Twórca Złotej 44 nagrodzony!

Podziel się:
Daniel Libeskind, światowej sławy architekt i autor projektu Złota 44, odbierze 31 lipca 2018 r.Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. Do tego prestiżowego wyróżnienia zgłoszony został przez Związek Powstańców Warszawskich.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w sali balowej Zamku Królewskiego,odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Warszawy, będąca hołdem dla żołnierzy Powstania Warszawskiego. Jest to wydarzenie najwyższej rangi, podczas którego uhonorowane zostaną wybitne, szczególnie zasłużone osobistości związane ze stolicą, które w znaczący sposób przysłużyły się do jej rozsławiania na całym świecie.

- W tym roku, na wniosek Powstańców Warszawskich, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawyotrzyma Daniel Libeskind – twórca Złotej 44 nowej ikony architektonicznej stolicy. Jako dziecko bardzo często bywał w Warszawie, odwiedzając rodzinę. Po latach rozsławił stolicę Polski, zapisując się na stałe na kartach historii światowej architektury –powiedział Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – Niezwykle nas cieszy, że Warszawa i jejmieszkańcy docenili dorobek Daniela Libeskinda. Jesteśmy bardzo dumni, że projekt jednej z najsłynniejszych na świecie wieżapartamentowych, Złotej 44,wyszedł spod ręki Mistrza.

Jak doszło do przyznania nagrody Danielowi Libeskindowi? Wiosek złożyli Powstańcy Warszawscy, którzy tak napisali w liście do władz stolicy: „Nową Warszawę tworzą także nowe, wspaniałe budynki, nadając naszemu miastu wyjątkowy charakter. Jednym z nich jest bez wątpienia nowy symbol stolicy – Złota 44, budynek projektu architekta polskiego pochodzenia Daniela Libeskinda. Budynek powstał z miłości do wolności, którą ma uosabiać, do Polski, której stolicą jest Warszawa, do architektury. Powstał ze wspomnień dzieciństwa i z chęci pokazania siły tego miasta, które odrodziło się z gruzów jak feniks z popiołów. Złota 44, od kilku już lat budynek-symbol, od 1 sierpnia do 2 października płonie biało-czerwonymi barwami, jak wielka flaga Polski, oddając hołd tym wszystkim, którzy walczyli w Postaniu Warszawskim, którzy w nim polegli, którzy musieli Warszawę opuścić po jego upadku. Jest także symbolem zwycięstwa.”

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, tak skomentowała przyznanie Danielowi Libeskindowi Nagrody m.st. Warszawy:– Stolica Polski to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie. Nie zapomina jednak - budując przyszłość - o swej historii. Może pochwalić się dziś wieloma wspaniałymi miejskimi inwestycjami, takimi jak Centrum Nauki Kopernik czy Bulwary Wiślane, ale także wyjątkowymi projektami jak budynek stworzony przez Daniela Libeskinda, które są realizowane w przestrzeni miasta – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska.
REKLAMA:

Architekt, wraz z Powstańcami,będzie gościł także w Złotej 44. Dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego wysokościowiec zostanie spektakularnie podświetlony na biało-czerwono od 1 sierpnia do 2 października. Daniel Libeskind słynie z projektów, które stają się ikonami miast. Najlepsze przykłady to Muzeum Żydowskie w Berlinie czy Ground Zero w Nowym Jorku. Podobnie jest ze Złotą 44, która stała się nową ikoną Warszawy, reprodukowaną w filmach, albumach i na pocztówkach ze stolicy.

Opinia:
Daniel Libeskind, światowej sławy architekt,
autor projektu Złota 44 (nazywanej Żaglem Libeskinda)

– Jestem głęboko poruszony, widząc odrodzoną Warszawę i jej rozkwit. Szczególnie jednak wzrusza mnie to, iż wyróżnienie otrzymałem dzięki Powstańcom Warszawskim, którzy wnioskowali o przyznanie mi tej szczególnej Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Serdecznie za to dziękuję.

„Projekty Daniela Libeskinda zawsze wzbudzają wiele emocji. Mistrz powtarza, że aby tworzyć wspaniałe miejsca, trzeba wierzyć w przyszłość, ale także pamiętać o przeszłości. I to przesłanie widać w jego projektach, które zostały docenione na całym świecie.

Architekt jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Za projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie otrzymał Deutsche Architekturpreis (Niemiecką Nagrodę Architektoniczną). W 2001 roku, jako pierwszy architekt w historii, dostał Hiroshima Art Prize – nagrodą przyznawaną tym, których prace przyczyniają się do propagowania pokoju na świecie. Natomiast w 2004 roku dwa projekty Daniela Libeskinda zostały wyróżnione przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA): London Metropolitan University Graduate Centre oraz Imperial War MuseumNorth. Libeskind otrzymał też Medal Goethego za zasługi dla kultury. Niedawno został również laureatem polsko-niemieckiej Nagrody Mostów miast Görlitz i Zgorzelca.”
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BBI Development
#wiadomości #wnetrza #nieruchomości

Więcej tematów: