Więcej wymagań dla stolarki

Podziel się:
Z początkiem 2017 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące stolarki okiennej. Montowane obecnie okna muszą jeszcze lepiej chronić przed utratą ciepła i spełniać bardziej rygorystyczne kryteria. Warto o tym pamiętać, bo za nieprzestrzeganie wymogów, nadzór budowlany grozi karami pieniężnymi - nawet dla sprzedawców.

fot. MSfot. MSNowe przepisy dotyczące wymogów stawianych stolarce okiennej ujęte zostały w Załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mówi on, że obecnie maksymalny współczynnik przenikania ciepła (Uwmax) dla każdego okna zamontowanego w pomieszczeniu, gdzie temperatura obliczeniowa jest równa lub wyższa niż 16°C (ti>=16°C) musi być mniejszy lub równy 1.1 W/m²K ( Uwmax ≤ 1.1 W/m²K).

Dotychczas, od 2014 roku, okna musiały gwarantować Uwmax na poziomie 1,3 W/m²K. W przypadku wstawiania okien w pomieszczeniach ogrzewanych o wymaganej temperaturze obliczeniowej mniejszej, niż 16°C można stosować okna o Uwmax ≤ 1.6 W/m²K (wcześniej 1,8). Oznacza to podniesienie kryteriów o 0,2 W/m²K w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów.
REKLAMA:

fot. MSfot. MSMało tego, rozporządzenie przewiduje dalsze podniesienie enegrooszczędności stolarki o kolejne 0,2 W/m²K. Od 2021 roku, minimalny Uwmax (ti>=16°C) ma zostać obniżony do poziomu 0,9 W/m²K. Obecnie praktycznie żaden jednokomorowy wkład szybowy nie gwarantuje uzyskanie współczynnika 1.1 W/m2K, dlatego naszą uwagę powinniśmy skierować jedynie w kierunku wkładów trzyszybowych takich jak dwukomorowy wkład SUPERtermo 0.5 W/m²K znajdujący się w ofercie MS więcej niż OKNA, który nie tylko spełnia obecny warunek Uwmax ≤ 1.1 W/m²K, ale zdecydowanie go przewyższa, gdyż okno referencyjne z takim wkładem szybowym osiągając parametr Uw =0,71 W/m2K spełnia wymagania które będą obowiązywać w roku 2021 - wyjaśnia Piotr Nadolny, dyrektor handlowy firmy MS więcej niż OKNA.

fot. MSfot. MSZgodnie z przepisami, okien, które nie spełniają kryteriów i mają zbyt wysoki współczynnik przenikania ciepła (nawet jeśli wyniesie on jedynie 1,15 W/m²K - gdyż po zaokrągleniu da to już 1,2!) nie można nie tylko montować, ale również sprzedawać klientowi indywidualnemu. Nadzór budowlany ma już stosowne uprawienia do nakładania kar pieniężnych. I to nawet w przypadku gdy oferowana stolarka spełnia wymogi, ale nie posiada np. odpowiedniego oznakowania CE czy kompletnych informacji towarzyszących temu oznakowaniu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS
#okna #czytelnia #okna i drzwi

Więcej tematów: