmować ogrzewaniem. Wraz z początkiem sezonu zimowego ustawiłem odpowiednią temperaturę i to w zasadzie było jedyne moje zadanie. Duża wygoda. Dzięki temu mam dużo więcej czasu. Czasu, który jest bezcenny. Budujące jest również to, że wspomniana wygoda wiąże się z brakiem ingerencji w środowisko.
REKLAMA:

Zdaniem instalatora


Pompa ciepła oraz zbiornik z wodą cwu fot. Łukasz AugustyńskiPompa ciepła oraz zbiornik z wodą cwu fot. Łukasz Augustyński- System ogrzewania oparty na pracy gruntowej pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną wpisuje się w charakterystykę nowoczesnego domu - jest ekologiczny i wygodny - stwierdza inż. Mateusz Kozioł, pracownik 4 ENERGY TOMIKA, firmy która zrealizowała przedstawianą inwestycję. -

Pompa ciepła oraz zbiornik z wodą cwu fot. Łukasz Augustyński]W instalacji Pana Mariusza zastosowano sondy pionowe. Dzięki temu można lepiej zagospodarować działkę, co w przypadku zastosowania kolektorów poziomych nie byłoby możliwe. Wykonując odwierty zapewniamy inwestorowi możliwość sadzenia w ogrodzie drzew i innych roślin w rozbudowanym systemem korzeniowym.

180-litrowy zbiornik wody cpu fot. Łukasz Augustyński180-litrowy zbiornik wody cpu fot. Łukasz AugustyńskiPompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje energię z gruntu. Jednak temperatura glikolu - czynnika krążącego w dolnym źródle, to zaledwie kilka stopni Celsjusza. Pompa ciepła dzięki przemianom fizycznym zapewnia ok. 30-35 stopni Celsjusza w źródle górnym (ogrzewaniu podłogowym). Wspomniane urządzenie produkuje również ciepłą wodę użytkową, która gromadzona jest w osobnym zbiorniku o pojemności 185 litrów.

Falownik fot. Łukasz AugustyńskiFalownik fot. Łukasz AugustyńskiZ kolei instalacja fotowoltaiczna dostarcza prąd elektryczny niezbędny do funkcjonowania systemu ogrzewania. Przeznaczona jest na „użytek własny”. W ciągu nocy lub czasie, gdy nie można czerpać energii z promieni słonecznych, instalacja korzysta z prądu z zakładu energetycznego. Natomiast, jeżeli panele fotowoltaiczne ’’produkują” więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie budynku, jej nadmiar może być oddawany do ’’sieci”.

Zalety ogrzewania gruntową pompą ciepła


Wiele osób decyduje się na korzystanie z gruntowej pompy ciepła ze względu na wygodę. Na co dzień nie trzeba ingerować w pracę urządzenia. Jest to system niemal bezobsługowy. Zainstalowana pompa korzysta z ciepła zgromadzonego w gruncie, który ma stosunkowo wysoką, stałą temperaturę, dzięki temu stanowi efektywne dolne źródło energii cieplnej.

Panele fotowoltaiczne fot. Łukasz AugustyńskiPanele fotowoltaiczne fot. Łukasz Augustyński’’Zadbano’’ również o zapas energetyczny, w przypadku większego zapotrzebowania na energię cieplną. W tym celu wykonano dodatkowe metry odwiertów. Dzięki temu instalacja znakomicie funkcjonuje również przy dużym zapotrzebowaniu domu na energię cieplną (w trudnych warunkach atmosferycznych podczas bardzo mroźnych zim).

Instalacja fotowoltaiczna


Panele fotowoltaiczne fot. Łukasz AugustyńskiPanele fotowoltaiczne fot. Łukasz AugustyńskiPodstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele monokrystaliczne firmy Sharp oraz falownik marki SolarEdge. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną prądu stałego. Z kolei dzięki falownikowi można ją zamienić na energię prądu zmiennego 230 V 50 Hz – czyli taką, jaka dostępna jest w sieci.

Czternaście paneli fotowoltaicznych umieszczono na stalowej konstrukcji, która znajduje się na płaskim dachu budynku. Zapewnia ona ogniwom odpowiednie nachylenie w stosunku do promieni słonecznych. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na ilość wytwarzanej energii elektrycznej jest intensywność promieniowania słonecznego padającego na panele fotowoltaiczne.

Optymalizatory paneli fotowoltaicznych fot. Łukasz AugustyńskiOptymalizatory paneli fotowoltaicznych fot. Łukasz AugustyńskiDo paneli fotowoltaicznych zainstalowano optymalizatory p405 SolarEdge. Dzięki temu zwiększa się wydajność całego układu. Każdy panel działa bowiem indywidualnie, a nie ’’łańcuchowo”, jak w przypadku instalacji bez optymalizatora. Dzięki temu nawet, jeśli część instalacji będzie zacieniona, to obniżona zostanie wydajność tylko niektórych paneli, a nie całego układu.

Ogrzewanie podłogowe


W przypadku omawianej instalacji górnym źródłem ciepła jest ogrzewanie podłogowe firmy TECE. Wykorzystano rurę grzewczą wykonaną z usieciowanego polietylenu PE-Xc o średnicy 16 mm. Poszczególne pętle grzewcze zostały podłączone do rozdzielaczy z siłownikami.

Koszty


Wykonanie odwiertów oraz montaż gruntowej pompy ciepła dla średniego domu jednorodzinnego tego typu, jak dom Pana Mariusza kosztuje ok. 48 000 zł netto. Oczywiście należy uwzględnić indywidualną strukturę domu, czy działki. Dlatego cena w każdym przypadku będzie się zmieniać.
Koszt instalacji fotowoltaicznej 2.5 kWp (instalacja z optymalizacją energii) to ok. 20 tys. złotych netto*.

Nie można jednak ’’przywiązywać się’’ do tej ceny, gdyż może ona ulec zmianie w zależności od: rodzaj dachu, długość przewodów, rodzaju paneli. Z kolei standardowe ogrzewanie podłogowe dla średniego domu jednorodzinnego to wydatek rzędu 14 tys. złotych netto.

* Do powyższych cen należy doliczyć 8% podatek wat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud.pl
#czytelnia #instalacje #obud #Pompy ciepła

Więcej tematów: