Specjaliści ds. finansów nie mają wątpliwości – inwestowanie w rynek nieruchomości gwarantuje pewny zysk. Zakup mieszkania pod wynajem to obecnie najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób na pomnożenie pieniędzy. Tym bardziej, że nieruchomości na wartości nie tracą. Opłacalność jednak w dużej mierze zależy od odpowiedniego ulokowania kapitału. O czym należy pamiętać?
Fot. Wawel ServiceFot. Wawel Service
- Rentowność lokali pod inwestycje waha się od 3 do 7 procent w zależności od miasta. Badania wykazują, że najlepiej kupić mieszkanie na wynajem w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W tych miastach jest największy popyt na lokale do wynajęcia, dlatego można uzyskać wyższe stawki czynszu – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Pamiętaj też, że lepiej kupić mieszkanie pod wynajem blisko domu lub takie, do którego możesz szybko dojechać. Dobrze jest inwestować w nieruchomość w tym samym mieście lub jego sąsiedztwie - dzięki temu będziesz trzymać rękę na pulsie.
Kupując nieruchomość i decydując, jak będzie ona wyglądać finalnie musisz pamiętać, że nie urządzasz jej dla siebie. Postaw na neutralne kolory wnętrz, praktyczne aranżacje i minimalizm. Niestety, nie sprawdzi się tu zasada im taniej tym lepiej. Jeśli będziesz chciał oszczędzać za wszelką cenę na materiałach wykończenia wnętrz jak: panele czy armatura, możesz być narażony na coroczny remont, a to na pewno nie uczyni Cię szczęśliwym inwestorem. Najlepiej oferować mieszkanie w takim stanie, by wynajmujący mógł się wprowadzić, rozpakować i mieszkać. I najważniejsze – takie, w którym sami chcielibyśmy zamieszkać!
- Rentowność lokali pod inwestycje waha się od 3 do 7 procent w zależności od miasta. Badania wykazują, że najlepiej kupić mieszkanie na wynajem w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W tych miastach jest największy popyt na lokale do wynajęcia, dlatego można uzyskać wyższe stawki czynszu – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
L jak lokalizacja
Zanim kupisz mieszkanie zastanów się, komu będziesz je wynajmował. Jeśli bierzesz pod uwagę studentów, osoby młode od razu po studiach, zaczynające karierę zawodową, ogranicz się do dzielnic najlepiej skomunikowanych z centrum miasta, ośrodkami akademickimi i biznesowymi. Równie ważne jest zaplecze handlowo-usługowe osiedla. Większość osób zwraca uwagę także na opinie związane z okolicą. Te cieszące się złą sławą raczej nie będą dobrym miejscem na inwestycje.Pamiętaj też, że lepiej kupić mieszkanie pod wynajem blisko domu lub takie, do którego możesz szybko dojechać. Dobrze jest inwestować w nieruchomość w tym samym mieście lub jego sąsiedztwie - dzięki temu będziesz trzymać rękę na pulsie.
P jak plany rozwoju
Poza sprawdzeniem stanu obecnej infrastruktury, ważne są też plany jej rozwoju. Jeżeli za kilkanaście lat pod blok zostanie pociągnięta nowa linia kolei, tramwaju czy metra to jej wartość wzrośnie. Jednak, jeśli jest planowana trzypasmowa droga szybkiego ruchu, co wiąże się ze spalinami i hałasem – ceny jej wynajmu spadną. Podobnie, jeśli w okolicy planuje się rozwój budownictwa przemysłowego. Dlatego przed zakupem mieszkania sprawdź długoterminowe plany zagospodarowania okolicy.R jak rozmiar
Zazwyczaj niewielkie lokale zapewniają wyższą stopę zysku z wynajmu niż mieszkania o większej powierzchni. Jednak to, ile metrów ma mieć lokum powinno zależeć od tego, na jakiego najemcę jesteś ukierunkowany. Jeśli chcesz, aby w mieszkaniu zamieszkali studenci, lepiej kupić większy lokal i wynajmować go na pokoje. Większy metraż sprawdzi się też w przypadku rodzin z dziećmi. Natomiast, jeżeli zależy Ci na singlach lub młodych małżeństwach na początku kariery zawodowej możesz postawić na kawalerkę.REKLAMA:
S jak szczegóły
Tym, co odstrasza najemców są wysokie rachunki. Co prawda, inwestor nie ma wpływu na stawki prądu czy gazu, ale za to możesz wybrać mieszkanie z centralnym ogrzewaniem. Ma ono większe szanse na wynajem, niż to z ogrzewaniem gazowym czy elektrycznym.Kupując nieruchomość i decydując, jak będzie ona wyglądać finalnie musisz pamiętać, że nie urządzasz jej dla siebie. Postaw na neutralne kolory wnętrz, praktyczne aranżacje i minimalizm. Niestety, nie sprawdzi się tu zasada im taniej tym lepiej. Jeśli będziesz chciał oszczędzać za wszelką cenę na materiałach wykończenia wnętrz jak: panele czy armatura, możesz być narażony na coroczny remont, a to na pewno nie uczyni Cię szczęśliwym inwestorem. Najlepiej oferować mieszkanie w takim stanie, by wynajmujący mógł się wprowadzić, rozpakować i mieszkać. I najważniejsze – takie, w którym sami chcielibyśmy zamieszkać!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wawel Service