Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to element służący zabudowaniu okapu dachu na zewnątrz budynku. Choć jej montaż nie jest wymagany, warto o niej pomyśleć, gdyż pełni wiele ważnych funkcji. Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące podsufitki odpowiada Marcin Przybyłek z firmy Galeco.
Marcin Przybyłek fot. GalecoPodbitkę dachową montuje się na ostatnim etapie budowy domu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie krokwi i więźby przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz ochrona dachu przed gryzoniami, ptakami i owadami, które często szukają schronienia pod przykryciem budynku. To jednak nie jedyna funkcja, jaką pełni - podsufitka może i powinna stanowić estetyczne wykończenie połaci dachowej.
fot. Galeco
Podbitka drewniana czy PVC?
Wybór materiału z którego wykonana jest podbitka w głównej mierze uzależniony jest od stylu budynku, gustu inwestora oraz zasobności jego portfela. Wśród zalet podbitki drewnianej wymienić należy z pewnością jej naturalny wygląd, który świetnie komponuje się z budynkami w stylu wiejskim. Jej cena pozostaje jednak znacznie wyższa niż podbitki z PVC. Dodatkowo do ceny surowej podbitki drewnianej należy doliczyć koszt zakupu impregnatów oraz wyższy koszt robocizny. W przypadku podbitki PVC, montaż jest znacznie szybszy i dzięki temu mniej kosztowny. Panele te, ze względu na szeroką gamę kolorystyczną, idealnie wpisują się w trend nowoczesnego budownictwa.fot. Galeco
Który gatunek drewna jest najlepszy na podbitkę?
W Polsce podbitki drewniane produkowane są najczęściej z modrzewia, sosny oraz świerku. Jednakże pomimo faktu, iż to modrzew daje jakościowo najlepsze drewno, klienci ze względu na cenę najczęściej wybierają to świerkowe. Istotnym czynnikiem decydującym o trwałości podbitki jest, poza rodzajem drewna, także jego odpowiednia wilgotność, która powinna wynosić maksymalnie 16%. Nie zapominajmy także o koniecznym przy tym typie surowca impregnowaniu podbitki, zabezpieczającymi ją środkami ochronnymi.Czy podbitki należy konserwować?
fot. GalecoPodbitki drewniane, narażone na działanie czynników atmosferycznych, dość szybko się starzeją. Dlatego też, aby utrzymać ich dobry stan i przedłużyć żywotność, należy konserwować je średnio co trzy do pięciu lat. Na częstotliwość renowacji duży wpływ ma stopień nasłonecznienia okapu. Konserwacja podbitki drewnianej polega na zmatowieniu papierem ściernym poprzedniej powłoki lakieru oraz na ponownym naniesieniu dwóch warstw impregnatu. Jeśli proces konserwacji był zaniedbywany przez długie lata, podbitkę powinno się rozebrać i zaimpregnować z każdej strony. Proces ten jest jednak mało opłacalny ze względu na wysokie koszty preparatów, robocizny i ustawiania rusztowania. Warto wówczas rozważyć wymianę podbitki na nową, na przykład z PVC. Materiał ten nie wymaga jakiejkolwiek konserwacji, zaś zanieczyszczoną powierzchnię możemy przeczyścić ręcznie – szmatką z płynem antystatycznym.Jak montować podbitkę dachową, by uniknąć powstawania wilgoci?
Zdecydowaną przewagą podbitki PVC nad tą wykonaną z drewna jest to, iż w żaden sposób nie zagraża jej wilgoć. Natomiast podbitkę drewnianą w celu prawidłowego zabezpieczenia przed zawilgoceniem powinno się lakierować minimum 2-krotnie z każdej strony, łącznie z piórem. W ten sposób woda, która ewentualnie podejdzie w miejsce łączenia desek, nie będzie w stanie ich uszkodzić.Czy podbitka dachowa powinna mieć wentylację?
W przypadku podbitki drewnianej średnio na 6 m2 okapu zalecany jest montaż kratki wentylacyjnej o powierzchni około 400 cm2. Podbitka PVC wymaga z kolei stosowania paneli wentylacyjnych. Rekomenduje się, aby co trzeci montowany panel był perforowany. Zapewnia to odpowiednią cyrkulację powietrza.Jak prawidłowo położyć podbitkę. Równolegle do krawędzi dachu, czy prostopadle? I dlaczego?
Nie istnieje reguła mówiąca o prawidłowym kierunku montażu podbitki. Często o sposobie jej ułożenia decyduje klient w porozumieniu z wykonawcą. Warto jednak wspomnieć, iż przy montażu prostopadłym do budynku, mamy do dyspozycji krótsze odcinki paneli, dzięki czemu łatwiej optycznie zgubić ewentualne niedoskonałości montażu. Może właśnie z tego względu to montaż prostopadły jest dziś tym najczęściej stosowanym.Czy w podbitce można montować oświetlenie?
Listwy LED lub oświetlenie punktowe montowane w podbitkach dachowych to coraz częściej stosowane rozwiązanie. W przypadku tego drugiego pamiętajmy o tym, aby używać żarówek, które nie wytwarzają zbyt wysokiej temperatury. Decyzję o wykonaniu oświetlenia okapu możemy odłożyć w czasie, pod warunkiem, że na etapie montażu podbitki elektryk poprowadzi odpowiednią instalację elektryczną.REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Galeco