Rynek nieruchomości: domy piętrowe nadal w przewadze

Podziel się:
W pierwszym kwartale 2017 roku nad Wisłą oddanych do użytku zostało ponad 17,5 tys. budynków mieszkalnych, z czego aż 70% posiadało dwie kondygnacje – podaje Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim notuje się wzrost o ponad 6%.

Ciągły wzrost

Bieżący rok dla rynku mieszkaniowego można na razie uznać za bardzo dobry. W 6 największych miastach w Polsce rynek pierwotny wszedł w fazę ekspansji przekraczając poziom sprzedaży ze szczytu z poprzedniego cyklu. Mimo stopniowego wygasania dofinansowania do oprocentowania kredytów udzielonych w ramach programu Rodzina na Swoim, inwestorzy nie mają większych problemów z ich obsługą, głównie dzięki stałemu wzrostowi wynagrodzeń. Również niezwykle niskie stopy procentowe zachęcają do inwestowania oszczędności. Na utrzymujący się wysoki poziom popytu nie mają również wpływu stale rosnące ceny. Jak podaje raport Warszawski Rynek Mieszkaniowy,przeciętna całkowita cena domu jednorodzinnego w stolicy w ostatnim kwartale 2016 roku wyniosła 1,155 mln zł, wzrastając o 193 tys. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 136 tys. zł w ciągu ostatnich trzech lat.

fot. Notica Investmentsfot. Notica Investments
- To normalne, że wraz ze wzrostem popytu, ceny na rynku również idą w górę. Niewątpliwie mamy do czynienia z hossą, którą wykorzystują zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy. Duże znaczenie w stymulacji wzrostu maja również programy typu MDM i RNS, które nie tylko są realnym wsparciem finansowym dla inwestora, ale również świetną zachętą dla tych, którzy wcześniej nie myśleli w ogóle o zakupie nowego mieszkania czy domu – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki NoticaInvestments realizując projekt osiedla Cicha Dolina w Warszawie.

Czemu dwie kondygnacje?

Na rynku pierwotnym można zauważyć powiększającą się przewagę budynków dwukondygnacyjnych nad resztą. Z pewnością duży wpływ na wybór mieszkań i domów dwupiętrowych mają coraz zasobniejsze portfele Polaków, także reprezentujących klasę średnią. Tylko w ubiegłym roku sprzedanych zostało ponad 2 tys. nieruchomości, których wycena przekraczała milion złotych, a łączna suma transakcji to ponad 3,5 mld złotych.

- Dwa piętra w domu to przede wszystkim ogromny komfort dla jego mieszkańców, dlatego zupełnie nie dziwi fakt, że przy ciągle poprawiającej się sytuacji materialnej to właśnie te nieruchomości są coraz częściej wybierane. Z perspektywy firmy deweloperskiej inwestycje dwukondygnacyjne są o wiele bardziej opłacalne niż parterowe. W dużych miastach niska podaż działek pod budowę sprawia, że ceny ziemi są bardzo wysokie, a na takiej samej przestrzeni dom piętrowy oferuje dwa razy większy metraż niż budowa jednokondygnacyjna – tłumaczy Mirosław Wojtas.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Notica Investments
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: