Badanie „Pod pewnym dachem 2017” - kogo i co chcemy mieć na dachu?

Podziel się:
Każdy dom i każdy dach to inna historia. Dla jednych pełna dobrych wspomnień i pozytywnych emocji, dla innych kosztowna „lekcja budowania” i „szkoła cierpliwości”. Jedni mają już doświadczenie w budowaniu, inni po raz pierwszy angażują czas, serce i budżet, by stworzyć rodzinie wymarzony dom. Jedno jest jednak pewne: od domu oczekujemy, by zapewnił nam bezpieczeństwo i bezawaryjność na długie lata, a od dekarzy – profesjonalizmu i rzetelności. Co kryje się pod tymi ogólnymi hasłami i co najczęściej wybierali ankietowani w 2017? Na przełomie roku portal www.superdekarz.pl po raz drugi przeprowadził wśród inwestorów indywidualnych badanie „Pod pewnym dachem 2017”.

Fot. BraasFot. Braas
Ankieta skierowana była do inwestorów, którzy wybudowali swój dom w ciągu ostatnich 5 lat. 42% ankietowanych wybudowała dom w 2017 roku, a 21% w latach 2015-2016, więc odpowiedzi dotyczące trendów można uznać za bardzo aktualne. Znalazły się w niej zarówno pytania dotyczące wybranych materiałów na dach, powodów, dla których zostały one wybrane, a także pytania o współpracę z ekipą dekarską. Oto podsumowanie.

Co wybierali ankietowani?

Choć rynek oferuje dużą różnorodność pokryć dachowych, z naszego badania wynika, że niezmiennie cenimy szlachetność dachówek – łącznie wybrało je aż 65% ankietowanych. Co ciekawe, na drugim miejscu z wynikiem 22% znalazła się blachodachówka. Od kilku lat utrzymuje się trend dotyczący ulubionego koloru pokrycia dachowego – 34% wybrało kolor grafitowy, 22% kolor czarny, a na trzecim miejscu (14%) uplasował się kolor ceglany.
REKLAMA:

Kolor był też głównym czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu, na drugim miejscu znalazła się nowoczesna technologia i kształt dachówki. Najmniej dla ankietowanych znaczyła rekomendacja dotycząca pokrycia dachowego zawarta w projekcie domu. Te liczby niemal całkowicie pokrywają się z wynikami badania przeprowadzonego w roku 2016.

Jest decyzja!

Zapytaliśmy również, kto wpłynął ostatecznie na wybór dachówki? W tym przypadku również bez zmian - ponad 70% uważa, że od początku podjęła decyzję samodzielnie, 14% zdecydowało się na propozycję dekarza, a nieco mniej - 9% zdecydowało się na rekomendację pracownika sklepu lub hurtowni.

Decyzję podejmujemy jednak dość późno. Ponad 64% ankietowanych zdecydowało o wyborze pokrycia już po rozpoczęciu budowy, 27% na etapie wyboru projektu, a najmniej (9%) na etapie kosztorysowania budowy.

Jak szukamy ekipy dekarskiej? Niezmiennie – pytamy znajomych! Aż 57% wybrało dekarza poleconego przez znajomych czy rodzinę, a w przypadku 21% wyborem zajęła się firma budująca dom. Inwestorzy szukają jednak potwierdzenia swoich decyzji w internecie. Na pytanie, „co w największym stopniu wpłynęło na wybór ekipy kładącej dach twojego domu” aż 47% potwierdziło, że właśnie zadowolenie innych znajomych z ekipy wykonawczej, w drugiej kolejności (18%) doświadczenie dekarzy w kładzeniu danego typu dachu i produktów wybranej marki, a na trzecim miejscu (16%) udane spotkanie z dekarzem - umiejętność słuchania, doświadczenie i profesjonalne odpowiadanie na pytania klienta.

Wiedza o dachu

W badaniu pojawiło się pytanie o znajomość zalet zastosowania oryginalnego systemu dachowego. Aż 34% ankietowanych dowiedziało się o nim od dekarza lub sprzedawcy i zdecydowało się na zainwestowanie w system od jednego producenta, który gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie dachu i dopasowanie wszystkich jego elementów (czego nie dają „składaki” produktów od różnych producentów). 23% osób odpowiedziało, że takie zalety nie zostały im przedstawione, ale mają ich świadomość. Niestety, aż 33% ankietowanych nie wie, czym jest system dachowy. Zaledwie 10% jest świadoma korzyści płynących z wyboru rozwiązań systemowych, ale podjęła inną decyzję z uwagi na ograniczony budżet.

Ciekawych informacji dostarczyły odpowiedzi na pytanie: „czy gdyby wcześniej zaproponowano ci gwarancję na system dachowy, prawdopodobnie skorzystał(a)byś z tej opcji?”. Aż 44% osób potwierdziło, że tak, bo wolą minimalizować ryzyko kosztów ewentualnych napraw dachu w przyszłości. 38% byłoby zainteresowane poznaniem szczegółów oferty, a jedynie 18% nie podjęłoby decyzji o wyborze dachu z gwarancją, ponieważ nastawiły się na budowę domu niskobudżetowego (co świadczy o tym, że klient nie ma świadomości, iż Gwarancja Systemowa nie musi być droga – wystarczy zainwestować w dobre wykonawstwo i odpowiednio dobrać oryginalne produkty składające się na system dachowy).

Za co szanujemy dekarzy?

Wyniki badania dobrze świadczą o środowisku dekarskim. Podobnie jak w ostatnim badaniu, aż 86% ankietowanych było zadowolonych z ekipy dekarskiej i rekomendowałoby ją swoim znajomym. Ankietowani zostali zapytani o to, co najbardziej pozytywnie zaskoczyło ich w pracy dekarzy. Ci, którzy nastawieni są na spóźnienia ekip budowlanych, byli zaskoczeni szybkością i terminowością wykonania prac. Niemal każdy inwestor docenia wiedzę i kompetencje dekarza – cierpliwość w tłumaczeniu, odpowiadaniu na pytania i sugerowanie innych rozwiązań, którymi inwestor mógłby być zainteresowany. Inwestorzy zdecydowanie zwracają uwagę na czystość na budowie oraz używane przez ekipę narzędzia – nowoczesność robi wrażenie! Ankietowani doceniają też stały kontakt z wykonawcą, jego uczciwość (brak ukrytych kosztów, realizowanie umowy) i odpowiedzialność (przyznawanie się do błędów i poprawki na własne koszt). Dostrzegają, gdy ekipa szanuje zakupiony materiał i nie doprowadza do sytuacji, gdy klient musi dokupować zniszczone czy brakujące produkty.

Czego nie lubimy?

Oczekiwania inwestorów w stosunku do wykonawców w zasadzie się nie zmieniają. Oto najczęściej pojawiające się odpowiedzi dotyczące współpracy z ekipą dekarską na różnych etapach budowy.

Podczas pierwszego spotkania, zdaniem inwestorów indywidualnych:

- Inwestor nie lubi marudzenia (trudna dachówka, trudny projekt itd.),
- dekarz powinien najpierw wysłuchać klienta, zanim zacznie proponować mu swoje pomysły i rozwiązania,
- niemile widziane jest narzekanie na konkurencję i przechwałki,
- inwestor woli dostać nawet lekko zawyżoną cenę, by potem „mile się rozczarować” niż być kuszony niską ceną z wyższym rachunkiem na koniec (ukrywanie kosztów),
- dekarz nie powinien nachalnie narzucać się z konkretną marką czy dachówką, na którą ma zniżkę.

W czasie budowy ze złym odbiorem ankietowanych najczęściej spotykają się:

- spóźnienia i ciągłe przekładanie terminów,
- złe planowanie, które wymaga ciągłego dokupowania materiałów i wzrost kosztu dachu,
- bałagan na budowie i niedopałki papierosów,
- negowanie ustaleń i decyzji podjętych przez inwestora,
- zmiany technologii wykonania czy materiałów niekonsultowane z inwestorem.

Po zakończeniu budowy ankietowanych najbardziej irytuje:


- unikanie odpowiedzialności za niedociągnięcia i konieczność poprawek (nieodbieranie telefonów, unikanie kontaktu),
- brak uporządkowania miejsca budowy,
- informowanie o dodatkowych kosztach, których klient nie był świadomy,
- wypominania, że inwestor nie skorzystał z propozycji wykonawcy.

Podsumowanie

Dachy w ciemnym kolorze nadal są w naszym guście! Choć o wyborze pokrycia decydujemy dość późno, to mamy satysfakcję z samodzielnie podjętej decyzji. Przy wyborze wykonawców ufamy głównie znajomym i rodzinie, ale chcemy też, by wykonawca miał doświadczenie w pracy z produktami, które chcemy mieć na dachu. Zależy nam na trwałości dachu i jeśli są sposoby zminimalizowania ryzyka usterek czy kosztów przyszłych napraw (jak np. nowatorska na rynku usługa Gwarancji Systemowej Braas), to chcielibyśmy o niej wiedzieć.

Jako inwestorzy, czyli partnerzy umowy z wykonawcą, oczekujemy przede wszystkim uczciwości w relacjach, odpowiedzialności za dane słowo i powierzony materiał, oraz partnerskie relacje. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i sugestie, ale z niechęcią odbieramy natarczywość. Chcemy rozumieć kolejne etapy budowy i świadomie podejmować wybór materiałów. Nie lubimy straszenia i narzekania, a najbardziej frustruje nas ukrywanie kosztów czy informacji wpływających na ostateczną cenę budowy dachu.

Mimo, że potknięcia we współpracy inwestora z wykonawcą zdarzają się ciągle, firmy dekarskie coraz większą uwagę przykładają do jakości obsługi klienta na każdym etapie współpracy. Choć dla wielu dekarzy terminowość, udzielanie gwarancji wykonawczej i trzymanie się kosztorysu jest normą, muszą oni walczyć z nie najlepszą opinią o branży budowlanej. Dlatego warto sprawdzić, czy znaleziony przez Ciebie wykonawca należy do grona Certyfikowanych Dekarzy Braas. Wykonanie dachu przez Certyfikowanego Dekarza Braas jest niezbędnym warunkiem, aby Braas udzielił Gwarancji Systemową na kompletny system dachowy, a nie tylko wybrane produkty.

I na koniec, zapytaliśmy, z czym inwestorowi kojarzy się „życie pod pewnym dachem”. Większość odpowiedzi, choć ubrana w inne słowa, oddaje zdanie napisane przez pana Łukasza Raroka: „Właśnie żyję po takim dachem, bo zostały wybrane właściwe materiały, polecone przez dobrą firmę dekarską i wykonane przez właściwych wykonawców w bardzo solidny sposób. Więc żyję pod pewnych dachem ze spokojem, że nic go nie zerwie i mogę spać spokojnie”.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Braas
#wiadomości #dachy #dach #badania #braas

Więcej tematów: