Jak samemu zamontować włóknocementową deskę elewacyjną?

Podziel się:
Alternatywą dla tradycyjnych systemów elewacyjnych jest włóknocementowa deska elewacyjna CEDRAL, wyglądem przypominająca naturalne drewno. Jedną z podstawowych zalet tego tworzywa jest łatwość i szybkość montażu. Teraz bez pomocy fachowca możesz odmienić swoją fasadę, obramowania okien, drzwi czy podbitkę dachu.

Fot. CedralFot. Cedral

Przygotowania do montażu

Istnieje kilka wariantów montażu desek CEDRAL, podstawowe z nich to Cedral Lap – na zakładkę i Cedral Click – na zatrzask. Niezależnie od wybranej metody, podstawowe zasady dotyczące montażu desek są niezmienne.

Deski mocowane są do pionowych łat drewnianych, zaimpregnowanych i ostruganych na dwóch płaszczyznach. Minimalna szerokość łat wynosi 50 mm, a ich maksymalny rozstaw na elewacji – 600 mm. W przypadku montażu z wykorzystaniem dwóch łat – rozstaw należy zmniejszyć do 400 mm.
REKLAMA:

Prawidłowa przestrzeń do pozostawienia za deskami CEDRAL to minimum 30 mm. W części dolnej, górnej, przy nadprożach oraz parapetach drzwi i okien należy zachować odstępy o szerokości 10 mm.

Cedral Click – krok po kroku

Montaż desek włóknocementowych możemy podzielić na kilka podstawowych etapów:

1. Mocowanie łat do ściany
Pionowe łaty przytwierdzane są do ściany według ogólnych zasad rozstawu tj. maksymalnie co 600 mm.
Wymiary łat:
Standardowy montaż – min. 75 mm x 38 mm,
Spoiny / narożniki – min. 100 mm x 38 mm.
2. Mocowanie profili wentylacyjnych do górnych i dolnych części łat
Za pomocą gwoździ do górnych i dolnych łat wszystkich drzwi, parapetów oraz nadproży okien mocowane są profile wentylacyjne. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza przez system, przy jednoczesnej ochronie przed szkodnikami – ptakami, gryzoniami oraz owadami.
3. Mocowanie profili pionowych i poziomych (startowych)
Profil startowy mocowany jest w podstawie ściany zewnętrznej. Ważne, by został przytwierdzony idealnie równo – aby zamontowane panele Cedral Click pozostały do siebie idealnie równolegle.
4. Cięcie i mocowanie desek

Przy montażu systemu Cedral Click wykorzystywane są specjalne klipsy, mocowane do drewna za pomocą wkrętów z łbem grzybkowym ze stali nierdzewnej lub do ram metalowych za pomocą nitów. Pierwszą deskę Cedral Click należy umieścić na profilu startowym i zamocować za pomocą klipsów do wszystkich podpór. Następnie – w systemie ciągłym, do deski przytwierdzana jest kolejna.

Samodzielny montaż desek elewacyjnych to wygodne, trwałe, ale również oszczędne rozwiązanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: CEDRAL
#elewacje, fasady #ściany #plyty #do montaz #na elewacja #poradnik

Więcej tematów: