Jak zabezpieczyć dom przed niechcianymi gośćmi?

Podziel się:
Jak zabezpieczyć dom zarówno przed uprzykrzającymi życie insektami, jak i złodziejami czyhającymi na dobytek domowników? Wystarczy kilka kroków, aby uczynić nasz dom jeszcze bezpieczniejszym miejscem. Sposoby chronienia się przed intruzami (począwszy od tych najmniej skomplikowanych po rozbudowane).

Fot. Eko-OknaFot. Eko-OknaFot. Eko-OknaFot. Eko-Okna

Moskitiery. Owadom wstęp wzbroniony

W USA czy Australii ten element stanowi integralną część okna, w Polsce nadal jest traktowany po macoszemu. Zwykła siateczka przyklejona do okna? To już przeszłość! Dzisiaj moskitiery wykonane są znacznie bardziej solidnie; elementy te łączą estetykę z funkcjonalnością. Na rynku dostępne są moskitiery w kilku wersjach m.in. moskitiery stałe (ramkowe). Tworzy się je z odpornych na warunki atmosferyczne ekstrudowanych aluminiowych profili oraz siatek z włókna szklanego powlekanych PVC. Profile są malowane metodą proszkową bezpośrednio u producenta, mogą mieć zatem dowolny kolor z palety RAL. Natomiast siatki są dostępne w barwie czarnej lub szarej. Samą siatkę montuje się przy pomocy trwałej uszczelki. Z kolei całe moskitiery ramkowe są instalowane na zewnętrznej stronie ramy okiennej za pomocą zaczepów - specjalnych blaszek, które ułatwiają zarówno montaż, jak i demontaż elementu. Zamontowane wcześniej rolety nie stanowią problemu: wystarczy tylko wybrać moskitierę przygotowaną z myślą o montażu pod roletę nadstawną.

Poza ramkowymi znajdziemy także moskitiery drzwiowe (montowane po zewnętrznej stronie drzwi, przez co nie wpływają na komfort ich użytkowania) oraz przesuwne - idealne do wielkogabarytowych przeszkleń, takich jak wyjście na balkon, taras czy do ogrodu. Producent z Kornic (woj. śląskie) w asortymencie posiada także moskitiery rolowane, dopasowane zarówno do okien, jak drzwi wejściowych oraz balkonowych. Inwestor może zamówić także samą siatkę (bez ramki). Niezależnie od koloru elewacji budynku, jego stylu oraz preferencji - każdy, kto spędza latem dużo czasu w domu znajdzie sposób, aby uchronić się przed owadami!

Fot. Eko-OknaFot. Eko-Okna

Siatka antysmogowa. Spaliny, kurz i roztocza zostają na zewnątrz

Membrana z mikrowłókna chroni nie tylko przed smogiem, ale także kurzem, pyłkami, solą morską, zarodnikami roślin i mikroorganizmami. Gęstość włókien, z których została wykonana umożliwia najbardziej efektywną ochronę, nawet przed najmniejszymi cząsteczkami (PM2,5). Działanie siatki potwierdzają wyniki niezależnych testów filtracji, wykonane przez Laboratorium Badawcze SZU w Brnie. Rozwiązanie zapewnia czyste powietrze przez cały rok: latem ułatwia wietrzenie pomieszczeń i pełni rolę moskitiery, wiosną przynosi ulgę alergikom, a zimą chroni przed smogiem. Można ją montować nie tylko na oknach, ale także drzwiach i w systemach wentylacyjnych. Siatka zachowuje swoje właściwości filtracyjne przez 3 lata.

Fot. Eko-OknaFot. Eko-OknaFot. Eko-OknaFot. Eko-Okna

Aluminiowe okiennice. Zdobią i chronią

Trwałe, aluminiowe okiennice w kilku wariantach. Lamele mogą być ruchome (umożliwiają wówczas regulację przepływu światła i powietrza) lub stałe.
Aluminium, z którego są wykonane okiennice jest lekkie, a jednocześnie odporne na działanie warunków atmosferycznych. To ważne zwłaszcza w kontekście letnich, gwałtownych burz z porywistym wiatrem. Produkty są dostępne w 7 kolorach, w tym m.in. w bieli i antracycie, będą się więc komponowały z każdą elewacją.

Okna o zwiększonym stopniu bezpieczeństwa. Skuteczna bariera przed włamaniem

Okna o zwiększonym stopniu bezpieczeństwa posiadają m.in. okucia antywyważeniowe klasy WK1 i WK2. Łączy się je z ramą okienną przez ściany lub zamknięte zbrojenie. Liczba czopów z regulowanym dociskiem jest uzależniona od konstrukcji okna i jego wymiarów. Zaczepy utrudniają włamanie: okno jest szczelne, a inwestor i jego rodzina bezpieczniejsi. Wzmocnienia i odpowiednie klamki.

Fot. Eko-OknaFot. Eko-OknaFot. Eko-OknaFot. Eko-Okna

Zamknij drzwi i okna przed złodziejem

Na drzwiach z reguły się nie oszczędza. Z jednej strony - to wizytówka domu, z drugiej ważny element w kontekście bezpieczeństwa. Atestowane klamki, wkładki antyrozwierceniowe, zaczepy antywyważeniowe zamontowane w pobliżu zawiasów oraz samoregulujące się zasuwnice pięciopunktowe umożliwiające zaryglowanie drzwi na całej ich wysokości - to tylko niektóre elementy zapobiegające włamaniom.

Mówiąc o zabezpieczeniu okien warto wspomnieć z kolei o klamce Hoppe Secustic. Jest ona wyposażona w opatentowany mechanizm blokujący, zwiększający zabezpieczenie okna przed otwarciem od zewnątrz. Każda próba wypchnięcia okucia lub podważenia skrzydła od zewnątrz (np. śrubokrętem) blokuje przesuw okucia, co utrudnia otwarcie go w niepożądany sposób. Otwieranie od wewnątrz jest natomiast dziecinnie łatwe - wystarczy obrócić klamkę; okucie się przesuwa, a okno otwiera. Klamki Hoppe Secustic są dostępne także w wariancie z kluczykiem.

Kontaktron. Kontrolowane otwieranie okien i drzwi

Choć jego nazwa jest skomplikowana, działanie jest dziecinnie proste. Kontaktron (inaczej magnetyczny czujnik) zapobiega niepożądanemu otwarciu okien i drzwi; przerwanie obwodu elektromagnetycznego uruchomi alarm. Już przy lekkim przesunięciu okucia obwiedniowego nastąpi uruchomienie alarmu. Złodziej nie zdąży jeszcze wejść do domu, a system już wykryje jego obecność!
Kontaktrony są niewidoczne: stanowią zatem niemiłe zaskoczenie dla włamywacza, a przy tym nie wpływają negatywnie na estetykę wnętrza. To część systemu alarmowego, który może być rozbudowany wg potrzeb inwestora.
REKLAMA:

Inteligentny Dom

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem chroniącym naszą posiadłość przed złodziejami jest system zdalnie sterujący wyposażeniem i otoczeniem domu. Wbrew pozorom, jest stosunkowo tani i nieskomplikowany. Co równie ważne - inteligentnymi rozwiązaniami nie trzeba od razu wyposażać całego domu, ale stopniowo rozbudowywać system o kolejne elementy.

Centralnym punktem Inteligentnego Domu jest Tahoma Box. Dzięki niemu domem można zarządzać za pośrednictwem tylko jednego narzędzia (wystarczy smartfon, tablet lub komputer). Systemem można objąć niemal wszystkie elementy i urządzenia związane z codziennym funkcjonowaniem budynku; okna (rolety, markizy, zasłony, żaluzje), termostat, czujnik nasłonecznienia i temperatury, oświetlenie i gniazda, a także bramy garażowe i wjazdowe oraz systemy alarmowe.

Funkcjonalności rozwiązania Tahoma Box na co dzień poprawiają komfort życia. Dla przykładu: bramy, rolety czy żaluzje działają automatycznie; bez wstawania z kanapy regulujemy także natężenie światła, a temperaturę wnętrza podwyższamy… będąc jeszcze w drodze do domu. ConnexoonBox - rozwiązanie umożliwiające sterowanie urządzeniami wyposażonymi w silniki elektryczne. To alternatywa dla Tahoma Box, przeznaczona do obsługi tylko jednej grupy napędów.

Inteligentny Dom umożliwia również zabezpieczenie naszej posiadłości. System pozwala np. na tworzenie scenariuszy: rolety można zdalnie odsłonić, wieczorem włączyć oświetlenie czy muzykę - wszystko po to, aby potencjalny złodziej był przekonany, że dom nie stoi pusty. Poza tym, rozwiązanie dostarczy informacji o tym, co dzieje się w budynku: upewnia inwestora, że drzwi i okna pozostają zamknięte, powiadomi nawet o położeniu klamki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Eko-Okna
#drzwi #czytelnia #ochrona #okno #do ochrona #w okno #okna i drzwi #w drzwi #klamka #eko_okna #moskitiera #Technologie i zabezpieczenia w branży okiennej #Ochrona - tematy pozostałe

Więcej tematów: