Z każdym kolejnym sezonem na wybiegach domów mody i w salonach producentów królują nowe trendy. To, co jeszcze jesienią jest na ustach wszystkich, na wiosnę zostaje zastąpione kolejnymi nowościami. W przypadku projektowania własnych, domowych wnętrz podążanie za najnowszymi trendami w każdym sezonie z oczywistych względów nie jest możliwe. Ekspertka marki i projektantka wnętrz Ceramiki Paradyż, Ewelina Goździk tłumaczy dlaczego warto postawić na klasyczne, ponadczasowe rozwiązania, które sprawdzą się zawsze i wszędzie, zupełnie jak „mała czarna” w modzie.
Kolekcja Grace. Fot. Ceramika Paradyż
Kolory. 5 nieśmiertelnych klasyków.
Biały, czarny, beżowy, szary i zielony. To klasyka, która zarówno samodzielnie, jak w połączeniu z dodatkami w najróżniejszych kolorach zawsze będzie wyglądać elegancko i stylowo. Biel nadaje wnętrzu lekkości i świeżości, a przy tym jest najbardziej uniwersalna ze wszystkich barw – doskonale pasuje do stylu skandynawskiego, prowansalskiego, czy shabby-chic. Czerń, podobnie jak biel, jest ponadczasowa, przy czym znacznie bardziej wyrazista i zmysłowa. Doskonale komponuje się z innymi wyrafinowanymi kolorami, jak butelkowa zieleń, bordo, pudrowy róż, czy złoto, a z bielą tworzy ciekawe kontrastowe wzory. Tak jak biel i czerń stanowią podstawę myślenia o kolorach, tak beż i szarość stanowią ich uzupełnienie. W zależności od natężenia barwy beż i szarość mogą być bliższe bieli lub czerni. Beż ma w sobie coś ze złota i słońca, dlatego nadaje wnętrzu przytulności i romantycznego charakteru. Szarość to z kolei kolor, który w zamyśle nadaje wnętrzom nieco bardziej surowego charakteru. Dzięki zróżnicowaniu barw w obrębie szarości i beżu, które zapewnia nieskończone możliwości aranżacyjne, są to bez wątpienia ulubione kolory projektantów. Piątkę nieśmiertelnych kolorów zamyka zieleń. W jej przypadku również mowa o całej palecie barw – od lekkiej, wiosennej mięty, przez szmaragdowy po wyrafinowaną zieleń butelkową. Wnętrza z wykorzystaniem tego motywu kolorystycznego nawiązują do natury, dzięki czemu pomagają się wyciszyć i zrelaksować.Kolekcja Moonlight. Fot. Ceramika Paradyż
Wzory, kontrasty i rozmiary.
Kluczem do sukcesu ponadczasowej przestrzeni jest umiar. W procesie projektowania należy unikać skrajnych rozwiązań i krzykliwych zdobień. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste, subtelne linie i dodatki. Filarem uniwersalnego wnętrza jest klasyka. Dlatego bardzo ważne jest, by zamiast skomplikowanych wzorów stawiać raczej na gładkie powierzchnie uzupełnione delikatnymi strukturami, tkaninami lub geometrycznymi formatami.REKLAMA:
Projektując wnętrze warto wybrać jeden wiodący styl, wedle którego będą urządzane kolejne pomieszczenia. W ten sposób cała przestrzeń będzie ze sobą spójna. Bogate portfolio producentów płytek ceramicznych umożliwia zastosowanie jednej, tej samej serii w łazience, kuchni i salonie. W ten sposób całe wnętrze domu czy mieszkania wizualnie tworzy przemyślaną całość. W tak zaprojektowanej przestrzeni ewentualne zmiany dodatków i mebli w salonie lub sypialni będą dużo prostsze i nie będą wymuszały zmiany stylu w innych pomieszczeniach.
Kolekcja Taiga. Fot. Ceramika Paradyż
Inspiracje z natury: drewno, kamień, roślinność.
Klasyka w aranżacji wnętrz to również inspiracje naturą. Naturalny kamień i drewno to najbardziej tradycyjne materiały wykorzystywane w projektowaniu wnętrz. A ponieważ są nie tylko drogie, lecz także bardzo wymagające w pielęgnacji, obecnie coraz częściej zastępuje się je ceramiką, perfekcyjnie odwzorowującą ich wygląd. Atutem tego godnego zastępstwa jest trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Doskonałym towarzystwem i uzupełnieniem dla drewna i kamienia są roślinne elementy. Doskonale widać to w kolekcji Taiga marki Paradyż.Ponadczasowe wnętrze – porady w pigułce
1. Stawiaj na klasyczne kolory – czarny, biały, szary, beżowy i zielony.2. Projektuj z umiarem – wybieraj proste, subtelne linie, wzory i dodatki.
3. Wybieraj spójny styl i dodatki – od łazienki, przez kuchnię, po salon.
4. Stawiaj na naturalne materiały i inspiracje jak drewno czy kamień.
5. Szukaj sprytnych i funkcjonalnych rozwiązań – efekt drewnianej podłogi za sprawą ceramiki? To możliwe!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Paradyż