Panele fotowoltaiczne – myć czy nie myć?

Podziel się:
Odpowiedź jest prosta: myć! W wyniku zanieczyszczenia powierzchni czynnej paneli fotowoltaicznych spadek uzysku może sięgać nawet 15%, co znacznie wpływa na nasze oszczędności związane z produkcją energii z naszych instalacji.

Magdalena Zinkel fot. Solar EnergyMagdalena Zinkel fot. Solar EnergyNa rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, są specjalne firmy specjalizujące się w tego typu usługach. Należy jednak zawsze mieć na uwadze dwa czynniki: ekonomiczny oraz eksploatacyjny. Zbyt duże nakłady kosztów na czyszczenie paneli może nam znacznie wydłużyć okres zwrotu z inwestycji, a niewłaściwe czyszczenie może spowodować porysowanie szyb fotowoltaicznych, a w skrajnych przypadkach – ich uszkodzenie.

W pustynnych warunkach klimatycznych coraz większą popularnością cieszą się automatyczne odkurzacze/myjki zamontowane na stałe przy panelach. Jest to rozwiązanie drogie, ale uzasadnione w przypadku, gdy burze piaskowe mogą powodować całkowite pokrycie piaskiem powierzchni paneli. Również właściciele dużych farm solarnych w krajach wysoko rozwiniętych zaczynają się skłaniać ku tego typu urządzeniom, aby zmaksymalizować wydajność i uzyski z instalacji.

Fot. NomaddFot. Nomadd
W Polsce problem ten jest rozwiązywany zazwyczaj ręcznie przez właściciela przydomowej instalacji lub zadanie to jest zlecane specjalizującym się w tym zakresie firmom. Proces jest głównie ręczny ze względu na wielkość instalacji. W przypadku dużych farm fotowoltaicznych, proces ten jest trochę bardziej zmechanizowany, ale w dalszym ciągu drogi, gdyż w zależności od wielkości zanieczyszczenia na danych obszarze należy panele czyścić raz lub nawet kilka razy w roku.

Fot. MultioneFot. Multione
Solar-Energy S.A. wprowadziła do oferty produkowanych przez siebie w Polsce modułów fotowoltaicznych innowacyjne rozwiązanie, które w znaczny sposób ogranicza koszty oraz czas związane z czyszczeniem paneli. Otóż na powierzchni modułów nanoszona jest warstwa hydrofobowa, na której nie osadzają się zanieczyszczenia, śnieg się zsuwa, a panel po deszczu jest od razu suchy. Bardzo ważny jest fakt, że pokrycie Ekopowłoką jest neutralne dla środowiska, a jej trwałość to nawet kilka lat (w tym czasie właściwe nie jest konieczne mycie paneli), a po okresie jej wyeksploatowania – możliwe jest jej ponowne nałożenie. W ten sposób ponosząc niewiele wyższy koszt inwestycyjny, minimalizujemy koszty związane z eksploatacją oraz mamy pewność doskonałej wydajności naszej instalacji.
REKLAMA:

Zastanawiając się nad własną instalacją fotowoltaiczną, warto wziąć pod uwagę aspekt eksploatacyjny oraz możliwości rozwiązania problemu zanieczyszczenia paneli, które stanowią główną przyczynę obniżenia wydajności i spadku uzysków z instalacji. Nawet jeżeli zanieczyszczenie będzie niewielkie, to spadek uzysków przemnożony przez wszystkie panele i liczbę godzin pracy instalacji da nam ogromne ilości energii, których przecież nie musimy tracić.

ZOBACZ TAKŻE: Mycie paneli fotowoltaicznych - porada eksperta
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Solar-energy
#fotowoltaika #do czyszczenie #do ogrzewanie #eko #obud #panel #poradnik #Instalacje - pozostałe #Eko-budowa - tematy pozostałe

Więcej tematów: