Dom pokazowy firmy Elmot czyli najmniejszy w Polsce dom niskoenergetyczny

Podziel się:
Budynek pokazowy wielkości dwupokojowego mieszkania z pewnością mógłby spełnić oczekiwania niedużej rodziny marzącej o komforcie własnego domu z ogródkiem, blisko natury. Dom został zaprojektowany przez zespół projektantów Elmot z Kopytkowa w województwie pomorskim i zbudowany na terenie firmowej fabryki. Z założenia prezentuje technologię modułów o konstrukcji stalowej oraz rozwiązania architektoniczno-materiałowe rekomendowane w budownictwie energooszczędnym. Jednocześnie dom posiada certyfikat MULTICOMFORT Saint-Gobain przyznawany realizacjom niskoenergetycznym dbającym o zapewnienie komfortów istotnych dla zdrowia i samopoczucia.

Fot. MULTICOMFORT Saint-GobainFot. MULTICOMFORT Saint-Gobain

Logiczna kostka

Dom z płaskim dachem ma wyjątkowo prostą bryłę wzniesioną na planie prostokąta. W celach pokazowych na elewacji wykorzystano pięć różnych technik wykończenia: drewno, tynk, płyta włókno-cementowa oraz blacha płaska, a także ażurowe połączenie drewna i blachy. Dom, niczym kostka Rubika, z każdej strony prezentuje inny styl i wygląd. Zgodnie z wymaganiami budownictwa energooszczędnego zamontowano pasywne, dwuszybowe okna od strony południowej oraz drzwi pasywne. Przed domem znajduje się również niewielki taras.

Gotowy w 45 dni!

Wyjątkowo krótki czas budowy to zasługa technologii. Dom został zaprojektowany w konstrukcji stalowej – wyprodukowanie jej zajęło 6 dni. Moduły powstały w fabryce zgodnie ze ścisłymi wytycznymi standardu MULTICOMFORT Saint-Gobain. Ich uzbrojenie trwało 20 dni. W tym czasie poszczególne moduły zostały wyposażone w instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Na tym etapie konstrukcję obudowano ścianami w systemie RIGIPS i warstwami płyt izolacyjnych z wełny mineralnej szklanej ISOVER, styropianu i poliuretanu. Zamontowany został grzewczy system powietrzny (podpodłogowy) oraz sufity. W łazience i korytarzu położono płytki ceramiczne. Ponadto wykonano szpachlowania i szlifowania ścian, sufitów. Wykonano również "biały" montaż elektryczny i sanitarny.

Fot. MULTICOMFORT Saint-GobainFot. MULTICOMFORT Saint-Gobain

Funkcjonalność w skandynawskim stylu

Moduły zostały złożone w ciągu jednego dnia. Na wykończenie domu złożonego z modułów składało się m.in. połączenie ścian na stykach prefabrykatów, a także podłączenie instalacji wraz z montażem rekuperatora. Prace wykończeniowe zajęły 19 dni. Dom posiada wszystkie funkcje w pełni rozkładowego mieszkania. Znajduje się w nim jasny i przestronny salon z kuchnią, przytulna sypialnia z dużym łóżkiem, a także wygodna łazienka z prysznicem. Całość aranżacji została utrzymana w minimalistycznym stylu skandynawskim. We wnętrzach dominują jasne kolory, naturalne materiały oraz proste formy.
REKLAMA:

Dom ze znakiem jakości

Wysoka jakość modułów pozwoliła zbudować szczelną i solidną konstrukcję. Warto zauważyć, że szczelność jest podstawą prawidłowego działania energooszczędnych instalacji zamontowanych w domu, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz pompy ciepła podgrzewającej wodę i powietrze w domu. Profesjonalne wykonanie oraz rozsądnie dobrane wyposażenie zapewnią niskie zużycie energii, utrzymywanie stałej temperatury pomieszczeń, a co za tym idzie niewielkie opłaty za ogrzewanie. Aby mieć gwarancję jakości budynku, projektanci Elmot zaprojektowali i zrealizowali dom w oparciu o wytyczne standardu MULTICOMFORT Saint-Gobain. 1 grudnia 2017 roku dom otrzymał oficjalny certyfikat potwierdzający wszystkie parametry. Zgodnie z podwyższonymi wymogami standardu Saint-Gobain dom ochroni także przed hałasem zewnętrznym i domowym, zapewni bardzo dobrą akustykę, optymalne nasłonecznie światłem dziennym, wysoką jakość powietrza i korzystny mikroklimat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MULTICOMFORT Saint-Gobain
#czytelnia #dom #eko #certyfikaty #dom_energooszczedny #Domy energooszczędne

Więcej tematów: