Odcień elewacji jest jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę patrząc na budynek. Umiejętnie dopasowany podkreśla zalety domu i tuszuje jego niedoskonałości. Wyjaśniamy, jak dobrać kolor elewacji, by budynek na tym skorzystał.
Fot. Cedral
Decydując o barwie elewacji dobrze jest wziąć pod uwagę szereg elementów. Nowoczesne okładziny, takie jak wykonane z włóknocementu deski firmy CEDRAL, oferują bogate spektrum różnych odcieni i pozwalają na przeróżne kombinacje kolorów. Warto przejrzeć paletę kolorystyczną, by móc się nią zainspirować.
Fot. Cedral
Najbardziej lubimy to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Na elewacjach w Polsce królują więc biele, beże czy jasne brązy. Deski dostępne są z powłoką o strukturze drewna lub gładkiej, dzięki czemu można tworzyć elewacje imitujące tradycyjne materiały w klasycznych barwach oraz nowoczesne i oryginalne powierzchnie. Dobra, nowoczesna elewacja to inwestycja na lata. Warto więc poświęcić nieco uwagi jej wyborowi i z bogatej palety kolorów wybrać ten, który najlepiej podkreśli charakter naszego obiektu.
Decydując o barwie elewacji dobrze jest wziąć pod uwagę szereg elementów. Nowoczesne okładziny, takie jak wykonane z włóknocementu deski firmy CEDRAL, oferują bogate spektrum różnych odcieni i pozwalają na przeróżne kombinacje kolorów. Warto przejrzeć paletę kolorystyczną, by móc się nią zainspirować.
Architektura i kolor – zgrany duet
Barwa elewacji powinna być dobrana do stylu i otoczenia domu. Klasyczne budowle lepiej wyglądają w bardzo delikatnych, jasnych odcieniach bieli, kości słoniowej, wanilii i rozcieńczonych brązów. Nowoczesne, proste bryły bez dużej liczby detali dają większe pole do popisu, świetnie prezentują się również w zdecydowanych tonacjach, od oranżu, przez całą paletę szarości po różnorodne brązy.Fot. Cedral
Moc koloru. Jak to działa?
Jeśli kolor elewacji domu będzie się znacznie odróżniał od barw budynków, które powstały w sąsiedztwie, może się wydawać zbyt krzykliwy. Nieco więcej swobody oferuje pod tym względem budowla, który stoi w oddaleniu od pozostałych, wśród natury. Jej wygląd także powinien jednak harmonijnie współgrać z otoczeniem. Przy czym działa tu ta sama zasada co we wnętrzach: im jaśniejszy kolor, tym budynek będzie wydawał się większy. I odwrotnie: ciemne barwy optycznie pomniejszą obiekt, wtopią go w otoczenie. Przede wszystkim jednak kolor elewacji warto dobrać do własnego gustu. Barwa, do której musieliśmy sami siebie przekonywać najprawdopodobniej po jakimś czasie przestanie się nam podobać.Krok po kroku
Na efekt końcowy dobrze działa postępowanie według ustalonej hierarchii: najważniejsze jest dopasowanie kolorystyczne tych elementów fasady, które zajmują największe powierzchnie. Fachowcy zalecają najpierw dobrać odcień elewacji, potem dachu, a na końcu architektonicznych detali. – To niezmiernie ważne, by kolor elewacji dobrze komponował się z kolorem dachu. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku faktura dachówek, to czy są błyszczące czy matowe. Elewacja będzie więc bardziej rozświetlona, jeśli zestawimy ją z niebłyszczącym dachem i odwrotnie – wyjaśnia Janusz Szymański, przedstawiciel CEDRAL.REKLAMA:
Kolor poprawia architekturę
Odpowiednio dopasowana barwa elewacji pomoże też zatuszować drobne mankamenty domu. Działają tu bardzo podobne reguły jak przy… doborze stroju. Na przykład wysoki, wąski budynek będzie wydawał się szerszy, jeśli wzbogaci się go o poziome detale kolorystyczne. Z kolei przysadzistej budowli dobrze zrobią akcenty pionowe. Sprawią, że będzie robiła wrażenie wyższej. Korzystając z palety kolorów włóknocementowych desek, można zestawić ze sobą dwa kontrastowe barwniki (na przykład ciemną zieleń z pomarańczem lub biel z intensywną szarością) albo bardziej stonowane, pastelowe barwy (jak odcień kości słoniowej z jasnym szarym).Najbardziej lubimy to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Na elewacjach w Polsce królują więc biele, beże czy jasne brązy. Deski dostępne są z powłoką o strukturze drewna lub gładkiej, dzięki czemu można tworzyć elewacje imitujące tradycyjne materiały w klasycznych barwach oraz nowoczesne i oryginalne powierzchnie. Dobra, nowoczesna elewacja to inwestycja na lata. Warto więc poświęcić nieco uwagi jej wyborowi i z bogatej palety kolorów wybrać ten, który najlepiej podkreśli charakter naszego obiektu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: CEDRAL