Dlaczego warto zadbać o system wentylacyjny?

Podziel się:
Regularna wymiana powierza w pomieszczeniach ma bardzo duży wpływ na samopoczucie mieszkańców, i to nie tylko latem. Dlatego też warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami z zakresu wentylacji, które same zadbają o orzeźwiającą aurę latem, a jednocześnie zimą nie przyczynią się do nadmiernej ucieczki ciepła.

Fot. BudvarFot. Budvar
Rotacja powietrza jest niezwykle ważna dla zapewnienia komfortowej atmosfery we wnętrzu domu nie tylko w czasie upałów. Czasem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy wraz z innym produktem kupujemy rozwiązanie sprzyjające wentylacji. Doskonałym tego przykładem są nawiewniki okienne, które w dyskretny sposób zadbają o nutę rześkości w domu, niezależnie od panującej za oknem pogody. Nie jest to niemniej jedyna z dostępnych opcji, która poprawi jakość powietrza w naszym domu.

Fot. BudvarFot. Budvar

Dlaczego świeże powietrze?

O systemie wentylacji najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu. Niedopilnowanie tej kwestii w konsekwencji doprowadzi do znacznego zanieczyszczenia powietrza, spowodowanego nagromadzeniem kurzu, drobnoustrojów oraz wydychanego dwutlenku węgla. Brak dopływu świeżego powietrza ma także duży wpływ na pogorszenie samopoczucia mieszkańców. Ponadto wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę dla bezpieczeństwa, jeśli korzystamy z instalacji gazowych. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że co godzinę niemalże całe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu powinno zostać wymienione na nowe.

Fot. BudvarFot. Budvar

Swobodny przepływ

Do najbardziej znanych systemów należy wentylacja grawitacyjna. Składa się ona z systemu kanałów doprowadzających powietrze z zewnątrz i odprowadzających je poza obręb domu. Każdy kanał jest zakończony kratką, jakie często zobaczyć można w łazience, czy w kuchni. Instalacja tego typu jest rozwiązaniem najtańszym, niemniej tylko w montażu. Brak kontroli nad dopływem powietrza z zewnątrz często przyczynia się do wyziębienia domu zimą, co z kolei zwiększa koszty ogrzewania. Drugą opcją jest wentylacja mechaniczna, umożliwiająca regulację powietrza nawiewanego z dworu, niemniej w dalszym ciągu jest ono chłodne. Trzecią opcją, choć najdroższą inwestycyjnie, to najbardziej ekonomiczną w perspektywie czasu, jest system wykorzystujący rekuperator. Urządzenie takie pobiera ciepło z odprowadzanego z domu powietrza oraz ogrzewa nim to chłodne, które napływa z zewnątrz przewodami wentylacyjnymi.

Fot. BudvarFot. Budvar

Dyskretna wentylacja

Poza instalacją wdrażaną na etapie budowy domu, także w istniejących już budynkach i mieszkaniach, możemy zwiększyć wydajność wentylacji poprzez wykorzystanie nowych rozwiązań. Prostym, choć bardzo skutecznym sposobem jest montaż nawiewników na oknach. – Szczególnie okna PVC uchodzą czasem za nadmiernie szczelne i w konsekwencji sprzyjające utrzymywaniu się wilgoci w domu – mówi Karolina Trzcińska z firmy Budvar. – Tymczasem najnowsze technologie wykorzystywane przy produkcji okien, już dawno zażegnały ten problem. W kwestii wentylacji optymalnym rozwiązaniem są nawiewniki okienne. Odpowiednio regulując strumień przepływu powietrza, nie tylko zapewniają one dostęp do świeżego powietrza bez konieczności całkowitego otwierania okien. Rozwiązanie to pozwala również odprowadzić wilgoć i uniemożliwić skraplanie się wody na szybach oraz zniwelować ryzyko powstawania pleśni i grzybów we wnętrzu domu – dodaje ekspert.

Fot. BudvarFot. Budvar
Jeśli nasze okna nie posiadają tego udogodnienia, możemy zaradzić temu wybierając nawiewniki wrębowe, możliwe do zamontowania na osadzonych już oknach. Dostępną opcją są nawiewniki naszybowe, które wiążą się niemniej z wymianą szyby na mniejszy rozmiar.
W momencie, gdy upały na zewnątrz staną się wyjątkowo dotkliwe, a otwieranie okien przyczyni się do jeszcze większego wzrostu temperatury w domu, to właśnie przemyślane sposoby na wentylację pomieszczeń sprawią, że w domu panować będzie orzeźwiający chłód.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Budvar
#czytelnia #do wentylowanie #instalacje #w dom #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: